Lütfen bekleyin..

Bakan Mehmet Şimşek: Görevden almak zorundayım

08 Ocak 2014, 16:27

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in görevden alınan bazı isimlere "Görevden almak zorundayım" dediği öne sürüldü.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Maliye Bakanlığı'nda üst düzey bürokratların bazılarına görevden alınma kararını bizzat Bakan Mehmet Şimşek'in tebliğ ettiği belirtilirken, görevden alınan isimlerden bazılarının yakın çevresi süreci "Bakan çağırıp, görevden almak zorundayım, dedi" şeklinde anlattılar.

Vatan'ın haberine göre; Maliye Bakanlığı'nda kritik üst düzey yöneticilerin görevden alınmalarına ilişkin atama kararları dün Resmi Gazete'de yayınlanmaya başladı. Ancak listelerle görevden almalar devam ediyor.

Dün Resmli Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni kararnamelerle DMO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Metin Akdamar görevinden alındı. Bu göreve Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Tufan Büyükuzun getirildi.

'Görevden almak zorundayım' açıklaması

Gelir Politikaları Genel Müdürü Ünal Tayyan görevinden alındı, bu göreve yardımcısı Erol Öz atandı.

Muhasebat Genel Müdürü Mehmet Sarıtaş görevinden alındı. Yerine İstanbul Defterdarı Bekir Bayraktar getirildi. İstanbul Defterdarlığına Vergi Başmüfettişi Fahrettin ÖZDEMİRCİ atandı.

Maliye Yüksek Eğitim Merkezi Başkanı (MAYEM) Veliyüddin Bahadır Özkan görevinden alındı. Bu göreve İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Adem KABADAYI atandı. Gelir İdaresi Daire Başkanı Hasan KURNAZ görevinden alındı yerine Gelir İdaresi Grup Başkanı Kaan KASIM atandı. Gelir İdaresi Başkan Yardımcılığı'na Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necmi Keskinsoy atandı. Gelir İdaresi Daire Başkanları Uğur Doğan, Ömer Kaya, Mustafa Atmaca görevlerinden alınarak, müşavir kadrolarına atandılar.

SINIF ARKADAŞI, DANIŞMANI VE ÖZEL KALEMİYDİ

Görevden alınan üst düzey bürokratlar içinde Maliye Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü yapan ve ayrıca Bakan Danışmanı olan Metin Akdamar'ın da bulunması dikkat çekiyor. Akdamar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sınıf arkadaşı olarak biliniyor. Her iki isim de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu. Akdamar, DMO Genel Müdürlüğüne Şubat 2011 tarihinde vekâleten, Nisan 2011 tarihinde ise asaleten atanmıştı.

BAKAN ŞİMŞEK "ALMAK ZORUNDAYIM" DEMİŞ

Üst düzey bürokratların bazılarına görevden alınma kararını bizzat Bakan Mehmet Şimşek'in tebliğ ettiği belirtilirken, görevden alınan isimlerden bazılarının yakın çevresi süreci "Bakan çağırıp, görevden almak zorundayım, dedi" şeklinde anlattılar.

BAKANLIKTA "MC CARTHY" SENDROMU YAŞANIYOR

Öte yandan bütün bu yaşananlar Maliye Bakanlığı'nın her düzeydeki bürokrasisinde büyük bir gerginlik yarattı. Bir Maliye üst düzey yetkilisi Bakanlıkta yaşanan durumu şöyle anlattı: 

"Şu anda sanki Bakanlıkta Mc Carthy dönemine benzer günler yaşanıyor. Kimin ne için görevden alındığı, ne zaman alınacağı belli değil. Kimin kime karşı ya da kime yakın olduğu belli değil. Herkesle ilgili birilerine yakın ya da değil, diye yorumlar yapılıyor. Herşey birbirine karışmış durumda."

MCCARTHY DÖNEMİ NEDİR?

McCarthy dönemi olarak adlandırılan dönem 1940'lı yılların sonunda başlayıp 1950'li yılların sonuna değin ABD'de sürmüş anti-Komunist kuşkuculuğunu belirtmek için kullanılıyor. Adını, ABD senatoru Joseph McCarthy'den alan bu dönemde, ceşitli durumlardan ötürü türlü insanlar Komunist ya da Komünist yandaşı olmakla suçlanmış, özel ve devlet kurumlarınca saldırgan soruşturmalarla karşı karşıya kalmışlardı.

Bu dönem süresince, birçok insan kovulmalara, işten atılmalara, görevden almalara, işyerlerinin yok edilmesine ve tutuklanmalara maruz kalmıştı. Bu olaylar, Soğuk Savaş'ın bir parçası olmuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=