Lütfen bekleyin..

‘Cumhurbaşkanı neyi bekliyor?’

28 Aralık 2013, 23:15

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili iddialar artarken Gül neden sessiz kalıyor?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, büyük rüşvet operasyonuyla gündeme gelen yolsuzluk operasyonunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından örtülmesi girişimleri karşısında kolluk kuvveti ve savcılık arasında yaşanan gerilime dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e tarihi bir çağrıda bulundu. Umut Oran, “Bütün Türkiye aynı soruyu sormaktadır, ‘Cumhurbaşkanı daha ne bekliyor?’ Cumhurbaşkanı’nın artık sessiz kalması kabul edilemez. Bakanlar Kurulunu toplama yetkisini kullanmalıdır. Cumhurbaşkanı yeminine sahip çıkmalı ve artık Türkiye’den yana tavır almalıdır. Bu tavrı göstermeyen Cumhurbaşkanı’nın da tarihe bu suçların ortağı olarak geçeceğinin bilinciyle, kendisini görevini yapmaya davet ediyor,  o makamda oturandan gereken ciddiyeti bekliyoruz” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, “Türkiye tarihinde eşi benzeri olmayan yolsuzluk iddiaları ortaya çıkmış, Yürütme Organı üyeleri ve yakınları rüşvet, kara para aklama, kaçak altın ihracatı gibi iddialarla soruşturulmaktadır” dedi. Bu soruşturma ortaya çıktıktan sonra 4 bakanın istifa ettiğini, görevden alındığını belirten Oran, “Uzun yıllardır Tayyip Erdoğan ile çok yakın ilişkisi olan Erdoğan Bayraktar ise ne yaptıysa Başbakan’ın emri üzerine yaptığı söyleyip, halkımızı ve ülkemizi rahatlatmak için kendisini istifaya davet etmiştir” dedi. Umut Oran açıklamasında şunları kaydetti:

Başbakan soruşturmanın üstünü kapatıyor

Başbakan bu konuda sorumluluğu üstlenmek yerine soruşturmanın üstünü kapatmak için girişimlerde bulunmuş, yüzlerce polis ve memur görevden alınmış, yargıya baskı uygulanmıştır. 26 Aralık 2013 tarihinde başlayan bir yolsuzluk soruşturması sırasında Emniyet Birimleri açık mahkeme kararına uymayı reddetmiş, soruşturmayı yürüten savcı görevden alınmış,  HSYK bu yapılanların hukuka aykırı olduğuna dair bir karar vermiş, Danıştay da ilgili adli kolluk yönetmeliğinin durdurulmasına karar vermiştir. Buna rağmen İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan jandarmanın da açık mahkeme emrini uygulamadığı gözlenmektedir.

Erdoğan, 6 ay önce “Hukuksuz olan hukuktan korkar” diyordu

Demokratik ülkelerde iktidarda olanlar hesap vermekten gurur duyarlar. Namuslu insanlar adaletten korkmaz. Yolsuzluk suçlamasıyla itham edilen Almanya Cumhurbaşkanı istifa etmiş ve yargı önüne çıkmıştır. Oysa daha 6 ay önce “Hukuksuz olan hukuktan korkar” diyen Yürütme Organı Başkanı Erdoğan, tarafından verilen talimatlarla yargıya müdahale edilmiş, mahkeme kararları uygulanamaz hale gelmiş, devlet tarafından deliller karartılmaya çalışılmış, hukukun üstünlüğü yerine Tayyip Erdoğan’ın hukuk üstüne çıkması gündeme gelmiştir. Bugün Tayyip Erdoğan ve yakınları hiçbir hukuki temeli olmayan bir dokunulmazlık zırhına sahiptir.

Diktatörlük veya padişahlık

Yargının soruşturma yapamadığı, engellendiği, iktidarın hesap vermeden halkın parasını alabildiğine kullanabildiği, yürütmenin yasamanın ve yargının doğrudan tek bir insana bağlı olduğu iki rejim vardır, diktatörlük veya padişahlık. Bu durum hiçbir demokraside gözlenemez.

Cumhurbaşkanı’na yeminini anımsattı

Cumhurbaşkanı Anayasamızda ifadesini bulan “laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti” ilkelerini korumak üzere yemin etmiştir. Bugün devlet kurumları birbirleriyle çatışır, mahkeme kararları uygulanamaz hale gelmiş, hiçbir kanuni geçerliliği olmayan uygulamalarla hukuk devleti anlayışı yok edilmiş, eski bakanlar bu işlerin arkasında Başbakan’ın olduğunu açıkça ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı daha ne bekliyor?

Bütün Türkiye aynı soruyu sormaktadır, “Cumhurbaşkanı daha ne bekliyor?” Cumhurbaşkanı devletin çivisi çıkarken, yolsuzluk iddiaları ayyuka çıkmışken, yargı bağımsızlığı yok edilmişken, hukukun olmadığı bir muz cumhuriyetine yakışacak uygulamalar alabildiğine uygulanırken daha ne bekliyor?

Cumhurbaşkanı sessiz kalamaz, Bakanlar Kurulunu toplasın

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı’nın artık sessiz kalması kabul edilemez. Cumhurbaşkanı artık harekete geçmeli ve Anayasa’nın 104. Maddesine ifadesini bulan Bakanlar Kurulunu toplama yetkisini kullanmalıdır. Bu şekilde Başbakan ve Bakanların işlemleri hakkında gereken hesap sorulmalı, özellikle hukuk alanı dışına çıkan uygulamalar ortaya çıkartılmalıdır.

Tavır göstermezse bu suçların ortağı olur

Cumhurbaşkanı yeminine sahip çıkmalı ve artık Türkiye’den yana tavır almalıdır. Bu tavrı göstermeyen Cumhurbaşkanı’nın da tarihe bu suçların ortağı olarak geçeceğinin bilinciyle, kendisini görevini yapmaya davet ediyor,  o makamda oturandan gereken ciddiyeti bekliyoruz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Murat Gulebenzer
1574 gün önce
Abdullah Gul karakter olarak Tayyip'den on kat daha ustun ama ulkedeki vurgun cetesi devletin butun organlarina nufus etmis vaziyette,bir tepki gosterse,yapilanlarin yanlis oldugunu soyleyip AKP'ye bir ayar vermeye kalksa arkasindaki destekcilerin sayisi onemli.Boyle bir durumda yaltakcilar,yalakalar,yiyiciler,rusvetciler Abdullah Gul'u aninda hain ilan etmek icin kosede bekliyorlar zaten.Ancak ne olursa olsun Abdullah Gul de bu donen pis carkin bir parcasi su anda,kanunsuzluklara izin vererek siyasi hayatini tehlikeye atmistir.
DCA
1574 gün önce
VAH MEMLEKET VAH!.. 11 YILDA AKP ŞUNU YAPTI, BAŞBAKAN BUNU YAPTI.. EE.. YOLSUZLUK VARMIŞ GÖRMEYİN, RÜŞVET VARMIŞ DİKKATE ALMAYIN, AYAKKABI KUTULARINDA MİLYON DOLARLAR, AMAN CANIM NE OLACAK, OLUR BÖYLE ŞEYLER!.. BAK BAŞBAKAN YOL YAPTI, BAŞBAKAN MAKARNA KÖMÜR DAĞITTI, BAŞBAKAN KUYRUKLARI BİTİRDİ, BAŞBAKAN DÜNYA LİDERİ!.. DİYEREK ADETA 'CAMBAZA BAK' OYNUYORLAR!.. AMAN SESİNİZ ÇIKMASIN EKONOMİ BATACAK, DOLAR ÇIKACAK, AMAN SESİNİZ ÇIKMASIN AKP DUBLE YOL YAPTI!.. YANİ NE DEMEK İSTİYORLAR; YURTTA SUSS, CİHANDA SUSS!.. AMAN KİMSELER DUYMASIN!..
KOCA_REİS
1575 gün önce
HİÇBİRŞEY BEKLEMİYOR ODA OPERASYONLARIN ARKASINDA İNTİKAM ALIYOR
şaşkın
1575 gün önce
sıranın kendisine gelmesini bekliyor
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=