Lütfen bekleyin..

Erdoğan: Bu daha başlangıç

24 Aralık 2013, 00:48

Pakistan'da İş Forumunda konuşan Başbakan Erdoğan, iki ülkenin arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişimine değinerek, "Bugüne kadar yapılanları iyi bir başlangıç ama yapabileceklerimizin yanında denizde su olarak görüyorum. Türkiye ve Pakistan daha güçlü yarınlara yürüyebilir" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan'ı uzak, herhangi bir ülke olarak görmediklerini belirterek, "Biz istiyoruz ki Türkiye ve Pakistan birlikte ayağa kalksın" dedi.

Erdoğan, Pakistan-Türk İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, özellikle gece yarısı gelişlerinden bu yana gösterilen ev sahipliğinden dolayı Pakistanlı yetkililere, dost ve kardeş Pakistan halkına teşekkür ederek, "Biz şu anda evimizdeyiz ve evimizde karşılıklı olarak böyle anlamlı bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz" dedi.

Kendileri için Pakistan'ın uzak bir ülke olmadığını, herhangi bir ülke asla olmadığını belirten Erdoğan, siyasetten, diplomasiden, ekonomiden, uluslararası güç dengelerinden bağımsız olarak kendilerinin Pakistan halkını daima öz kardeşleri olarak gördüklerini, böyle hissettiklerini ve davrandıklarını söyledi. Pakistan halkının da kendileri için aynı duyguları beslediğini bildiklerini ifade eden Erdoğan, "Onun için burada Pakistan'da kendimizi ikinci bir evimizde değil, kendi evimizde hissediyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye olarak Pakistan'a ortak geçmişten kardeşlik bağlarına, farklı bir değer verdiklerini vurgulayan Erdoğan, aynı gururu Pakistan halkının da duyduğunu memnuniyetle müşahede ettiklerini söyledi.

İki ülke halkı arasındaki karşılıklı gönül bağının, ülkeler arasındaki ilişkilerin de temelini teşkil ettiğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pakistan'la çok eskiden beri mevcut olan bu ilişkilerimizi 2009 yılında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyini tesis etmek suretiyle yeni bir aşamaya, yeni bir safhaya taşıdık. Siyasi, ekonomik ve kültürel boyutlar başta olmak üzere her alanda ilişkileri en üst düzeye taşımaya yardımcı olan bu mekanizma mükemmel bir şekilde işlemektedir. Değerli kardeşim Navaz Şerif'in 16-19 Eylül 2013 tarihlerinde Konseyin üçüncü toplantısı vesilesiyle ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasında imzalanan anlaşmalar, işte bu mekanizmanın sonuçlarıdır. Önümüzdeki dönemde bu ilişkileri çok daha ileriye taşıyarak, aramızdaki kardeşlik duygularını layıkıyla temsil edecek bir seviyeye ulaştırmayı hedefliyoruz."

-Pakistan'a yatırım çağrısı

Türkiye'nin genç ve yetişmiş işgücü, sıkı mali disiplini, rekabetçi yatırımcıları ve güçlenen altyapısıyla Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 17'nci büyük ekonomisi olduğunu vurgulayan Erdoğan, küresel ekonomik krize rağmen Türk ekonomisinin yüksek performansını ve istikrarını sürdürdüğünü söyledi. 2013'ün ilk üç çeyreğinde yüzde 4 düzeyinde bir büyüme oranına ulaşarak bu durumu bir kez daha teyit ettiklerini anlatan Erdoğan, bu başarıda özel sektörün ve müteşebbislerin büyük payının bulunduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz bu başarıyı dost ve kardeş Pakistan'la paylaşmak istiyoruz. İleri düzeydeki siyasi ilişkilerimizin, ikili ticari ilişkilerimizin, bunlar özellikle başta olmak üzere diğer alanlara da yansıması gerekiyor. Bu anlayışla hükümet olarak müteşebbislerimizi, Pakistan'a yatırım yapmaları, ticari ilişkilerini geliştirmeleri için teşvik ediyoruz. Pakistan'a beraberimizde, bu ziyarette 39 firma, ki toplam ciroları 136 milyar dolardır, 280 bin istihdamı vardır ve 30 milyar dolarlık da ihracat hacmine sahiptir, bu şekildeki bir heyetle gelmemizin anlamı, sebebi de budur. Aynı şekilde 39 firma da yerleşik olarak Pakistan'da şu anda çalışmaktadır.

Ekonomik alanda kurulan bu yakın işbirliğinin her iki ülkenin yararına olacak şekilde derinleştirilmesi konusunda herşeyden önce iki tarafta da güçlü bir siyasi irade mevcuttur. Ziyaretimizin ve buradaki görüşmelerimizin ülkelerimiz arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum"

-"Başarıyı istikrar ve güvenle sağladık"

Türkiye'ye, son 10,5 yılda 132 milyar dolar doğrudan yatırımın girdiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz bu başarıyı nasıl sağladık? Herşeyden önce siyasi istikrarla sağladık. Bunun yanında güvenle sağladık. Eğer bu istikrar, bu güven olmamış olsaydı biz bunu sağlayamazdık. İş dünyasına uygun bir hukuk düzeni, etkin bir bankacılık sistemi büyük önem arz ediyor ve özel sektör odaklı bir üretim, ticaret anlayışı önem arz ediyor. Biz bu stratejiyi sağladık, yerleştirdik ve herşeyden önce de, burada, tahkim konusunda da önemli adımlar, önemli altyapıyı bizler de gerçekten tahkim ettik. Bu başarının aynen Pakistan'da da olması bizleri gerçekten gururlandıracaktır. Çünkü biz istiyoruz ki Türkiye ve Pakistan birlikte ayağa kalksın, birlikte bu çalışmalarını geliştirsin."

Türk firmalarının Pakistan'da 898 milyon dolarlık yatırım yaptığına işaret eden Erdoğan, Pakistan firmalarının da Türkiye'deki yatırımlarının 88 milyon doları bulduğunu bildirdi. Haftada, 14'ü yolcu, ikisi kargo olmak üzere toplam 16 uçuş yapıldığını, bu uçuş sayılarının daha da artmasını istediklerini aktaran Başbakan Erdoğan, "Buna ihtiyaç var, talep var. Bunu artırmamız lazım ki gerek iş adamlarımız gerek halkımız, gidiş gelişler daha da yoğunlaşsın. Burada Pakistan Havayolları'na da bizden destek verebiliriz. Burada tutucu bir anlayışımız söz konusu değil. İlk etapta uçuş sayısını, istiyoruz ki iki katına çıkaralım. Biliyorsunuz, Karaçi, İslamabad ve son dönemde de Lahor başladı ki artık bu aramızdaki ilişki ağlarını çok daha güçlü hale getiriyor" diye konuştu.

-"İki ülke arasındaki ticaret hacmi gerektiği seviyede değil"

İleri düzeydeki siyasi ilişkilerin, ikili ticari ilişkiler başta olmak üzere diğer alanlara da yansıması gerektiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Pakistan'a gelen bu heyetimizle diyoruz ki, gelin bu işi sıkı tutalım. Ekonomik alandaki yakın işbirliğimiz aslında şu andaki potansiyeli ortaya konulan rakam ile maalesef doğru orantılı olarak yansıtmıyor" dedi. Erdoğan, 2012'de dış ticaret hacminin 831 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, dokuz aylık sürede 597 milyon dolar olarak kaydedilen rakamla 2012'inin yakalanmasının zor olacağını ifade etti.

Erdoğan, Türkiye ile Pakistan arasındaki dış ticaret hacminin olması gerektiği seviyede bulunmadığını belirterek, ticaret hacminin iki tarafında yararına artmasını istediklerini dile getirdi.

İki ülkenin ürün çeşitliliğini de sağlayarak ticaret hacmini artırmaktan yana çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Enerji, hidroelektrik, müteahhitlik, demir-çelik, turizm, tarım-gıda ve madencilik alanları olmak üzere pek çok alanda tüm müteşebbislerimize, Türk girişimcilerine burada hatırlatmak istiyorum. Birlikte çalışabileceğimize inanıyorum. Zaten şu anda burada yatırımları olan girişimcilerimiz de var. Büyük ölçekli işbirliğimizin yanında KOBİ'lerin ülkenizdeki yatırımlarını artırmaları için kendilerine destek olamaya da devam edeceğiz. Ekonomik ilişkilerimizin hukuki alt yapısını güçlendirmeye de önem veriyoruz. Bunun için aramızdaki anlaşmaların sayısını artırmamız gerekiyor. Sadece karşılıklı olarak değil, üçüncü ülkelerde de birlikte yatırım yapmanızı özellikle tavsiye ediyorum, bekliyorum."

Erdoğan, Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerini mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılmasını da arzu ettiklerini dile getirerek, karşılıklı ziyaretler, fuarlar ve burslarla ilişkilerin sürekli ilerliyor olmasının gelecek için kendilerini ümitlendirdiğini söyledi.

İki ülke arasında bugüne kadar yapılanları iyi bir başlangıç ancak yapılabilecekler yanında denizde bir su damlası olarak gördüğünü vurgulayan Erdoğan, "Değerli kardeşim Navaz Şerif ile birlikte ele ele, omuz omuza çok daha güçlü yarınlara Türkiye Pakistan her alanda yürüyebilir. Burada gerek hidroelektrik santraller noktasında, barajlar noktasında, hele hele son dönemde Lahor'da metrobüs noktasında yapılan yatırım gerçekten bu eyalete farklı bir hava verdi. Bunun İslamabad'da da, Rawalpindi'de de böyle bir yatırımın yapılması buraya çok daha farklı bir hava getirecektir. Tabi bu Türk iş gücünün görünen yüzüdür, bunun yayılarak artması iftihar vesilemizdir. TİKA ile burada attığımız adımlar yine bunun görünen yüzüdür. Bu konuda en önemli görevin siz değerli iş adamlarımıza, müteşebbislerimize düştüğünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum" diye konuştu.

Etiketler : erdoğan, pakistan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=