Lütfen bekleyin..

BDP’liler, Meclis’te terör estiriyor!

11 Aralık 2013, 09:52

“Türkiye Kürdistanı” ifadesini tutanaklara geçirme planları tutmayan BDP’liler dün yeni tahriklere soyundu! Sırrı Sakık “Bu anayasaya saygı duymuyoruz... Bunun karşılığı kan!” derken, Hasip Kaplan ise yenilenen kanunu yere fırlattı!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bir süre milletvekillerinin Mustafa Balbay’ın tebrik etmesini bekledi. Kaplan’ın bekleyişini yere oturarak sürdürmesi üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten uyarı geldi.

Balbay’ın milletvekilleriyle kucaklaşması ve tebrikleri kabul etmesi üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kaplan’ın sözünü keserek CHP’lilere seslendi.

Çiçek, “Heyecanınızı anlıyorum ancak Sayın Kaplan’ın da sözlerine devam edebilmesi için takdiri size bırakıyorum” dedi.

Bunun üzerine Hasip Kaplan, “Ben baştan başlarım sorun değil, müsaadenizle ben şöyle oturuyorum” diyerek kürsünün yan tarafına oturdu.

Kaplan’ın bu esprili yaklaşımı Meclis’te gülüşmelere neden oldu.

Tartışmalara neden olan “Kürdistan” ifadesinin bütçe tasarısı raporundan çıkartılmasına değinip, iki raporu vekillere gösteren daha önce kürsüde bardak kıran Kaplan, bu durumu protesto ederek, bu kez de söz konusu raporu yere fırlattı.

Tartışmaların ardından BDP’li milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etti.
 
BDP, “Kürdistan”la Meclis’i yine gerdi!

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde “Türkiye Kürdistanı” ifadesini Meclis tutanaklarına geçirmek isteyen BDP, dün de Meclis’i gerdi.

BDP’li Hasip Kaplan konuşurken, Mustafa Balbay’ın tebrikleri nedeniyle konuşması kesilirken, Kaplan başkanlık kürsüsünün önünde oturarak eylem yaptı.

Kaplan, “BDP’li 6 vekilin de aynı şekilde göreve başlamasını bekliyoruz. Burada hiç kimsenin oldu-bittiye getirmeye, defakto bir durum yaratarak kendi bildiğini okuma hakkı hukuku yoktur” dedi.

Tartışmalara neden olan “Kürdistan” ifadesinin bütçe tasarısı raporundan çıkartılmasını eleştiren Kaplan, “Burada bir karar alındı. Meclis Başkanlığı ‘yeni şerhi veriniz’ demedi. Bu sansürlü rapor, bu da hakiki rapordur. Bir partinin fikri hak ve hürriyetlerini yok ederseniz Meclis Başkanlığı’nı AİHM’e dava edeceğiz. Sizi mahkemeye vereceğiz” dedi.
 

MECLİS'İN KARARIDIR...

“Kürdistan” ifadesini çıkararak Anayasa’nın gereğini yaptıklarını vurgulayan AKP’li Nurettin Canikli, “Anayasa’ya aykırı bir işlem tesisi olamaz, olmamalı. Anayasanın 3. maddesi çok açık bir şekilde ‘Türkiye devletinin bölünmez bir bütün’olduğu ifadesi açıkça yansıtılmıştır. Bu açık hükümlere rağmen Anayasa’nın tümüne uygun olması gerekir. Uygun olmadığı takdirde bu Meclis bunu düzeltir. Alınan kararda TBMM Genel Kurulu 1. ciltten çıkartılması, 1. cildin bastırılıp tekrar dağıtılması karar altına alınmıştır. Bu karar TBMM’nin kararıdır” dedi.
 

BUNUN KARŞILIĞI KAN

BDP’li Sırrı Sakık da, mevcut Anayasa’ya saygı duymadıklarını belirleterek, “Fırtına, Kürt ve Kürdistan üzerine koptu. Birkaç gün önce Diyarbakır’a gideceksin ‘Kürdistan’ diyeceksin, grup konuşmasında demokratikleşme paketinden daha önemli bir açıklamada bulunacak, ‘Kürt’ve ‘Kürdistan’ sözlerini grup konuşmasında seslendireceksin, ama şimdi sonuç bu. Doğru olanı yaptı ama bu sözlere alışmak için biraz daha zamana ihtiyacınız var. Sizden istediğimiz eşit yurttaşlık temelinde bir anayasadır. Bu yüzden bu anayasaya saygı duymuyoruz. Dünün asimilasyoncu politikaları çıkar. Türkiye bunu denedi, bir daha denemeyin, bunun karşılığı kan” dedi. AKP’li Mahir Ünal ise “Biz burada Anayasa’ya bağlılık yemini etmiş, bu Meclis’i sorunların çözüm yeri olarak kabul etmiş vekiller olarak Anayasa’yı değiştirme iradesi ortaya koyarız. Ama ‘Anayasa’yı kabul etmiyorum’ diyerek, yasaya, içtüzüğe aykırı işlemler yapamazsınız” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=