Lütfen bekleyin..

Mahkeme'den Meclis'e 'Engin Alan'ın vekilliği düşsün' yazısı

30 Aralık 2013, 22:40

Mahkeme Adalet Bakanlığı aracılığıyla Meclis'e, MHP Milletvekili Engin Alan'ın milletvekilliğinin düşürülmesi için yazı gönderdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Balyoz Davası'nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan MHP İstanbul Milletvekili hükümlü sanık Engin Alan'ın vekilliğinin düşürülmesi için mahkeme tarafından Adalet Bakanlığı aracılığı ile meclise yazı gönderildi.

VEKİLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN YAZI HAZIRLANDI

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Engin Alan yargılandığı Balyoz davasının karara bağlanmasıyla 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu ceza Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 88 sanık hakkında bozma kararı verilen dava dosyası, yargılamayı yapacak İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçtiğimiz günlerde ulaştı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti dosyayı tekrar incelemeye başladı. Mahkeme hüküm giymiş MHP İstanbul Milletvekili emekli korgeneral Engin Alan'ın vekilliğinin düşmesi için yazı hazırladı. Anayasa'nın 84/2 maddesi kapsamında hazırlanan yazı Adalet Bakanlığı aracılığı ile meclise gönderilecek.

KARAR GENEL KURUL'DA OKUNURSA VEKİLLİĞİ DÜŞECEK

Anayasanın ilgili maddesinde "Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur." ibaresi yer alıyor. Engin Alan'ın hakkındaki Yargıtay kararının Meclis Genel Kurulunda okunması halinde Alan'ın milletvekilliği düşecek.

MİLLETVEKİLLİĞİN DÜŞMESİNE İLİŞKİN YASA

Anayasa'nın milletvekilliğinin düşmesine ilişkin 84. Maddesi şöyle:"İstifa eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesi, istifanın geçerli olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca kararlaştırılır. Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur. 82. maddeye göre milletvekilliğiyle bağdaşmayan bir görev veya hizmeti sürdürmekte ısrar eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesine, yetkili komisyonun bu durumu tespit eden raporu üzerine Genel Kurul gizli oyla karar verir. Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içerisinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesine, durumun Meclis Başkanlık Divanınca tespit edilmesi üzerine, Genel Kurulca üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuyla karar verilebilir."

Etiketler : engin alan, mhp, tbmm, balyoz
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kerim
1571 gün önce
Yuce Divan paklar akp'lileri artik bu saatten sonra.
HaLim saskin
1571 gün önce
kopekler korkudan ne halt yapacaklarini sasirdilarr
gokhan erik
1571 gün önce
Bu karar haince bir karardir Sebahat tuncel PKK ki olarak yakalandı. Her kimki vatan hainliği yapar ise anayadanin 82. Maddesi vekillik düşer yargilanir . bu maddeye uymayan tayyip erdoğan diyarbakirda kurdustanli kardeşlerim demekle ülkeyi ikiye bölmeye teşebbüsten vekilliği düşürülüp yargilanmasi gerekmezmi. Ülkede adalet Güclü iktidarın isteği ile yürütülmektedir. Söz şerefli Türk milletinindir.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=