Lütfen bekleyin..

Yargıtay'dan Mehmet Ali Şahin'i bozacak açıklama

31 Aralık 2013, 16:33

Yargıtay'dan Eski adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e cevap gibi açıklama...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Eski Adalet Bakanı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in ‘Yargıtay içerisinde imam var’ sözlerine kurumdan cevap geldi.

MEHMET ALİ ŞAHİN'İN İDDİALARI İÇİN TIKLAYINIZ

İşte Yargıtay’ın açıklaması:

Kamuoyunda, kurumumuzun da adının geçtiği bir kısım yorum ve açıklamalar yapılmaktadır.
Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün bir gereği olarak, yargı her türlü eleştiriye açıktır. Ancak, polemiklere neden olacak, eleştiri niteliği taşımayan, yeterli bilgi içermeyen ve yargının bağımsızlık ve tarafsızlığını zedeleyici sonuçlar doğurabilecek açıklamaların da kabul edilmesi mümkün değildir.

Yakın zamanda bir siyasi parti temsilcisi tarafından, Yargıtay aşamasındaki bir davaya ilişkin olarak; usul kurallarına aykırı, yasa dışı bir sürecin işletildiğine dair bazı iddialar ileri sürülmüştür. Yargıtay; her aşaması denetime tabi, keyfilik ve kişisel eğilimlere dayalı tasarrufların en kısa sürede giderildiği mekanizmalarla donatılmış bir yüksek yargı kurumudur. Yapısındaki idari ve adli denetim araçlarının tümünü de etkin bir biçimde çalıştırmaktadır.

Yargıtay olarak, Anayasanın 138. maddesinde yer alan ” hiçbir organ makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz” hükmü ile bağlıyız ve bu hükmün anlam ve önemine inanıyoruz. Bu inanç ve anlayışla, aynı madde çerçevesinde ” bağımsız; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak ” vicdani kanaatlerimize göre hüküm vermekteyiz.

Kamuoyunda yer aldığı şekliyle bu iddialar, kurumumuzca yasal girişim yapılmasını sağlayacak ve yeterli bir sonuca ulaşmayı temin edecek somut bilgiler içermemektedir. Somut bilgi ve belge ibrazı halinde gerekli yasal işlemler derhal başlatılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
sayit Karabulut
1575 gün önce
yargıtayda böyle bir yapılanma varsa bunu çıkıp dedikodusunu yapacagınıza verirsiniz delillerini mahkemeler gereğini yapar. amma iş karşılıklı tepişmekten ibaretsede dilin kemiği yok ha bire yeni haberlerle vatandaşın zihni bulandırılır ki bulanık suda balık avlayabilsinler.
kelile ve dimne
1575 gün önce
bir kuruş daha ne kadar bozulsun...
VasıF
1575 gün önce
Saygıdeğer Türk Milleti AKP ve CEMAAT kol kola bunca yıldır birlikte hareket ediyorlardı ne oldu ki aralarında husumet çıktı elbette bu konular çıkar meselesi ama rahmetli Atatürk tekke ve zaviyeleri kapattığında hoca denilen zat gibileri yüzünden osmanlının ne hale geldiğini biliyor olmasından değil mi niye bunlar yine türedi faydalı olmak için mi kime ne faydaları var insan avlayıp beyin yıkayıp kendi sistemine sokup para kazanmadığı ha erdoğan bunların ve abd nin desteği olmadan başa gelebilirmiydi hayır peki ya yolsuzluklar bunlar olmasa olurmuydu hayır demekki cemaatte akpde zarar vermiştir ülkeye yasalar neyi gerektiriyorsa o yapılmalı hem cemaate hemde akp ye.
Kimse yolsuzluk yok diyemiyor. Yok efendim dosyaların üçü niye birden açıklanmış niye 9 ay beklemiş niye Başsavcıya bakana valiye bilgi verilmemiş. Bunlaın hiçbir yolsuzluğa mazeret olmaz. Hırsızlar tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenler varsa yargılanmalıdır. Bunun üstü örtülmemelidir. Bir bakan devlet memurluğundan gelme oğluda devlet memuru oğlu. Bu oğul evinde 12 kasa sahibi olabiliyorsa bizde devlet memuru olalım çocuklarımıza 12 kasa alalım (!)
vatandaş
1576 gün önce
Sayın Bakan var diyorsa vardır. Aksi İSYAN dir ki İSTİKLAL SAVAŞINA GEREK OLUR.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=