Lütfen bekleyin..

Suriye’ye ihracatımız 2.5 milyar doları aşardı

09 Aralık 2013, 10:03

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, olaylar başlamadan önce Türkiye’nin Suriye’ye yıllık ihracatının 1.7 milyar dolar olduğuna işaret ederek, eğer çatışmalar yaşanmasaydı bu rakamın 2.5 milyar doları geçebileceğini ifade etti

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Suriye’de çatışmalar yaşanmasaydı Türkiye’nin bu ülkeye ihracatının 2.5 milyar doları bulabileceğini ifade etti.

Suriye’de devam eden çatışmaların Türkiye’nin ihracatına yansıması konusunda bir ‘etki analizi’nin yapılmadığına işaret eden Büyükekşi, Yeni Mesaj’a yaptığı açıklamada, “Bazı şeyler ticaretin önüne geçiyor. Suriye’de insanlık dramı yaşanıyor. Eskiden sadece Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis, Hatay gibi güneydeki illerde Suriyeli vardı, oysa şimdi Türkiye’nin İzmir’den tutu İstanbul’a kadar birçok ilinde Suriyeli bulunuyor. Şu anda Suriye’de açlık söz konusu... İşler yoluna girerse, Suriye Türkiye’nin en uzun sınırı olduğu komşusu... Dolayısıyla bu ülkeyle en fazla ticaretini artıracak ülkenin Türkiye olacağını düşünüyorum.” İhracatçıların başta Körfez Ülkeleri olmak üzere mallarını Ortadoğu ülkelerine ulaştırıp ulaştıramadığı konusunda da Büyükekşi, “İhracatçılar Mısır ve Ürdün üzerinden mallarını ulaştırıyor.Bu bağlamda navlun ücretinde bir artış oldu” dedi.

Avrupa Birliği (AB) ile yapılan Gümrük Birliği Anlaşması’nın Türkiye’nin dış ticaretini nasıl etkilediği konusunda ise TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şunları söyledi: “Burada bizim en büyük sıkıntımızı Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) oluşturuyor. AB bir ülkeyle Serbest Ticaret Anlaşması yapmadığı zaman biz yapamıyoruz. Avrupa Birliği yaptığı halde Güney Afrika, Cezayir ve Meksika gibi ülkeler bizimle Serbest Ticaret Anlaşması yapmıyor. Bu da bizim açımızdan olumsuz gelişiyor. Bunların düzeltilmesi gerekiyor.”

Çin, İran gibi ülkelerin Türkiye’nin ihraç mallarına yüksek oranda gümrük uygulamasının düzeltilip düzeltilemeyeceği konusunda Büyükekşi, “Mevcut şartlarda bu düzeltilemez. Buna karşı Türkiye eğer haksız rekabet varsa anti-damping ile referans fiyatlar uyguluyor. Kaldı ki Çin’in Türkiye’ye ihracatının büyük bir kısmı da hammadde...”

ENERJİDE YERLİYE DÖNÜŞ OLMALI

Türkiye’nin dış ticaret açığının 100 milyar dolara ulaştığının hatırlatılması üzerine TİM Başkanı, “Türkiye’nin ithalatının 60 milyar dolarını enerji oluşturuyor. Bizim bir an önce enerji politikamızı ithalata dayalı olmaktan çıkarıp mutlaka yerli kömürle, ve hidroelektrik santralleriyle vesaire elektrik üretmeliyiz. İkinci olarak bizi cari açığımızdan ziyade inovasyon (yenilikçi ürünler) açığımız var. İnovasyon açığını kapatmak için çalışıyoruz. Amacımız mümkün olduğu kadar katma değeri arttırmaktır”
şeklinde konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=