Lütfen bekleyin..

Türk bilim insanları İstanbul'da buluşacak

02 Temmuz 2013, 12:36

TÜBİTAK, 4-5 Temmuz’da İstanbul’da ikincisini düzenleyeceği kurultayla dünyaca ünlü Türk bilim insanlarını İstanbul’da buluşturacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Bilimsel Araştırmalar ve Teknoloji Kurumu (TÜBİTAK), 4-5 Temmuz’da İstanbul’da ikincisini düzenleyeceği "Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı" ile dünyaca ünlü Türk bilim insanlarını İstanbul’da buluşturacak.

TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, kurultayda Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında uluslararası bir cazibe merkezi haline gelmesinde teknoloji transferi, eğitim, sağlık ve enerji alanlarında atılması gereken adımlar tartışılarak, somut hedef ve öneriler ortaya konulacak.

İki gün sürecek ve 6 panel düzenlenecek kurultayda, yurt dışındaki bilgi ve teknolojinin Türkiye'ye transfer mekanizmaları, bilim-teknoloji insan kaynağının geliştirilmesine yönelik program ve politikalar ile ülkenin sağlık ve enerji alanlarında odaklanması gereken konu ve teknolojiler tartışılacak. Kurultay sonrasında her odak alan için somut öneriler ve eylem planlarını içeren sonuç raporları yayınlanacak.

Kurultaya katılacaklar arasında, Avusturya’nın "Nobel Ödülü" olarak bilinen Wittgenstein Ödülü ile TÜBİTAK Bilim Ödülü, Energy Globe ve Grünpreis ödüllerinin sahibi Ord. Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi, İngiltere'nin en prestijli doğa koruma ödülü olan Whitley Gold Ödülü sahibi ve ekoloji ve çevre bilim dallarında son 10 yılda dünyanın en çok bilimsel atıf almış ilk yüzde 1 bilim insanı arasında yer alan Dr. Çağan Şekercioğlu, dünyadaki en gelişmiş x-ışını kaynağı Advanced Photon Source’da x-ışınları spektroskopisine bulunduğu katkılarla bilinen ve Chicago Üniversitesince yılın bilim insanı seçilmiş Prof. Dr. Esen Ercan Alp, Fransa’nın önemli araştırma merkezi CNRS bünyesindeki Yanma, Aerotermik, Reaktivite ve Çevre Enstitüsünün (ICARE) Kurucu Müdürü Prof. Dr. İskender Gökalp; Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik, Sağlık ve Bilim Sistemleri Bölümünün kurucusu ve yöneticisi Prof. Dr. Banu Onaral, kanser ve romatizmal hastalıklar için geliştirdiği nanoilaç teknolojisi ile bilinen ve Illinois Üniversitesi’nden “Senenin Mucidi” ve “Yılın Kadını” ödülleri ile Amerika İlaç Bilimleri Birliği tarafından verilen "Lipid Bazlı İlaç Veriliş Şekilleri ile İlgili En İyi Çalışmacı" ödülünün sahibi Prof. Dr. Hayat Önyüksel ile finans ve girişimcilik alanlarında dünyanın önde gelen üniversitelerinde yaptığı çalışmalarla bilinen Prof. Dr. Prof. Ant Bozkaya gibi bilim insanları yer alıyor.

Kurultaya; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile yurt dışı ve yurt içinden yayın ve patent gibi başarılarıyla ön plana çıkmış 130 bilim insanı ve 70 kamu, özel sektör ve üniversite temsilcisi katılacak. Kurultayın kapanışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması bekleniyor.

- Kurultayın birincisi geçtiğimiz yıl düzenlendi

İlki geçtiğimiz yıl yine İstanbul’da düzenlenen kurultay kapsamında, yurt dışında yaşayan Türk bilim insanlarının deneyim ve bilgi birikimlerinin ülkeye aktarılmasında kullanılabilecek bilgi transferi mekanizmaları, bilginin ticarileşmesi, Türkiye'nin bilim, teknoloji ve yenilik alanlarındaki öncelikleri ile tersine beyin göçünün hızlandırılması konuları ele alınmıştı. Tartışılan konular ve katılımcıların önerileri doğrultusunda başta TÜBİTAK olmak üzere birçok kuruluş bünyesinde önceliklendirme çalışmaları yapılarak yeni programlar oluşturuldu ve Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu alanlarda teknoloji yol haritaları çıkarılmaya başlandı.

Kurultay sonrasında ayrıca, TÜBİTAK tarafından kurultay raporu hazırlanarak ilgililerle paylaşıldı ve yurt dışında yaşayan Türk bilim insanlarının kendi aralarında ve Türkiye ile koordinasyonunu güçlendirmek amacıyla 47 ülkeden bin 336 Türk bilim insanının bir araya getirildiği bir envanter oluşturuldu. AA

Etiketler : tübitak
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel logo hazırladı...
F-35 savaş programına ait hassas bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Siber s..
Facebook kullanıcıları yaklaşık 1 saattir siteye erişemiyor. Facebook’a gir..
Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları taraf..
Amerika Kıtası'ndan çıplak gözle gözlemlenen Güneş tutulması milyonlarc..
Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=