Lütfen bekleyin..

Koray Aydın: Oy kümeleri MHP'ye dönüyor...

31 Aralık 2013, 11:41

MHP Trabzon milletvekili Koray Aydın yerel seçimleri değerlendirdi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Trabzon milletvekili Koray Aydın yerel seçimlere doğru seçmen hareketliliğinin ne yönde geliştiği hakkında konuştu...

AKP'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna da değinen MHP'li Aydın partisinin yükseliş trendine geçtiğine dikkat çekerek "Oy kümeleri MHP'ye yöneldi" dedi.

Koray Aydın'ın TAKA gazetesine vediği röportaj şöyle:

TAKA: Türkiye 17 Aralıktan beri kaynıyor. Siz özellikle Trabzon’da yaptığınız konuşmalarda bu iktidarın sıkıntı yaşayacağını söylüyordunuz. Bugün gelinen noktada neler oldu. İktidar partisi uluslararası bir tuzağa mı düştü yoksa 11 yılın yorgunluğu veya içerden yaşanan sıkıntılarla mı karşı karşıya?

KORAY AYDIN:  Türkiye’de yaşananları sadece bu kesite bakarak değerlendirmemek gerekir. Aslında bunun ayak sesleri çok uzun zamandan beri vardı. İktidar büyük bir zehirlenme içerisinde. Güç zehirlenmesi her şeyi ben bilirim, ben yaparım, toplumu baskılayan, kendi içindeki insanları bile öteleyen, karıştıran, adeta kendi içinde bir sıkı yönetim ilan edilmiş havada toplumu idare etmeye çalışan bir anlayış içerisinde ülke yönetilmeye çalışılıyordu. Bunu yaparken de ‘Her şeyi ben yaparım, bana hiçbir şey olmaz’ anlayışı hakimdi. Biz Ankara’da yaşadığımızdan dolayı bunu daha iyi görebiliyoruz. Bunun bir gün patlak vereceğini ben hep söylüyordum. Bu gün yürütülen operasyon ciddi bir operasyondur. Çünkü 1,5 yıl öncesinden kararlar alınmış, mahkeme kararıyla dinlemeler yapılmış, mahkeme kararıyla yapılan bu dinlemeler bu tapeler hukuk sisteminde delil niteliği taşıyor. Zaten tek başına bu tapeleri okuduğunuzda bu cıvık ilişkileri, insanların birbirlerine hitapta söyledikleri her şeyi anlatıyor. Dinleme kayıtları yalan söylemiyor. Tapeleri okuyunca zaten bir kanaatiniz oluşuyor ama emniyet bu tapelerle de yetinmemiş bu tapelerle ilgili para alış verişlerini resmi delillere dönüştürebilmek için çok ince uygulamalarda yapmış. Telefon kayıtlarına takılmış para alış verişleri sadece dinleme kayıtlarıyla kalmamış, kayıtlara takılanların arabaları normal bir arama yapılıyor gibi durdurulmuş ve arkada çanta içindeki paralar, dolarlar, resmedilmiştir. Dinlemeye takılanların,’parayı bankaya yatıracaktım’ söylemleri üzerine polisin,‘kusura bakmayın sizi durdurduk’ dedikten sonra  teslim edilen kişiye kadar ki süreç resmedilmiştir. Böylelikle emniyetin bu telefon tapelerini  bir söz olmaktan çıkarmış olduğunu, eyleme dönüşmüş halini de çok ciddi bir operasyonla resmettiğini görüyoruz.

Dış güçlere yıkmayın

TAKA: Polis ve Savcı kasıtlı mı, dış güçlerin uzantısı mı?

KORAY AYDIN: Olayları ortaya çıkaran senin polisin ve senin savcın. Bu çözülmeleri dış güçlere yıkmanın anlamı tamamen psikolojik suçluluğun göstergesidir. Bir de şunu söylemekte fayda var bu olaydan sonra hükümetin tavrı çok önemli. Hükümetin tavrı bu olayı adeta kabul eden, suçluluğu tescil edilmiş bir anlayışı temsil ediyor. Bunun göstergesi ise İstanbul emniyet müdürünün görevden alınması, 500 tane kadar polisin yerlerinin değiştirilmesiyle emniyet teşkilatı çökertildi yani yeni operasyonların yapılmasının önüne geçildi. Daha sonra adli kollukla ilgili yönetmeliğin değiştirilmesiyle bundan sonraki süreçte savcıların operasyon yapma yetkilerini bir üst amire bildirmesi şartını getirdiler(Danıştay iptal etti) yani yargının bağımsızlığını ortadan kaldırdılar. Bu da demek oluyor ki emniyet ve yargı çöktü. Böyle bir şeyin yapılabilmesi mümkün değil, anayasamıza aykırı. Bu olaya Avrupa Birliği karşı çıkacaktı. Zaten itirazlar var bunlar anayasa mahkemesinden döner ama 1 yıl sürer. Bu 1 yılı bunlar kullanmaya çalışıyorlar. Daha sonrasında ise MASAK başkan yardımcısını görevden aldılar.

Operasyonu Masak Başlattı

TAKA: AK Parti çok mu rahat davrandı?

KORAY AYDIN: MASAK bu kirli para operasyonunun 1.5 yıl önceki şikayet mektubu yazan şahsı Polisin bu operasyonu  başlatması ta bu mektuba dayanıyor. Ortada şikayet eden var. Şikayet cumhurbaşkanına ve başbakana yapılmış, maliye bakanına yapmış yani her şey ihbar edilmiş. Peki dış güç nerde? Ortada her şeyi olduğu gibi anlatan, gereğini yapın diye bir şikayet var. Başbakanın danışmanlarının elden mektup aldığına maliye bakanının şikayet mektubunu şahsen kendi eliyle aldığı dair tutanaklar var. Herkes haberdar. İç güçler tarafından tüm bu olacaklar bildiriliyor, dış güçler uyuyor bu sırada. O günden beride bu süreci adli süreç oluşturuyor. Ardından Türkiye’de bütün dinlemelerin merkezi olan Türkiye İletişim Başkanlığına iletişimden haberi olmayan MİT’ten bir atama yapıldı. Yani bu kurumun başına bir istihbaratçının atılmasıyla Türkiye’de herkesin bende dinleniyorum korkusunun yaşandığı yere bu sefer Başbakan fiilen el koydu. Bu da beraberinde soru işaretlerini getiriyor ki bundan sonra olacak olanların engellenmesini ve ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bununla beraber hükümet, mevcut yolsuzluğun üstünü örtebildiği kadar örtmeye çalışıyor fakat pek örtülecek gibi durmuyor ve esasında. Bundan sonraki operasyonları engellemeye yönelik alt yapı çalışmalarını yapıyor. Nitekim İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı 2. Operasyonla ilgili düğmeye bastı. Kolluk kuvvetlerini yani Mali ve Organize şubeyi savcıların eline verdi. Az önce adli sistem çöktü demiştim şimdi kanun kanunsuz bir şekilde yerle bir oldu, yok oldu. Hükümet bataklığı çamura saplandı demek oluyor  bu.

Dini duygular sömürülüyor

TAKA: Evde 4.5 milyon Euro bulundu, ayakkabı kutularında. Bağış parası olamaz mı?

KORAY AYDIN: Bu operasyon sırasında bir çok şeyi üzülerek izledim. Bunlardan bir tanesi imam hatip lisesi yaptıracağım diyerek ayakkabı kutusu içinde paraların çıkması, hala bu partiye inanarak gönül vermiş inançlı insanların dini duygularını sömürerek bu pisliği örtmeye çalışmasını bir türlü içime sindiremiyorum ve kabul edemiyorum. Ben bunu onlara oy veren milletin dini hassasiyeti olan insanlar adına içime sindiremiyorum. Onların aklıyla oynamak, onların bu samimi duygularını istismar etmeye yönelik böyle bir uyduruk gerekçe üretmeye çalışmaları hala suçluyken bile dini kullanabilecek kadar pervasızlaştıklarını göstermesi bakımından da  ilginç ve ibretlik olarak görüyorum. Ben bu olayı Allah’ın adını kullanarak dindar insanları bugüne kadar sömürüp, onların dindar ve samimi duygularının yerine makam, para ve şöhret algısını yerleştirenlere Allahın gazabı olarak görüyorum.

Burnunun ucunu göremiyor

TAKA: Sayın Bakanım toplumda endişede hakim önümüzdeki süreçte 30 Martta yerel seçimler var, Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimi var. 2015’te de genel seçimler var. Türkiye’de ekonomik kayıplarında yaşandığı söyleniyor. Türkiye bu kaos ortamından nasıl çıkar, MHP bu süreçte nasıl bir rol alır?

KORAY AYDIN: Bu kadar kirliliği Türkiye ekonomik kayıplar yaşadı, borsa düştü gibi söylemlerle, bankalar zarara uğradı gibi gerekçelerle örtmeye çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız. Böyle şey olmaz. Borsa bugün düşer yarın  bu pislikleri temizlersin fırlar. Bugün düşer bir ay sonra çıkar. Türkiye’nin kaybı filan olmaz. Türkiye’nin bu gibi durumlara karşı tedbir alması Türkiye’yi daha güçlü kılar. AKP iktidarının bana göre sürmesi zordur. Baskı, korku ve şiddetle gidebildiği kadar gider ama bu baskı ve şiddet uygulayanın burnunun ucunu göremediğini bu operasyonda tüm Türkiye gördü. Dolayısıyla burnunun ucunu göremeyen insanın toplumu tehdit ederek toplumu sindirebilmesi mümkün değildir. Haksızlıklar karşısında Türk toplumu yağa kalkacaktır ve en büyük tepkiyi AKP’ye oy veren seçmenlerin göstereceğine inanıyorum. Bunlar yapmaz, etmez diyerek oy verdikleri kişilerin bu hallerini gören seçmenlerin kafasının içinde bu olanları sorguladıklarını düşünüyorum. Bu sorgulayan insanların bu hassasiyetlerini yeniden gözden geçirerek kendilerine hizmet edebilecek yeni arayışlar içinde olabileceğini düşünüyorum. Bu önümüzde yapılacak olan mali seçimlerin özellikle AKP’ye oy veren bu dindar kardeşlerimizin kendilerine yeni bir alternatif üretme açısından da en iyi şekilde değerlendireceklerini düşünüyorum. Bu kesimler daha önce MHP’ye oy vermişlerdir. Bu arkadaşlarımız tekrar buluşabileceğimiz, bir araya gelebileceğimizi ve bu kesimlerinde oyunun tekrar MHP’ye gelebileceğini düşünüyorum, çünkü onlardan bir farkımız yok. Dini hassasiyet konusunda imtihan vermiş partilerden biriside MHP’dir. Bu konuda toplumu ilgilendiren temel konularda cesur adımlar atabilmesini bilmiştir. Bundan 6-7 yıl önce başörtüsü yasasını getir de çıkaralım diyen yiğit ses  milliyetçi hareketin sesidir. Daha sonra beraber attığımız o adımda çizgi çekip oynamıyorum diyen de AKP’dir. Aynı MHP bu tavrını bugüne kadar devam ettirmiştir. Ben artık Türkiye’de oy kümelerinin yer değiştireceğini,yeni bir sürecin yaşanacağını düşünüyorum.

Karadeniz MHP Diyor

TAKA: Yerel seçimi de biraz konuşmak gerekir. Bu olayların Karadeniz bölgesindeki oylarında hareketliliğinde etken olacak mı?

KORAY AYDIN: Kesin. Şu an Türkiye’de yürütülen yerel seçimlerle ilgili kampanyalarda sahada olan insanlarımız bunu rahatlıkla görebiliyorlar. Daha önce ulaşılan insanlara şimdi ulaşıldığında oy verme konusunda çok farklı düşüncelerin olduğunu görüyoruz. Türkiye’de karartılan kötü bir anket pazarı vardı. Şu anda Türkiye’de anket yapan firmaların % 95’i AKP’nin kendi sermayesiyle kurmuş olduğu firmalardır. Bu firmalar toplumu yönlendirebiliyordu, istediklere şekle dönüştürebiliyordu ancak bu firmaların inandırıcılığı kalmadı. Yeni iktidar denklemi içerisinde Milliyetçi Hareket Partisinin olacağına ve iktidar alternatifi bir parti olacağına yürekten inanıyorum.

Çok Ciddi Çalışıyoruz

TAKA: Barzani’nin Güneydoğuya gelmesi, andımızın kaldırılması, yolsuzluk iddiaları  Trabzon hedefinizi bu son olaydan sonra revize edecek misiniz?

KORAY AYDIN: Biz MHP olarak 1 yıldan beri mali seçimleri ciddiye alarak organize bir şekilde hazırlanan bir partiyiz. Şu anda başlangıç olarak ilk olarak ortaya çıktığımızda ana hedefimizi iki tane olmazsa olmazımız var, bunlar Ortahisar ve Akçaabat diyerek başlattık. Bu bilinçli bir söylemdi. Bilerek söyledik bunu. Bu iki yerin seçmen sayısı Trabzon’un yarısı kadar. Bu ikisini alma noktasında olan Partinin yarın Büyükşehir belediyesini de alabileceğini  ön görerek bu hedefimizi o zaman söylemeyip daha sonra bu iki yerdeki iddiamızı halk tarafından anlaşıldığını gördükten sonra söylemenin daha doğru olacağına inanmıştık. Şimdi bu stratejimizin birinci ayağı olan Ortahisar ve Akçaabat’ta MHP’nin buraları kazanabileceğini herkes görüyor. Bunu doğrulayan anketler elimde var. İsme dayalı olarak adaylar netleştikten sonra bunu daha da iyi görebileceğiz. Aynı şey Akçaabat içinde geçerli. Akçaabat içinde bir tur attık 2-3 kez gittiğimiz yerler, köyler var, tahmin ediyorum seçime kadar bir kaç tur atılmış olacak ve bir yandan da ev toplantıları devam ediyor. Şu anda diğer ilçelerde de adaylarını ilan etmiş tek parti MHP var. Akçaabat’ta olduğu gibi Arsin’de ve Yomra’da da bir  turumuzu tamamladık. Bütün ilçelerde sahada kazanmak için organize olan bir MHP var. Anket çalışmalarına göre Ortahisar ve Akçaabat’ı kazanmış olarak gözüksek DE adaylarımız belli olmadığı için net bir şey söylemek istemiyorum ama bu Akçaabat ve Ortahisar’ın başak partisi MHP. Bunun yanında şu anda 8 ilçede de adaylarımız belli olmamasına rağmen başa baş gidiyoruz.

Projeler Sunacağız

TAKA: Trabzon’da MHP çıkışta, hedef kaç Belediye?

KORAY AYDIN: Trabzon’un kaderi şöyle gözüküyor, dör tane ilçede üçlü yarış var: Beşikdüzü, Düzköy, Tonya ve Maçka. Buralarda üçlü yarış var. Bunların dışındaki tüm yerlerde de bir AKP ve MHP yarışı var. İki partili bir yarış. Burdan da anlaşıldığı gibi büyük şehirde de ikili bir yarış olacak. Kimse eski oylara bakarak Trabzon hesabı yapmasın, Büyük şehir bizim esas hedefimizdir. Daha önce iktidar partisine oy veren oy kümelerinin şimdi MHP’ye oy verme eğilimlerinde olduğunu  görüyoruz. Bu büyük oy gruplarının da  büyük oy değiştirmesiyle Trabzon’da bütükn taşlar yerlerinden oynayacaktır ve iddia ediyorum ki büyükşehir için adaylığı açıklanan adaylar arasında halkın en sevdiği aday bizim adayımızdır. İsmen Trabzon’da herkese tek, tek hitap edecek, konuşmasıyla, hitabetiyle ve doluluğuyla en çaplı ve en kapsiteli, güler yüzüyle Trabzon’un sevgisini kazanmış aday bizim adayımızdır. Hüseyin Örs’tür. Bu yarışı önde göğüsleyeceğime gönülden inanıyorum. Biz bir takımız, iyi tespitler yaparak çalıştık. İl ve ilçe teşkilatlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Biz bir neferiz, inançlıyız, samimiyiz. Trabzon’un ufkunu değiştireceğiz. Projelerimizle Trabzon’a adayız.

TAKA: Trabzon sporla ilgili olarak seçimlerde İbrahim Hacıosmanoğlunu mu  desteklediniz?

KORAY AYDIN: Hayır. Ben kendim ona oy vermedim, versem bunu söylerdim. Ben de vermedim oğlum da vermedi. Ama yakın arkadaşlarımızdan veren çok oldu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
garip
1569 gün önce
Güclü bir Türkiye icin dinamik ve güclü bir sese, yürekli bir insana acil lhtiyac vardir , her kes kapasitesini bilir ve bilmelidir . Degerlendirmeyi gercek vatan severler yapacak .
Murat Gulebenzer
1569 gün önce
KORAY bey sizi MHP genel baskanliginda gormek vardi,bir dahaki sefere INSALLAH diyelim.Eger son kongrede saskin delege dogru karar verseydi simdi AKP'yi perisan etmistik,yeni bir genel baskanla her sey olabilirdi,iktidar olmak dahil.Simdi de oylarimizin artmasi mumkun,bu milletin dusunme kabiliyetine bagli,futbol takimi tutar gibi particiligi terk edersek AKP tarih olur.
garip
1569 gün önce
Tek secenek tek millet MHP ile olur ,
topalosman
1570 gün önce
Koray bey;bütün ümitler sizde.Eğer ,Trabzon büyük şehir belediye başkanlığını alırsanız,biliniz ki MHP genel başkanlığı da arkasından gelecek.Ümidimiz sizin gibi,Türk milliyetçilerinde de kaldı..Hakkınızda dedi kodu yapıp konuşanlar konuşsun,bütün ümitler sizde.Geleceği düşünerek, teşkilatlı çalıştığınızda,başarı kendiliğinden geleceğini bilirsiniz..Allah yardımcınız olsun....
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=