Lütfen bekleyin..

CHP’li Özkes'ten hadislerle rüşvet eleştirisi

09 Ocak 2014, 17:23

Hadisleri sıraladı...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, pazar gününün Kandil olması nedeniyle, bugün TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı bir konuşma yaptı. Emekli Müftü Özkes, konuşmasında sadece Hz. Muhammed'in rüşvet ve hırsızlık konusundaki hadislerini kullandı.

"HZ MUHAMMED BU DÜNYAYA FAKİR GELDİ, FAKİR GİTTİ..."
 
Konuşmasına, Hz. Muhammed'in bu dünyaya fakir gelip, fakir gittiğini söyleyerek başlayan Özkes, "Nice ganimetler, haraçlar, cizyeler zekatlar toplandı, hükümdarlar türlü türlü hediyeler gönderdi. Hiçbirini kendisinde tutmadı. Tamamını halka harcadı. Kendisi fakir yaşadı ama halkını zenginleştirdi" diye konuştu.
Ardından da Hz. Muhammed'in hayatından şu örnek ve hadisleri sıraladı;
 
http://www.haberfedai.com/upload/dosya/16216.jpg"HZ FATIMA DEVLET HAZİNESİNDEN İSTEKTE BULUNUNCA..."

"El değirmeniyle buğday öğütmekten, kuyudan su çekerek taşımaktan elleri nasırlaşan, halsiz düşen sevgili kızı Hz. Fatıma devlet hazinesinden istekte bulundu. Hz. Muhammed “Kızım! Yoksulların ve yetimlerin durumu daha kötü, onların senden daha fazla hakkı var” diyerek bu talebi uygun bulmadı. Zira Hz. Muhammed, yöneticilerin kendi ailesinden önce halkını düşünmesini istedi."
 
"EN ACIMASIZ VE KÖTÜ YÖNETİCİ, DOYMAK BİLMEYENDİR"

 
Hz. Muhammed'in "en acımasız ve en kötü yöneticinin doymak bilmeyeni olduğunu açıkladığını" da söyleyen Özkes, Hz. Peygamber'in devlet yöneticilerine verilen hediyeler konusundaki sözünü de şöyle aktardı;

"MAAŞTAN ÖTE MENFAAT TEMİNİ HIRSIZLIKTIR..."
 
"Hz. Muhammed devlet görevlisinin maaşından öte menfaat teminini haksızlık ve hırsızlık olarak görmüştür. Devleti yönetenlere verilen hediyelerin devlete ait olduğunu belirterek “devlet işinde değil de kendi işinde çalışsa o hediyeler de verilmezdi” buyurmuştur."

"YÜCE ALLAH, KUL HAKKINI AFFETMEZ..."

Hz. Muhammed'in kul hakkının Allah tarafından  asla affedilmeyeceğini de söylediğini hatırlatan Özkes, konuşmasında şu hadisi paylaştı;
 
“Ey insanlar! Eğer birinizin sırtına vurmuşsam işte sırtım, gelsin sırtıma vursun. Şayet birinize hakaret etmiş veya onurunu incitmişsem, işte karşılık verebilmesi için şeref ve haysiyetim. Eğer birinin malını almışsam işte malım gelsin alsın. Gerçek şu ki, benim yanımda sizin en onurlunuz, şayet hakkı varsa hakkını isteyip alandır”.

"HELAK OLMALARININ SEBEBİ; İTİBARLI BİRİ HIRSIZLIK YAPINCA, ONU SALIVERDİLER..."

Özkes'in hırsızlık konusunda Hz. Muhammed'in hadislerine ilişkin verdiği örnek ise şöyle oldu;

"Hırsızlık yapan eşraftan Fâtıma adlı bir kadın lehine aracılık yaparak cezasının hafifletilmesini isteyenler olmuştu. Bunun üzerine Peygamberimiz “Sizden öncekilerin helak olmalarının sebebi şuydu: İçlerinden itibarlı-zengin biri hırsızlık yapınca onu serbest bırakırlar, güçsüz biri bir şey çalınca onu cezalandırırlardı. Allah’a yemin ederim ki kızım Fatıma da çalsa mutlaka cezalandırırım.”

"BİR TÜY BİLE..."

Özkes, konuşmasında bu konuda Hz Muhammed'in hadislerinden bir başkasını da şu ifadelerle paylaştı;
"Hz. Muhammed, Huneyn savaşında ganimet malı bir deveden aldığı tüy parçasına işaret ederek: “Ey insanlar! Bu tüy de sizin devlet malınızdan bir tüydür… Ganimet malına ihanet, ehline karşı kıyamette utanç sebebidir,  ateştir” demiştir."

"ŞEHİT AMA CEHENEMDE; ÇÜNKÜ, HIRSIZLIK YAPTI"
 
"Hayber Savaşında şehit denilen birine Hz. Muhammed “Hayır, ben onu aşırdığı bir hırkadan dolayı cehennemde gördüm. Cennete müminlerden başkası giremez” buyurmuştur."
"Devlet malından çalan Eşca Kabilesinden birinin cenaze namazını kıldırmadı."
"Kul hakkı yiyenlerin abdestine, namazına aldanılmamasını istedi:
1.       “Konuştuğunda yalan söyleyen,
2.       Emanete hıyanet eden,
3.       İktidarda iken haram yemekten kaçınmayanların orucu ve namazı sizi aldatmasın” buyurdu."
"Yalan söylemeyi, emanete hıyanet etmeyi ve sözünde durmamayı münafıklık alameti saymıştır. "

HAC YA DA UMRE HARAM PARAYLA YAPILIRSA
 
Özkes konuşmasında, son dönemde gündeme gelen özel jetlerle umre ve hac seyahatlerine de değinde ve yine Hz. Muhammed'in bu konudaki hadisini paylaştı;
"Hz. Muhammed, henüz ‘jet umre’nin bulunmadığı bir dönemde çeşitli zorluklarla muhtemelen hac ve umre yolculuğuna haram parayla giden bir zatı şöyle anlatır: “Uzun bir yolculuk yaparak, saçı başı dağılmış, toz toprak içinde kalmış ve elini semaya kaldırıp “Ey Rabbim, Ey Rabbim!” diye dua ediyor ama yediği haramdır, giydiği haramdır ve haramla beslenmiştir. Peki, böyle bir kimsenin duasını Allah nasıl kabul eder?”
"Hz. Muhammed, dünya malına tamah ederek paraya pula tapan, servet düşkünleri için  “Altın ve gümüşün (yani paranın, doların, avronun) kulu kölesi olanı Allah kahretsin” buyurmuştur."
ılarımla - Hürriyet

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=