Lütfen bekleyin..

Bilgisayarlar 100 kat hızlanacak

16 Aralık 2013, 00:24

Yeni proje hazır...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

“Bükümlü Ultra Hızlı  Işınların Nano  Materyaller Üzerindeki Etkisi” adlı proje ile bilgisayarlarda bilgi okuma ve yazma hızının artırılması  hedefleniyor

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ)akademisyenleri, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyle gelişmekte olan bilgi işlem teknolojisine değer katmak için üniversitenin ileri araştırma laboratuvarındaki çalışmalarına devam ediyor. Öğretim üyelerinin hazırladığı “Bükümlü Ultra Hızlı Işınların Nano Materyaller Üzerindeki Etkisi” adlı proje ile nano teknolojiden yararlanılarak üretilecek malzemenin bilgisayarın hard diskine yerleştirilmesiyle bilgisayar teknolojisinin ve özellikle manyetik disklerdeki bilgi yazma ve okuma hızının 100 kat hızlı hale getirilmesi planlanıyor.  Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Koray Köksal, yaptığı açıklamada, projeyle bilgisayar teknolojisini ve özellikle manyetik disklerdeki bilgi yazma ve okuma teknolojisini 100 kat daha hızlı hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Nano teknolojide yüksek kalitede malzeme üretildiğini vurgulayan Köksal, şöyle konuştu: Tasarımlarımızda nano boyutta malzemelerin çok yüksek kalitede üretilebileceğine dair teorik hesaplamalar yapıyoruz. Hesaplamalar sonucu gördük ki nano boyuttaki herhangi bir malzemeye çok hızlı ışık gönderebilirsek bu malzemenin içindeki elektronları veya parçacıkları kontrol edebiliriz. Bunlar kontrol edilebilirse şu andaki bilgisayar teknolojisinin yaklaşık 100 katı kadar verimlilik elde edebiliriz.”
 

Özel lazer yöntemi
Bu arada, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer İlday ve Dr. Ihor Pavlov ve ekibi, her türlü esnek, eğri, pürüzlü ve pütürlü elektronik yüzeyi lazerle işleme özelliği sağlayan yeni teknik geliştirdi. Ekibin geliştirdiği yöntem sayesinde giyilebilen, hatta ileride katlanıp cebe konulabilen bilgisayarlar, saatler ve telefonlar hayal olmaktan çıkacak. Yrd. Doç. Dr. İlday,  yaptığı açıklamada, Nonlinear Laser Lithography (doğrusal olmayan lazer litografisi) ismini verdikleri ve lazerlerle malzemelerin yüksek hızda, düşük maliyette, büyük hassasiyetle nano yapılandırılmasını sağlayan yeni teknik icad ettiklerini bildirdi. Yeni yöntemin, bilinen yöntemlerden farklı olarak, esnek ve düz olmayan, pürüzlü ve pütürlü yüzeylerde kolaylıkla çalıştığını ifade eden İlday, “Esnek, bükülebilen bilgisayar, tablet ve telefon ekranları ya da giyilebilen nanoteknoloji uygulamaları ilk akla gelenler arasında” diye konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel logo hazırladı...
F-35 savaş programına ait hassas bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Siber s..
Facebook kullanıcıları yaklaşık 1 saattir siteye erişemiyor. Facebook’a gir..
Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları taraf..
Amerika Kıtası'ndan çıplak gözle gözlemlenen Güneş tutulması milyonlarc..
Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=