Lütfen bekleyin..

Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonunda kimler gözaltına alındı?

17 Aralık 2013, 12:28

İstanbul'da başlayan ve Ankara'ya da uzanan yolsuzluk operasyonunda kimler gözaltına alındı. İşte listesi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstanbul polisinin bu sabah üç ayrı koldan başlattığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında toplam 49 kişi gözaltına alınırken, 7 kişi hakkında da arama kararı çıkarıldı.

OPERASYONA İLİŞKİN TÜM GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul bu sabah büyük bir operasyonla güne başladı. Sabahın ilk saatlerinde Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun gözaltına alındığı haberi gelirken, hemen arkasından kabinedeki üç bakanın oğlunun da gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Şu ana kadar gelen bilgilere göre gözaltına alınan isimler şöyle:

* İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler

* Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan

* Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar

* Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir

* Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun kuzeni, Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu

* Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan,

* İş adamı Ali Ağaoğlu

* Sanatçı Ebru Gündeş'in eşi iş adamı Reza Zerrab

* Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum

* Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya

* İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar (Beyoğlu, Eyüp, Kağıthane ve Şişli'den sorumlu)

* 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk (Süleymaniye dışında Fatih İlçesi'ndeki tüm yenileme alanları, Tuzla ve Zeytinburnu yenileme alanlarından sorumlu)

* İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay (Fatih ve Zeytinburnu'ndan sorumlu)

* 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi aynı zamanda TOKİ çalışanı Yavuz Çelik, Eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin

* Taşyapı'nın sahibi Emrullah Turanlı

* Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca

GÖZALTINA ALINANLAR NE İLE SUÇLANIYOR?

2 yıldır devam eden fiziki ve teknik takip süreci sonunda başlatılan soruşturmada Reza Zarrab'ın sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri ve bakanların oğulları üzerinden Türk vatandaşlığı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verilmesini temin etme;

imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması;

Fatih Belediyesinin sit alanındaki arazilerin bakanlığın gücünü kullanarak illegal olarak imar ve inşaata açılması;

Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni vermek gibi suçlamalar bulunuyor.

2 YILLIK TEKNİK TAKİP

İstanbul polisinin düzenlediği operasyonlar, yaklaşık 2 yıllık teknik ve fiziki takip sonucunda, "kara para aklama", "altın kaçakçılığı" ve "kamu görevlilerine rüşvet" iddiasıyla düzenlendi.

ÜNLÜ İŞ ADAMLARI EMNİYETE ÇAĞRILDI

Operasyon kapsamında inşaat sektöründe önce Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, öğle saatlerinde Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca, daha sonra da Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı gözaltına alındı. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da akşam saatlerinde bilgisine başvurulmak üzere Emniyet'e çağırıldı.

FATİH BELEDİYESİ'NE SABAH SAATLERİNDE OPERASYON

Yine sabah saatlerinde Fatih Belediyesi'ne düzenlenen operasyonda önce Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, arkasından da Sirkeci'deki İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar, 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay, 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi aynı zamanda TOKİ çalışanı Yavuz Çelik, Eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin ve 1 Nolu Koruma Kurulunda raportör olarak görev yapan Kemal Demir gözaltına aldı.

UCU MARMARAY'A DOKUNDU

Savcı Celal Kara'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan ayrı bir soruşturma yürüttüğü bildirildi. Demir'in, "tarihi bir iş hanının otel yapılması" ve "Marmaray güzergahı üzerinde, aksi rapora rağmen 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği" iddia ediliyordu.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLİP EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜLER

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in Sabah erken saatlerde Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildiği öğrenilirken gün boyu başta İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Danışmanı Sadık Soylu olmak üzere onlarca kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

Gün boyu hastanenin Adli Kontrol Bölümü önünde hareketlilik yaşandı. Aralarından 2 kadının da bulunduğu onlarca kişi sağlık kontrolünden geçirilip yeniden Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

BAKAN ÇOCUKLARINA OPERASYON

Yine bu sabah yürütülen diğer bir operasyon kapsamında da İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar gözaltına alındı.

Ayrıca Çevre Bakanlığı'nda Genel Müdür Mehmet Ali Kahraman ve Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu ile Ekonomi Bakanlığı'nda Bakan Çağlayan'ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya gözaltında bulunuyor.

OPERASYONU CELAL KARA YÖNETİYOR

Bakanların oğlunun da şüphelileri arasında bulunduğu soruşturmayı yürüten isim ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde bulunan Narkotik ve Kaçakçılık Bürosu savcılarından Celal Kara. Kara, uzun süre 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görev yaptı. Savcı Kara, "Askeri Casusluk" ve "Sahte Çürük Çetesi" davalarının da savcısıydı.

Yine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Memur Suçları Bürosu bünyesinde çalışan savcılardan Mehmet Yüzgeç'in de iş adamı Ali Ağaoğlu ve bazı kişilere yönelik soruşturma yürüttüğü ifade edildi. Bu soruşturmanın kaç kişiyi ve hangi suçları kapsadığına yönelik açıklama yapılmadı.

AĞAOĞLU'NUN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Ali Ağaoğlu'nun avukatı Ali Demirhan basın mensuplarının soruları üzerine kısa bir açıklama yaptı. Demirhan, Ağaoğlu'nun soruşturmanın merkezinde olmadığını belirterek, ifadesinin henüz alınmadığını dile getirdi. Ali Demirhan, şöyle konuştu:

"Soruşturmanın merkezi Ali Ağaoğlu değil. O yüzden şimdi daha fazla bilgi veremeyeceğim. Şu an ifadesi bile alınmadı. Şu an gözaltında, gözaltı işlemi devam ediyor. Bittikten sonra size açıklayıcı bilgi vereceğiz. Gün sonunda size detaylı bilgi vereceğiz. Emniyetten de açıklama yapılacaktır."

Öte yandan ağaoğlu şirketinden sabah şirkette yapılan arama ile ilgili tutanak paylaşıldı. Tutanağa göre sabah saat 06.30 sıralarında şirkete gelen polis ekipleri herhangi bir suç unsuruna rastlamadan saat 08.15 sıralarında şirketten ayrıldı.

Etiketler : rüşvet operasyonu, akp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ali paracı
1557 gün önce
paranın dini imanı erefi namusu olmaz çünkü adı ismi onun para adı üstünde para
gonyalı
1557 gün önce
söyle kimseye demem aldım de paracıkları
MEHMET
1557 gün önce
O BAKANLAR HALA GÖREVDELERMİ? SORUŞTURMANIN SELAMETİ İÇİN İSTİFA ETMELİLER BENCE.
gungör
1558 gün önce
azma kulum senıde benım gibi yaradan var bana birşey olmaz deme garıbın tuyu bitmemiş yetımın hakkı var bunu unutmayıın t.ç kanunu ......
izzetinefis
1558 gün önce
Bir babanin şerefi evladidir en serfli evlat babayi dara koymayandir en şerefsiz evlat yetim hakki soyandir boyle babalara boyle evlatlar mustahaktir haysiyetli babalar istifa etmez boyle evladim var diye intihar eder ölmek zor ise evlatliktan red eder ve istifa eder albabayi vur oğluna al oğlu vur babaya...
abdülkadir çapan
1558 gün önce
ya bunların rüşvet yolsuzlukları birşeymi akıl ve nizam var bu buyuk bir komplo dur bunu piyasaya sürmekle ne b üyük yolsuzluk ları kapatmak ve başka işlerin ört bas edilmesi için yapılan ufak yolsuzluk oparasyonu buytmek akıl dışi bir iştir önemli olan diyer işleri çıkarın diğer can alıcı durumlarla uğraşın yok efendim bakan oglu yolsuzluk yapmış şöyle olmuş böyle olmuş sizler yazdınız bizlerde inandık ya allah rızası için bir akılı adam cıkıpta bu bir komplo olduğunu bilmemekte direnen bari bizleri geri zekzlı görmesin yapacaksanız bunu niçin kulandılar neyi saklamak için onu piyasaya cıkarsınlar
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=