Lütfen bekleyin..

Hükümet işsizlik fonunu boşaltıyor

10 Aralık 2013, 10:17

DİSK Başkanı Kani Beko, işsizlik fonundan işçilerin fazla yararlanamadığını ifade ederek, “İşsizlik fonunda şimdiye kadar 125 milyar birikmesi lazım. Bugün kasada 65 milyar var” dedi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, işsizlik fonundan işçilerin fazla yararlanamadığına işaret ederek, “İşsizlik fonunda şimdiye kadar 125 milyar birikmesi lazım. Bugün kasada 65 milyar var. Karayollarına, GAP’a ve diğer işletmelerine devletin bütçesinden para aktarılması gerekirken buradan para aktarılmış, Bunlar sizin paralarınız. Karayollarına 15 milyar aktarılmış. İşlerinden ayrılan veya atılanlara ise bugüne kadar 6 milyar lira verilmiş” diye konuştu.

İŞ GÜVENCESİ KIRMIZI ÇİZGİ...

Kayseri 3. İşçi Kurultayı’na katılan Beko, burada sendika üyelerine seslendi...

Sendika olarak kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı olduklarını dile getiren Beko, şöyle devam etti:”Bizim işimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz ve umudumuz olan kıdem tazminatlarımız gündemde. Kıdem tazminatı denilince aklımıza iş güvenliği gelir. Yaklaşık 1 ay önce yapılan 10. çalışma kuruluna katıldığımızda hükümetin bu konuyla ilgili farklı bir çalışma içerisinde olduğunu gördük. Yani orada kıdem tazminatlarımızın kaldırılmasını veya fona devredilmesini gündeme getirdiler. Burada fonlar tartışılmaya başlayınca biz ‘kesinlikle işçilerin kıdem tazminatı bizim için kırmızı çizgidir, bunları kesinlikle tartıştırmayız’ dedik. Taşeronlarda çalışan işçiler kıdem tazminatlarını alamadıkları için onlar adına kesinlikle bir yasa çıkarmamız gerekir. Türkiye’de 12 milyona yakın çalışan işçi var. Kıdem tazminatları kaldırılırsa işçilerin iş güvenliği olmayacak. Mesele para meselesi değil, iş güvencesi meselesi. İşçinin kıdem tazminat alacağı yoksa kesinlikle iş güvencesi olmaz.”

TAŞERON İŞÇİ SAYISI TÜRKİYE'DE 2.5 MİLYONU BULDU...

Taşeron işçi sistemine son verilmesini gerektiğini dile getiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, şunları kaydetti: “Taşeron işçi sayısı Türkiye’de 2.5 milyonu buldu. Ben üzülüyorum. Ben bu toprakların insanıyım. Kamu Yönetimi Temel Kanunu çıkartıldı. Birçok kurum özelleştirildi. Bu özelleşen yerlerde taşeron işçi çalıştırılıyor. Bu taşeron işçisinin sendikası yok. İş güvencesi yok. İş kazalarında Avrupa’da birinci olduk. Bu güzel ülkeye yakışmıyor. İş güvenliği için işçinin sendikalı olması şart. Taşeron sisteminin Türkiye’de yasaklanması lazım. Taşeron sisteminin başladığı günden beri ülkede 11 bine yakın arkadaşımız işyerlerinde öldü. Biz bu işçilerin ölmesini istemiyoruz, yaşamasını istiyoruz.”-YeniMesaj

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=