Lütfen bekleyin..

Turizmde yol haritası

03 Temmuz 2013, 15:19

Türkiye'nin öncülüğünde kurulan D-8, turizmden geliri arttırmak için 10 yıllık yol haritası hazırlayacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye’nin öncülüğünde 1997’de ekonomik kalkınma ittifakı olarak Pakistan, Nijerya, Malezya, İran, Endonezya, Mısır ve Bangladeş’in katılımıyla oluşturulan D-8 ülkelerinin 2. Turizm Bakanları Toplantısı, İran’ın başkenti Tahran’da yapıldı.

D-8 Genel Sekreterliği’nden edinilen bilgiye göre, Türkiye’yi Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı Şube Müdürü Temuçin Sayar’ın temsil ettiği toplantı iki gün sürdü. Toplantıya üye ülkelerin tamamı ile özel sektörden temsilciler de katıldı.

Toplantıda konuşan D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, D-8 ülkelerinin turizm potansiyeli açısından dünyada gelişen ülkeler arasında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Musavi, küresel ekonomik krize ve üye ülkelerde yaşanan politik değişim ve istikrarsızlığa rağmen, D-8 ülkelerindeki turist sayısında artış gözlendiğini kaydetti. Üye ülkelere geçen yıl 85 milyon uluslararası ziyaretçinin geldiği bilgisini veren Musavi, artışın 2011’e göre yüzde 3,8 olduğunu belirtti. Üye ülkeler arasında artan işbirliğiyle turizmin, fakirlik, doğal mirasın korunması ve bazı sosyal sorunların çözümünde katkıda bulunabileceğini ifade eden Musavi, Türkiye, Mısır, Malezya, Endonezya ve İran’ın çok önemli turizm potansiyeline sahip olduğunu belirtti.  

Toplantıda özel sektörün karşılaştığı sorunlardan kültür ve tarihin korunmasına kadar birçok konu ele alınırken, toplantının sonuç bildirgesinde dünyadaki turizm pastasından daha fazla pay almak için 10 yıllık D-8 Turizm İşbirliği Yol Haritası’nın hazırlanmasının kararlaştırıldığı yer aldı. Sonuç bildirgesinde ayrıca, dini ve sağlık turizminin geliştirilmesi, turizm alanındaki uluslararası kurumlarla işbirliği, yürürlükteki D-8 Vize Anlaşması’nın turistler için daha aktif kullanılması ve tanıtım fonlarıyla D-8 turizminin tüm dünyaya duyurulması belirtildi.

Toplantıda, bir sonraki turizm bakanları toplantısının Şubat 2014’te Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı. 

Merhum eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın Refahyol hükümeti döneminde Türkiye'nin öncülüğünde ekonomik kalkınma ittifakı olarak kurulan D-8 grubu, Türkiye, Pakistan, Nijerya, Malezya, İran, Endonezya, Mısır ve Bangladeş'ten oluşuyor. Grubun daimi sekretaryası İstanbul'da bulunuyor. AA

Etiketler : turist, turizm
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=