Lütfen bekleyin..

‘Her ayın üç günü oruç tutun’

10 Aralık 2013, 10:25

Hz. Ali buyurdu ki: "Her ayın üç günü, oruç tutun. Zira böyle bir amel, ömür boyu oruç tutmayla eşittir. Biz ayın ilk ve son perşembe günlerini ve bunların arasındaki çarşamba gününü oruç tutarız. Allah-u Teâla cehennemi çarşamba günü yaratmıştı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İmam Ali (a.s.) bir hutbesinde şöyle buyurdu:

"Ehl-i Beyt, Nuh'un gemisine benzer; o gemiden geri kalan helak olur. Namaz halinde üzerinizde bir böcek gördüğünüzde onu toprağa gömün veya namaz bitene kadar elbisenizde tutun. (Yani namazda onu öldürmeyin). Haddinden fazla kıbleden yüzü çevirmek namazı bozar; böyle yapan bir kimsenin ezan, ikaamet ve iftifah tekbiri ile yeniden namaza başlaması gerekir. Elbiseyi (yerlere sürünen kısmını) katlamak namaz için temizliktir. Allah-u Teâla buyurmuştur ki: 'Elbiselerini temizle.' Yani (temiz kalması için) çemre.
Bal yalamak şifadır. Allah-u Teâla buyurmuştur ki: 'O arıların karınlarından çeşitli renkte ballar çıkar, onlarda insanlar için şifa vardır.'
Ayakta iken su içmeyin. Zira insanı çaresiz bir derde düşürür ancak Allah şifa vermiş olması hariç.
Yemeye tuzla başlayın, tuzla da bitirin. Eğer insanlar tuzda olan yararı bilselerdi, onu panzehirden daha çok değer verirlerdi. Kim yemeğe tuzla başlarsa, Allah-u Teâla kendisinden başka hiç kimsenin bilmediği yetmiş belayı ondan uzaklaştırır.
Kim güneş doğmadan önce, on defa İhlâs ve Kadir surelerini, on defa da Ayet el-Kürsi'yi okursa, malını korktuğu şeyden korumuş olur. Ve kim İhlâs ve Kadir surelerini güneş doğmadan önce okursa, şeytan onu günaha düşürmek için çaba gösterse dahi günaha düşmez.
Borcun sizi yenmesinden Allah'a sığının.
Her ayın üç günü, oruç tutun. Zira böyle bir amel, ömür boyu oruç tutmayla eşittir. Biz ayın ilk ve son perşembe günlerini ve bunların arasındaki çarşamba gününü oruç tutarız. Allah-u Teâla cehennemi çarşamba günü yaratmıştır; öyleyse ondan Allah'a sığının.
Bir ihtiyacı olan, perşembe günü sabah erken onun peşine gitmelidir. Çünkü Resûlullah (sallallâhu aleyhi ve alih) şöyle dua etmiştir: Allah'ım! Perşembe gününün sabahını ümmetim için mübarek kıl."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski Bakanlardan İsmet Sezgin 88 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp ..
Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de akşam saatlerinde yoğ..
Ardahan'da etkili olan dondurucu hava hayatı olumsuz etkilerken, dün ge..
Elazığ Harput Devlet Hastanesi'nde yatarak tedavi gören bir kadın ve ke..
Dolar'dan TL'ye geçen Diyanet, 2017 Umre fiyatları listesini yayıml..
Erdoğan'ın "yastık altındaki dolarları bozdurup TL ya da altına çe..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=