Lütfen bekleyin..

Metin Feyzioğlu: Başbakan yeniden yargılamaya sıcak

04 Ocak 2014, 18:06

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Başbakan Erdoğan'ın Ergenekon ve Balyoz gibi davaların yeniden görülmesi teklifine sıcak yaklaştığını söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ergenekon ve Balyoz gibi davaların yeniden yargılanması için Başbakan bugün Başbakan Erdoğan'la görüşen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ın bu konuya son derece ılımlı yaklaştığını söyledi.

İşte Metin Feyzioğlu'nun Başbakan'la görüşme sonrası yaptığı açıklama;

"Özel görevli mahkemeler kaldırılmalı. Ergenekon davasında Yargıtay’ın derhal hiçbir takdir etkisi kullanmaksızın görev yönünden karar bozma kararı vermiş olması.

Balyoz’da da yine bir maddelik bir ekleme. Sadece özel görevli mahkemece mahkumiyet hükmü verilmiş sebebiyle yargılama sonucu. 2. maddeyi kaldırdığımızda iş artık ilgili mahkemesinde yeniden görülecektir ve adil yargılanma evrensel çözümle sonuçlanacaktır. Bu formülümüzde af veya denetimli serbestlik talebi yok. Af talebi sıkıntı yaratır. Çünkü suçsusuz diye haykıran insanlar var. Sapla samanı ayırmak lazım.

BAŞBAKAN BU KONUDA ÇOK ILIMLI YAKLAŞTI

"ADALET BAKANLIĞI İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ"

Adalet bakanlığına konuyu iletti, birlikte çalışılmasını istedi. Hukukun üstünlüğünün sağlanması konusunda ilkeli duruşumuzu koruduğumuz için Başbakan’ın talebine evet dedik. Adalet bakanlığıyla bu konuda çalışma içinde olacağız.

KCK DAVALARI DA YENİDEN GÖRÜLECEK

Geçici 2. Madde kaldırıldığında özel mahkemelerin elinde hangi davalar varsa ilgili mahkemelere dağıtılacaktır. KCK davaları buna dahil...

ERGENEKON DAVASI

Ergenekon davası benzer davalarıyla henüz Yargıtay’da dava devam ediyor kesinleşmedi onanmadı.

Önerimiz şu; 5 temmuz 2012 sonrasında verilmiş bir mahkumiyet hükmü Yargıtay’ın ilgili ceza dairesi önünde beklemekte ise Yargıtay’a hiçbir takdir yetkisi bırakmadan, bu tür davaların sadece görev noktasında bozulmasını hükme bağlamak.

Yargıya yöneltilen suçlumalar karşısında yıpranan yargıya yeniden güvenin sağlanması sağlanacak. Sayın başbakanın bu konudaki yaklaşımı bizim izlediğimize son derece ılımlı oldu.

ERGENEKON SANIKLARI İÇİN NE OLACAK?

Bizim önerimiz terörle mücadele mahkemelerinin de kaldırılması. İki başlı ceza yargısı sistemimden kurtulmak zorundayız. Daima adil yargılanma hakkını savunmayan sapı samanı ayırmayan kağıda döken bir yaklaşım sergiliyor. Terör mahkemelerinin de kaldırılması durumunda her yurttaşın aynı şekilde yargılanacağı mahkemeler istiyoruz. Başbakan yeniden yargılanma konusunda bir adım atılması düşüncesinde olduğunu sanıyorum.
 
1,5 saattir konuştuğumuz, üzerinde çalıştığımız konu budur. 5 Temmuz 2012’den sonra verilmiş, yargıtay’dan onanmış hükümlerin başka hiçbir sebeb aranmaksızın uygulanacağı 2. Madde. Adli kolluğun mutlaka oluşturyulması lazım. Ne çalışmaları var bilmiyorum. 17 Aralık operasyonuyla ilgili hiçbir konuda konuşmadık. Amacımın Vatandaşın yargıya güvenin yerle bir olduğu yargıda ağır hasarı gidermektir. Yolsuzluk soruşturmasının gittiği yer neresiyle oraya gitmelidir. Düşüncemiz ortadadır İstanbul Barolar Birliği olarak.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=