Lütfen bekleyin..

Yolsuzluk Operasyonu ve AKP'nin tarihi çelişkileri

23 Aralık 2013, 14:17

Başbakan Erdoğan'ın, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ve Bakan Egemen Bağış'ın Ergenekon ve yolsuzluk iddialarına yargı için dün ve bugün ne dediler. İşte çelişkiler.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Siyasiler ve gazetecilerin, yargı hakkında bir süre önce söyledikleriyle bugün söyledikleri karşılaştıklarında ortaya çelişkili bir tablo çıkıyor.

17 Aralık’ta düzenlenen ve iki bakan çocuğunun tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonu birçok kişiyi şaşırtsa da Türkiye son yıllarda büyük operasyonlarla yatıp kalkmaya alıştı.

Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP kurmayları ile hükümet ve cemaat cephesinden bazı gazeteciler, söylemleriyle açılan davaların yanında yer alırken, yolsuzluk soruşturması bu kez yargıyı aynı isimlerin hedefine oturttu.

Hürriyet gazetesinden Gökçe Aytulu’nun derlemesine göre, siyasilerin ve köşe yazarlarının birkaç yıl önce yaptıkları açıklamalarla bugün kullandıkları söylemler bir hayli çelişiyor:

"BIRAKIN YARGI GÖREVİNİ YAPSIN"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan / 21.04.2009

Eğer bugün hâkimlerimiz, savcılarımız hiçbir baskı ve tehdide boyun eğmeden görevlerini yapabiliyorlarsa, güven verici bir gelişmedir. Bundan kim neden rahatsız olabilir? Bunu kim, neden engellemeye çalışabilir? Bakınız ortada son derece ağır, son derece vahim iddialar var. Anayasamıza, yasalarımıza göre suç teşkil eden ithamlar var. Bırakalım yargı işlesin, bırakalım hukuk işlesin. Bırakalım ak ile kara ortaya çıksın. Süreci bulandırarak, hâkimleri, savcıları tehdit ederek hiç kimse bir yere varamaz.

"ÇOK KİRLİ OPERASYON"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan / 18.12.2013

Ortada çok çok kirli bir operasyon söz konusu. Şunu çok açık söylemek durumundayım, 14 ay dinleme, izleme yapılıyorsa bu konuda kendi üstlerine haber verilmiyorsa, buradaki mühendislik yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir. Bunların Türkiye’deki uzantıları, uluslararası boyutu var.

"NELER VAR NELER..."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç / 12.03.2009

Emekli orgenerallere ait ses kayıtları ortaya çıktı. Neler konuşmuşlar, neler söylemişler. Allah’a çok şükür ediyorum ki Türkiye bunların zamanında bir savaşa falan girmemiş. Neler var neler... Konuşuldukça bu ülkede neler varmış, kimler ne yapmış, kimler kimlerle işbirliği yapmış, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü kimler dinamitlemiş... AK Parti iktidarı bütün bunlara karşı nasıl dimdik ayakta kalmış bunu görüyoruz.

"ÇOK ÇİRKİN, ÇOK AYIP"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç / 18.12.2013

Bu görüntüleri internette gördük herhalde değil mi? Sosyal medyada, ben henüz onun gerçeklik noktasını bilmiyorum. Savcı bey elindekileri bana göster imkânım yoksa, nasıl oluyor da bunlar internette yayınlanabiliyor? Bu çirkin bir şey ayıp bir şey. Yayımlanması gerçekten suç olan bir konuda benim görüşümü almayın. Ben onun henüz gerçekliğinden bile emin değilim.

"MESLEKLERİYLE ALAKASI YOK"

AB Bakanı Egemen Bağış / 17.03.2011

Türk basınının, medya özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün en önemli güvencesi Ak Parti hükümetidir... Türkiye’de yürüyen bir yargı süreci vardır. Bu gazeteci arkadaşlarımızı gözaltına alma niyetini ortaya koyan savcımız da bu niyeti onaylayan hâkimimiz de bağımsız Türk yargısının mensuplarıdır. Onlar kendileri yaptıkları açıklamalarla bu gözaltına alınmaların, meslekleriyle alakalı olmadığını, başka birtakım delillere dayalı olduğunu belirtmişlerdir.

"SÖZDE BELGELER"

AB Bakanı Egemen Bağış / 20.12.2013

Doğrusu şahsımla ilgili delil olduğu iddia edilen ve basından okuduğumuz görüntü ve tapelere bakarken bir adli soruşturmanın içeriğinden ziyade bir komedi yayını okuduğumu hissettiğimi itiraf etmek durumundayım. Yayımlanan sözde belgeler ilk bakışta dahi birçok çelişkiyi içinde barındırmaktadır. Esasen sözümona araştırmacı muhabirler illegal şekilde kendilerine servis edilen sözde delillere en azından bir göz atsalardı bu çelişkileri yakalayabilirlerdi.

"KİMSE DOKUNULMAZ DEĞİL"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik / 17.03.2011

Sayın Türkân Saylan, bazı kız çocuklarına Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği faaliyetleri kapsamında burs verdiği için bu soruşturmaya konu değil. Sayın Haberal organ nakli yaptığı için, iyi bir cerrah olduğu için içeri alınmıyor. Netice itibariyle kimse sorgulanmaz, hesap sorulmaz, dokunulmaz konumda değildir.

SABAHA KARŞI BASKIN OLUR MU?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik / 17.03.2011

Biz büyük fotoğrafı görmek zorundayız. Sen 14 ay bekleyeyim, suç kabarsın diyorsan, birbiriyle alakasız 3 olayı bir araya getireyim diyorsan insanların eleştirisinden de kurtulamazsın. Hükümetin bu konuda bir çalışması var mı bilmiyorum ama bana sorarsanız, kim olursa olsun sabahın 5’inde evi basılıp gözaltına alınıyorsa bu doğru değildir.

"DEMOKRASİ GERÇEKLERİN REJİMİ"

Mehmet Barlas / 20.08.2009

Neticede demokrasi gerçeklerin rejimidir. Saçma sapan komplo teorileri üzerinde yapılan siyaset, demokrasiye değil kakokrasiye yakışır. Olumlu olumsuz her gelişmenin altında Amerikan parmağı aramak da aslında zihni tembelliklerin, gerçeklerden kaçış noktası değil midir?

"SORUŞTURMA İSRAİL GÜDÜMLÜ"

Mehmet Barlas / 20.12.2013

Belli ki Başbakan Erdoğan’ı ve AK Parti iktidarını hedef alan kriminolojik destekli siyasal saldırı cephelerinde, çok ortaklı bir ittifak var. Bu ittifakın üyeleri arasında İsrail güdümlü ABD parmağının varlığını, Halk Bankası’nın da açılan cephelerden biri olmasından anlamak mümkün...

Etiketler : rüşvet operasyonu, akp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=