Lütfen bekleyin..

Türkiye ve AB arasında tarihi anlaşma imzalandı

16 Aralık 2013, 15:53

Türkiye ve AB arasında "Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni" ve "Geri Kabul Anlaşması" imzalandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türk vatandaşları için Avrupa Birliği'ne (AB) vizesiz seyahat etme imkanı tanıyan süreç resmen başladı. Bu kapsamda Türkiye ile AB arasında 'Geri Kabul Anlaşması (GKA) ve 'Vize Muafiyeti'ne İlişkin protokoller Ankara'da imzalandı.

Türkiye ile AB arasındaki ihtilaflı konuların başında gelen Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasında yeni bir sürece girildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hazır bulunduğu Ankara Palas'taki törende 'Vize Serbestisi Diyalog Süreci' atılan imzaların ardından resmen başlamış oldu.

Vize muafiyeti konusunda AB'nin şart koştuğu Geri Kabul Anlaşması (GKA), AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström ile İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından imzalandı. GKA'nın yürürlüge girmesi için TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi gerekiyor.

Ankara Palas'taki imza törenin ayrıca AB İçişleri Komiseri Malmström ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından 'Vize Muafiyeti'ne ilişkin protokole de imza atıldı.

ERDOĞAN: AB İLE İLİŞKİLERDE MİLAT

İmzaların atılmasının ardından törende bir konuşma yapan Erdoğan, ''Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat'' diyerek şunları belirtti:

Bugün 16 Aralık 2013, Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milattır. Türkiye AB ilişikilerinde artık yeni bir süreç başlıyor. Bugün attığımız karşılıklı imzalarla artık vizesiz Avrupa'nın kapıları açılıyor. Tabii önümüzde biraz daha süreç var. Türkiye daha önce verdiği söz riayet ederek geri kabul anlaşmasını imzaladı. 3-3.5 yıl sonra Avrupa'ya vizesiz seyahat başlayacak. Sürece katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

Elbette AB'ye özellikle şükranlarımı sunuyorum. AB'de sanki vizeler kalkarsa T.C vatandaşları Avrupa'ya akın edecekmiş gibi bir hava yaratılıyor. Avrupa'ya vize uygulaması 1980 darbesi sonrasında Türkiye'den çıkışı yasaklamak için uygulanan, Türkiye'nin talep ettiği bir şeydi. Artık bunlar bizim için tarih oldu. Türkiye kaçılan bir ülke değil, dönülen bir ülke oldu. 12 Eylül'de Türkiye'den kaçmak zorunda kalan sanatçılarımız artık ülkesine dönüyor. Başörtüsü nedeniyle yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ülkesine dönüyor.

Küresel krizde bazı AB ülkeleri rekor işssilik oranını görürken biz rekor seviyede düşük işsizlik rakamlarına ulaştık. 11 yılda 7 milyona yakın kişiye istihdam ürettik. Türkiye artık iş göçü veren değil, yurt dışında bu anlamda göç alan bir ülke.

2002'de vatandaşlarımız 42 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyordu, biz bunu 69'a çıkardık. Avrupa ile vizeler kalktığında sanatçılarımız, sporcularımız daha rahat seyahet edecek ve bu Avrupa için de çok iyi olacaktır. Yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz. AB ile vize engeli çok daha önce kaldırılmış olmalıydı. 3.5 yılın da çok uzun olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye ile AB ilişkileri bir süredir ivme kaybına uğramıştı, ama bu AB'den kaynaklanıyordu. Her Bakanlar Kurulu'muzun değişmez bir maddesi vardır, o da AB ile ilişkilerdir. Ben süreci hep cebimde taşıyorum. Hangi müzakere başlıklarının ne durumda olduğunu sürekli takip ediyorum. 2014 umarım Türkiye-AB ilişkileri açısından farklı bir yıl olur.

Mısır'da çok güçlü bir şekilde demokrasiyi savunduk. Askeri darbeyi şiddetle kınadık. Suriye meselesine aynı şekilde insani nazarla bakıyoruz. Çocuklar Suriye'de artık açlık ve soğuktan dolayı hayatlarını kaybediyor. İdam cezası olmayan AB, Bangladeş'te idama sesini daha yüksek çıkarmalıydı, ama ben sesini duyamadım, dünya da duymadı maalesef. Biz sadece hakkı, hukuku, adaleti ve vicdanını sabunuyor. AB bu meselelerde suskun kalmayı tercih etmemeliydi. Sadeve son dönemlerde yaşananlar bile AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı ortaya çıkmıştır."


DAVUTOĞLU: AVRUPA'DA TÜRKİYE BAKIŞI DEĞİŞECEK

İmza töreninden sonra bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu şunları söyledi:

İmza töreninin ardından konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin tarihi ve coğrafi olarak Avrupa'nın parçası olduğunu belirterek, "Tarihi bir noktaya geldik. Anlaşmanın Türkiye ve AB'ye hayırlı olmasını, halklarımızın kaynaşmasına vesile olmasını diliyorum" dedi.

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve sürece destek olan tüm bakan ve bürokratlara teşekkür eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Önümüzde üç aşama var. Birincisi bugünden başlayacak olan psikolojik devrim aşaması. Algılar değişecek, vize serbestisi ile Türkiye ve AB halkları arasında iletişimde yeni dönem başlayacak. İkinci aşamada, önümüzdeki 3-3.5 yıl boyunca kurumlar arasındaki çalışmalar hızlanacak ve artacak. En önemlisi ise uzun vadede Türkiye ve Avrupa halkları, yoğun bir etkileşim içine girecekler."

AB İÇİŞLERİ KOMİSERİ: SCHENGEN VİZESİNİN TÜRK VATANDAŞLARINA KALDIRILMASINI ÖNGÖRÜYOR

AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström ise konuşmasında şunlara dikkat çekti:

Bugün karşılıklı güveni artıyoruz. Gelecekteki ilişkilerimiz için iki önemli etkisi olacak, vatandaşlarımız pozitif gelecekte görecekler. Çok yakın geçmişte Geri Kabul Anlaşması’nı imzaladık. Bu aynı zamanda yeni bir işbirliği süreci de başlatıyor. Düzensiz göç ile ilgili Avrupa ile Türkiye’yi bir araya geliyor. Anlaşmaların onaylanmasını kısa sürede bekliyoruz. Buna ek olarak vize serbestisi diyaloğunu başlattık. Schengen vizesinin Türk vatandaşlarına kaldırılmasını ön görüyor.
Geri kabul anlaşmasının uygulanması yol haritasındaki ön görülen gereksinimlerden bir tanesi. Bugün bu belgeyi Davutoğlu’na sundum. Hep birlikte çalışmalarımızı başlatacağız. Sayın bakanın ve farklı mercilerinin, yol haritasındaki koşullarla ilgili endişeleri var. Bunu anlayışla karşılıyoruz. Bunlara çözüm bulmaya çalışacağız. Bugün bu diyaloğun ne kadar uzun süreceğini kestiremiyoruz. Her iki tarafın da bundan avantaj sağlamasını ön görüyoruz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=