Lütfen bekleyin..

7 Şubat'ın esrarı o gün gerçekte ne oldu?

13 Ocak 2014, 16:06

Cemaat-AKP savaşının fitilinin ateşlendiği gün...7 Şubat'ta gerçekte ne oldu. Hakan Fidan tutuklanacak mıydı?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Herkesin dilinde bir 7 Şubat var. Peki ama o tarihte ne oldu? Hükümeti bu kadar çileden çıkartan neydi? 7 Şubat'ta Cemaat ne yapmak istedi? Cemaate yönelik iddialar doğru mu?

7 ŞUBAT NEDİR?

7 Şubat MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Oslo'daki barış görüşmeleri sebebiyle gözaltına alınacağı iddialarına dayanıyor. İddiaya göre Cemaat, Yargıdaki savcıları vasıtasıyla Fidan'ı almaya niyet etti.

Hükümet medyasının iddialarına göre bu olay için Başbakan Erdoğan'ın ameliyat olması beklendi. Yine iddiaya göre Hakan Fidan değil asıl hedef Başbakan Erdoğan'ı...

7 Şubat senaryolarının tamamı Cemaate bağlanıyor. Hizmet Hareketi'nin Erdoğan'ı yıkmak için bu tarihte düğmeye bastığı öne sürülüyor.

Peki öyle mi?

GERÇEKTE 7 ŞUBAT'TA NE OLDU?

Bugün Zaman Gazetesi yazarı Bülent Korucu, 7 Şubat ile ilgili Cemaate yönelik iddialara ayrıntılı bir yazıyla cevap verdi. Onun anlatımına göre 7 Şubat Cemaat işi değil, her iki tarafı da dinleyen bir başka odağın planlaması.

Yine iddiası göre de hedef Hakan Fidan ya da Erdoğan değil yargıydı.

HABER HÜRRİYET'E NASIL SIZDIRILDI?

İşte yazısından o bölüm;

7 Şubat 2012 günü, İstanbul’da özel yetkili savcı Sadrettin Sarıkaya’nın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş ve iki MİT görevlisini ifade vermeye çağırdığı haberi yayıldı.

Bir tuhaflık vardı, zira başsavcı ve başsavcı vekili olayı doğrulamadı. Sonradan anlaşıldı ki Savcı Sarıkaya, ilgili kişileri telefonla arayarak KCK soruşturması kapsamında ifadelerini almak istediğini bildirmişti. İki kişinin arasındaki telefon konuşması Hürriyet’in internet sitesine sızdırıldı.

Ama nasıl ve kim tarafından, hâlâ bilinmiyor.

CEMAAT DEĞİL DİNLEYEN SIZDIRDI

İfade davetinin sızmasından soruşturmanın ve savcının zarar göreceğini kestirmek için müneccim olmaya gerek yok. Konunun ve muhatapların hassasiyetine uygun bir yol izlediği anlaşılan savcının sızdırması için sebep bulunmuyor. Öyleyse geriye iki alternatif kalıyor. Ya konuşmaları dinleyen üçüncü bir kişi var ya da muhataplar bilgiyi basına servis etti. Yargıya yönelik operasyonun fitilini ateşlediği düşünülürse, 7 Şubat’ın hedefinin MİT değil, bilakis yargının kendisi olduğu bile söylenebilir.

OSLO GÖRÜŞMELERİ Mİ SORUŞTURULUYORDU?

Kesinlikle hayır. Böylesine net konuşuyorum çünkü:

a) Ankara’da zaten Oslo görüşmeleriyle ilgili açılmış bir soruşturma yürüyordu. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın yaptığı ve basınla paylaştığı şikâyet dilekçesi işlemdeydi. Yine bir müşteki ve 22 ihbarcının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusu vardı. Hepsi birleştirilerek tek dosya haline getirilmiş ve UYAP sistemine ‘2011/1109’ numarasıyla kaydedilmişti. Aynı konuda ikinci soruşturma açılamaz. MİT Hukuk Müşavirliği de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bunu hatırlatarak dosyanın görevsizlik kararı ile Ankara’ya gönderilmesini talep etmişti. Alınan cevap çok açıktı: Biz Oslo’yu soruşturmuyoruz.

b) Savcı Sarıkaya, Müsteşar Emre Taner ve iki MİT görevlisini daha ifadeye çağırmıştı. Onların Oslo görüşmesine katılmadığı düşünüldüğünde soruşturmanın Oslo ile alakalı olmadığı ortaya çıkıyordu.

c) Kanunsuz suç ve ceza olmaz. Herhangi bir suçluyla görüşme, kanunlarımızda suç olarak tanımlanmamıştır. Örgüte üye olmak, üye olmadan da örgüt adına faaliyet yapmak, propaganda ve benzeri birçok suç vardır ama ‘görüşme’ yoktur. Bahse konu olan Ankara’daki soruşturma da usulüne uygun biçimde takipsizlikle neticelenmiştir. Bugünkü bazı yayınları anlayabilmek için bir anekdot anlatayım. CHP milletvekili Özcan ve diğer 23 kişinin şikayeti sebebiyle kamuya mal olan, gazetelerde yayımlanan ve MİT’in bile gündeme getirdiği soruşturma da ilerleyen zamanda istismar konusu yapıldı. Operasyonel medya, aylar sonra ‘gizli MİT dosyası’ diye 7 Şubat çağrışımı yapan haberler uydurdu.

ASIL HEDEF BAŞBAKAN ERDOĞAN MIYDI?

O günleri bir daha hatırlayalım. Fidan, bizzat savcı Sarıkaya tarafından telefonla çağrılıyor, gelmeyince Ankara’ya ifade vermesi için talimatla yetiniliyor.Halbuki diğer MİT görevlileri için yakalama kararı çıkarılmıştı.

Fidan’ın henüz iki yılını bile tamamlamamış bir müsteşar olduğu düşünüldüğünde ayrıcalıklı uygulamanın haklılığı anlaşılır.

Bu zaviyeden bakılınca bırakın Başbakan Erdoğan’ı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın bile birinci hedef olmadığını söylemek mümkün.

ERDOĞAN'A DOKUNAMAZLAR ÇÜNKÜ...

Kaldı ki Başbakan, hatta bakanın nasıl yargılanacağı Anayasa ile kayıt altına alınmış. Yasama dokunulmazlığı bir zırhtır ama yürütmeninki neredeyse yargılanamazlıktır. Değil herhangi bir savcının, Yargıtay başsavcısının bile yetkisi yoktur.

Yüce Divan yargılamalarında dahi başsavcı, duruşma savcısından öte bir şey değildir. Hazırlık soruşturmasını bizzat Meclis yapar.

Parlamento’nun yargısal bir faaliyetidir. İddianameyi soruşturma komisyonu hazırlar, Genel Kurul kabul eder. Komisyonun hangi suç için hangi ceza maddesini talep ettiğini belirtir raporu salt çoğunluk (276) ile kabul edilirse yargılama mümkün hale gelir.

Onu da herhangi bir mahkeme değil, Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi yapar. Her aşaması Meclis Genel Kurulu’nun onayına tabidir ve anayasa değişikliği ile aynı kurallar uygulanır. Gizli oy ve grup kararı yasağı vardır. Böylesine açık ve sıkı kurallara rağmen ‘Başbakan tutuklanacaktı’ demek ya art niyet veya cehalet nişanesidir.”

ERDOĞAN 7 ŞUBAT'TA AMELİYAT MI OLMUŞTU?

Komplocular, senaryolarına Başbakan Erdoğan’ın sağlığı ile ilgili dramatik soslar eklemeyi de unutmuyor. Erdoğan, ameliyat masasında iken ‘7 Şubat kalkışması’nın yaşandığını ileri sürüyorlar.

Başbakan Erdoğan, 26 Kasım 2011’de ameliyat oldu. Yani 7 Şubat’ta (ameliyattan 74 gün sonra) Erdoğan nekahet dönemini çoktan atlatmış ve yurtdışı seyahatler hariç tam mesaiye başlamıştı.

7 Şubat’ta parti grubunda, 8 Şubat’ta ise valiler toplantısında uzun konuşmalar yapmıştı.

11 Şubat’ta ise neredeyse ayakta tedavi denilebilecek tamamlayıcı operasyonu geçirmiş, hastaneden makam arabasıyla ayrılmıştı.-internetHaber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Alman hükümetinin gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasından bir s..
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yapılacak olan seçimlerde ada..
Yabancı terörist savaşçılar ile mücadele için Avrupa Konseyi tarafından haz..
Türkiye Kamu-Sen Teşkilatlandırma Sekreteri, MHP’nin sendika başkan ve yöne..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=