Lütfen bekleyin..

Yolsuzluk Operasyonunda Savcıya dur, işadamına kaç mı?

06 Ocak 2014, 17:11

Yolsuzluk dosyasında adı geçen 7 patronun malvarlıklarını dondurma kararı bankalara postayla gittiği için 9 gün sonra uygulandı. Arada geçen süredeki işlemler belirsiz.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ikinci dalgasında yedi iş adamının mal varlıklarına el konmasına dair karar önceki gün fiili olarak gerçekleşti.

Ancak, savcının başvurusuyla mahkemenin 25 Aralık’ta verdiği dondurma kararı, bankalar ve aracı kuruluşlara 31 Aralık’ta mesai bitiminden sonra ulaştı. Araya yılbaşı tatili girdiği için uygulama ancak 3 Ocak’ta yapılabildi.

Kararın alınmasından tebliğ edilip, uygulamaya geçirildiği güne kadar geçen sürede söz konusu işadamlarının hesaplarında neler yaşandığı, para kaçırılıp kaçırılmadığı belirsizliğini koruyor.

Taraf'ın haberine göre; Yedi işadamı ile iki şirket için 25 Aralık günü alınan tedbir kararı; 31 Aralık öğleden sonra bankalar, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Aracı Kuruluşlar Birliği’ne postayla ulaştırıldı. 3 Ocak tarihinde de bunların tüm hisselerine tedbir kondu. Ancak bankacılar, saniyeler içinde para transferlerinin, hisse alım-satımlarının gerçekleştirilebildiğini belirtiyor. Bu yüzden mal varlıklarının dondurulması kararı alınan işadamlarına uygulamanın bir hafta sonra yapılması kafalarda soru işareti yarattı.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/16328.jpg“Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “Kurulan örgüte üye olmak”, “İhaleye fesat karıştırmak”, “Nüfuz ticareti”, “Rüşvet”, “Kamu malına zarar vermek” suçları kapsamında alınan kararın postayla ulaşmasının beklenmesi, tedbirin etkisizleşmesine yol açtı.

ÖNCE SAVCI ENGELLENDİ

Görevini yapmasının engellendiğini kamuoyuyla paylaşan Savcı Muammer Akkaş’ın mahkemeye aldırdığı tedbir kararında, Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Usame Kutub ve Cengiz Aktürk’ün tüm mal varlıklarına el konması öngörülüyordu. Listede Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk’ün şirketi Bosphorus 360 da yer almıştı. Ancak tedbir kararının hemen ardından dosya Savcı Akkaş’tan alınmıştı. Yine de mahkeme kararı olduğu için bir hafta gecikmeyle de olsa mallara el kondu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Murat Gulebenzer
1532 gün önce
ORHAN ONAL ve onun gibileri diyor ki;BUNLAR HIRSIZ AMA CALISIYORLAR,mantiga bakin.Zaten bir hukumetin iyi isleri olsa da bunu bedavaya yapmiyorlar,hepsi devletten dolgun maaslar karsiliginda ulkeye hizmet ediyorlar.Ikincisi 11 yil onceki asgari ucretle simdikinin bir alim gucunu hesapla bir bakalim,o zaman ekonomik kalkinmayi gor!Senin devletin batik kardesim batik,devletin merkez bankasinin mustesari,maliye bakaninin bizzat kendisi duzenin borcla dondugunu,ulkenin anormal bir borc sarmalinda oldugunu soyluyorlar.Her devletin borcu olur ama bizim borcu butceyle bir kiyasladiginizda batik durumda oldugumuz ortaya cikar.Ulkeye giren para zaten carpik duzenden dolayi zenginin cebine giriyor,ithalat ihracattan her yil en az 3 te 1 fazla,boyle ekonomik kalkinma mi olur?Basbakan'in ekonomi hakkinda soylediklerinin cogu yalan,abdestli,namazli insanin dunya makami icin bu kadar yalana batmasina ger cekten sasiriyor insan.Kildiginiz namazi dahi siyasete alet edip yolsuzluklarin ustunu ortmek icin her seyi yapan bir insanin dinsiz olmasini yeglerdim.
ibrahim akın
1533 gün önce
sayın orhan önal siz neyden bahsediyorsunuz.yapılan işler elbette olmuştur.ama bu yapılan yolsuzlu örtbas etmez.türkiye cumhuriyet tarihinde olmamış yolsuzluklar oldu milyarlarca dolar.ÜLKENİN GELECEĞİNİ ÜLKENİN TÜM PARASINI BETON BİNA VE ASFALTTA YATIRDI,BAŞKA NE YAPTI.EMPERYALİST GÜÇLERİN TAŞERONUDUR AKP VE CEMAAT,ONLARA HİZMET KARŞILIĞINDA İKTİDAR VERİLDİ.YAPMAYIN UYANIN ARTIK.KÜRESEL SERMAYENİN EN BÜYÜK AMACI KENDİNE BİAT EDEN ADAMI BAŞBAKAN YAPIP ÜLKEDEKİ KARLI ŞİRKETLER KAMU ŞİRKETLERİNİ ONLARA SATMASINI SAĞLAR.BU YAPILDIMI YAPILDI PEKİ NE KALDI SATACAK HİÇBİRŞEY PEKİ KREDİLER TÜRKİYE TARİHİNDE REKORKIRDI YENİ PARAYLA 1 KATRİLYONU AŞTI.ARTIK BATMA NOKTASINDAYIZ.HANİ BÜYÜK DÜNYA LİDERİYDİ HANİ EKONOMİMİZ SAĞLAMDI HEPSİ PALAVRA.ÜLKEDE CAHİL İNSANLAR OLDUĞU SÜRECE BU ZİHNİYET HER ZAMAN İKTİDAR OLUR. 12 YILDIR İKTİDARDA VE HİÇ BAŞLAMAMIŞ PROJELERLE HALKI KANDIRMAYIN KANAL İSTANBULMUŞ 3. HAVALİMANIYMI.İMF YE OLAN BORÇ VADESİ GELİNCE BAŞKA BİR YABANCI BANKADAN ALINAN BORÇLA KAPATILMIŞTIR.
Emine N.DEMİREL BAYRAMOĞLU
1533 gün önce
Kuma gömülen başlarını bir çıkarsalar gerçeği görecekler fakat iş işten geçtikten sonra ilk yok edileceklerin kendileri olacağını da bilmeleri lazım.Ülkenin güneydoğusu PKK'ya verilmiş,bir yandan Lazistan'dan bahsedilerek ikinci bir gedik açmaya çalışıldığını görmeyecek kadar kör bu beyinsizlerden fazla bir şey beklenemez.Devlete ait ne var ne yok yabancılara satılmış,kendi ülkemizde misafir durumuna düşürülmüşüz adam tutmuş yapılan yollardan,alınan, ihalelerden,köprülerden bahsediyor.Ülkem peyderpey satılırken,ilerde özgürlüğümüz de elimizden alınacakken hala "İslam dünyasının umudu" diyor.Irak'ta,Çin'de,Myanmar'da katledilenler için niye sesi çıkmadı bu umudun?Suriye ile savaşmak için onca çaba harcadı.Peki savaşılacak ,kanı dökülecek olanlar da Müslüman değil miydi?Onbinlerin canını almış canilerle Diyarbakır'da sarmaş dolaş,mutluluk pozları veren ve Kürdistan hayalinden bahseden senin başbakanındı.Yine Irak'tan eli kanlı Amerikalı askerler çekilirken onlar için dua eden,Yahudi üstün cesaret madalyası alan,siyonist lider Theodor Herzl'in mezarı başında karısıyla birlikte huşu içinde dua eden birisi Müslüman Türk'ün lideri de başbakanı da olamaz !
Adalet
1533 gün önce
Hala..kalkmış..yapılan icraatlardan dolayı yolsuzlukların ortaya çıkartıldığından bahsediyorsunuz..yaff icraat ayrı yolsuzluk ayrı ki bu yüzden bakanlar istifa etti ve bu yüzden savcıların elinden dosyalar alındı vede binlerce polis yer değiştirildi..yaff neyi örtmeye çalışıyorsunuz yapılan ortada gitmiş milyonlarca dolar..madem ortada bişi yok neye örtmeye çalışıyosunuz..icraat anlatmayı bırakın yapılan güzel şeyleri takdir edilir..ama kimse kimsenin cebine evine zorla para sokmaz..daha arkası gelecekti engellendi..neden..korkunuz yoksa bırakın savcılar baksın..ama kimsede kör değil vakti zamanında delil olmadan cezaevlerine konulanlar için şimdi acaba yanlışmı yaptık deniliyor..evet yapıldı sırf bu yolsuzluk sebebiyle gönüller alınmaya çalışılıyor lakin giden onca yıllar var o cezaevlerinde boş yere yatan insanların bedelini kim ödeyecek..?
orhan önal
1533 gün önce
sadece bu operasyon degil bütün iller de, 41 il deniliyor operasyon hazırlığı bizi ister istemez , halk bankasına yapılan operasyon un medyaya veriliş şekli , ve turkiye nin yasaklı ıran ticaretine de ABD de 47 senatör yaptırım uygulama talebi bu 47 yahudi ve mavi marmara, dershane bağlantıları , gazi de yapamadıklarının Turkiye üzerindeki ısrail hesapları , iktidarı düşürüp yerine CHP yi taşeron kadrolarla iktidara getirip intikamını almak, siz filistin de binlerce masumu öldüren ve dünyanın gözünde haksız olduğu halde , hiç bir ülke aleyhinde BM de karar cikart mayan ,dünyadaki güçlü lobisiyle, haksız olduğu filistin de haklı konumda , dünyanın şımarık çocuğu, ortadoğu da ıslam dünyasının ortasina koyulan bir dinamit, 1948 de kuruldu Başkan turuman , dışişleri bakani marshall in turkiye ye verilen yardım , karşılığında demiryolu yapmayın, denizyoluna önem vermeyin , karayoluna önem verilmesi , bu ülkede ilkkez 2nükleer santral ihale edildi, denizin altından marmararay la iki kıta birbirine bağlandi , bir uluslar arasi hava limanı, 3.bogaz köprüsü yapılıyor, cumhuriyet tarihi boyunca yapılanın 3 kati otoyol yapıldı, yapılamayan tüneller , savunma sanayinde insansız hava aracı, yerli savaş gemisi , yerli tank, piyade tüfeği, yerli zırhlı araclar sayamayacagim hizmetler, 11 yıllık iktidarı döneminde cumhuriyetin 50 yılda yapılmayanlar yapıldı, yolsuzluk yapanlar yargıda amaç üzüm yemek degil bağcıyı dövmek amaç yükselen turkiyeyi , tekrar IMF ye muhtaç hale getirip somurmek , halk bunları görüyor, buyuk resme bak, ıslam dunyasinin umudu erdoğan , bütün müslümanların duasi güçlü turkiye .
Mustafa
1533 gün önce
Yandaş olunca böyle oluyor suçsuz olunc aslanlar gibi gidip on bir sıfır berat edersin Koray aydın gibi
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=