Lütfen bekleyin..

Yargıtay kararı onadı! Bu ibareyi kullanmayan...

17 Aralık 2013, 19:54

"Düğün salonu" ruhsatı olmayan düğün salonları iş yapamayacak

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası'nın (İSTDO) açtığı dava sonucunda ruhsatsız halde düğün faaliyeti yapılamayacağına hükmeden mahkemenin kararı Yargıtayca onandı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz ile İSTDO Başkanı Ümit Yaşar Demir, düzenledikleri basın toplantısında, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanlığı'nın ruhsatında "düğün salonu" yazmayan bir iş yerinin düğün faaliyeti yapamayacağı kararını onadığını bildirdi.

İSTESOB Başkanı Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, düğün salonu açılmak istenen binanın inşaat ruhsatında "özellik arzeden bina" ibaresinin olması gerektiğini söyledi.

İnşaat ruhsatında "özellik arzeden bina" ibaresi bulunmayan yerlerde düğün salonu açılamayacağını anlatan Yılmaz, "Bu karar bize tebliğ edilince biz de işletme sahiplerinin kapatılmayla karşılaşmaması için bunu duyurmak istedik. Çünkü bu tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor, sadece İstanbul'u değil. Biz de diyoruz ki, 100 bin kişiye yakın vatandaşımız buradan ekmek yiyor, onlara istihdam sağlanmış. Bu sadece düğün salonu olarak görülmemeli. Bunun yanında kuyumcular, tekstilciler, gelinlikçiler, çiçekçiler, pastacılar gibi birçok işletme sahibi ve çalışanları bu sektörden ekmek yiyor. Bu nedenle 'özellik arzeden bina' ibaresinin çıkarılması lazım. Belediyemiz bir meclis kararı alsın. Bu ibareyi aramasın" diye konuştu.

"Karar ülke ekonomisine de faydalı"

İSTDO Başkanı Demir de 15 Mart 2012'de Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde, "düğün işletme ruhsatı olmadığı halde düğün organizasyonu düzenlenmesinin, hukuka aykırı olduğu ve haksız rekabet doğurduğu" gerekçesiyle dava açtıklarını söyledi.

Bu davayı yerel mahkemede kazandıklarını anlatan Demir, şunları kaydetti:

"Kazandığımız davanın tarafı olan işletmenin ruhsatında, 'kafe, restoran ve kır bahçesi' yazıyordu. İlgili işletme kararın iptali için konuyu Yargıtay'a taşıdı. 9 Mayıs'ta oybirliğiyle verilen kararda, odamızın belirttiği faaliyet dışında faaliyet gösteren işletmelerin haksız rekabet doğurduğuna hükmedildi. Yani artık bir iş yeri, ruhsatı aldığında, ruhsatta faaliyet olarak ne yazıyorsa onu yapması gerekiyor. Ruhsatında faaliyet olarak 'restoran, kafe, sosyal tesis' yazıyorsa düğün yapılamaz. Düğün yapılabilmesi için faaliyet bölümünde 'toplantı, düğün, davet ve kokteyl salonu işletmeciliği' yazması gerekir."

Demir, kararla birçok yere ruhsat zorunluluğunun getirileceğini ifade ederek, kararla yeni vergilendirmelerin yapılacağından bunun, ülke ekonomisi açısından da önemli olduğunu vurguladı.

"Düğünlerinizi ruhsatlı işletmelerde yapın"

Bu karardan sonra gerekli ruhsatı bulundurmayan işletmelerin kapatılacağını aktaran Demir, "Düğün yapmayı düşünen vatandaşlarımızı uyarıyorum; en mutlu günlerinin kötü sonla bitmesini istemiyorlarsa ruhsatlı işletmelerde düğünlerini yapsınlar. Çünkü aylar öncesinde randevu aldıkları işletmenin düğün günü ruhsatı nedeniyle kapatıldığını görebilirler. Buna mutlaka dikkat etsinler" diye konuştu.

Demir, şu anda İstanbul'da 1200 ruhsatlı düğün salonunun bulunduğunu belirterek, diğer üyelerinin de bu sorunu çöz için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

İşletme sahiplerinin ruhsatlarını alabilmeleri için kolaylık sağlanması gerektiğini dile getiren Demir, düğün salonları için aranan "özellik arzeden bina" şartının kaldırılması gerektiğini savundu.

Demir, yanlışlarla dolu olduğunu öne sürdüğü yönetmeliğe göre, özel işletmeler kadar, belediyelere ait kurumların da hukuka aykırı hareket ettiğini iddia ederek, sektördeki düzensizliğin giderilmesi için düğün salonları ruhsatlarının yeniden ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantıda, 20 gün sonra evlenmeyi planlayan Nuri Yüksel ve Yasemin Üstün çiftinin düğün provası da yapıldı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=