Lütfen bekleyin..

Abdullah Öcalan'a 'PKK süreci' sonunda af yolu nasıl açılacak?

05 Aralık 2013, 12:48

Yasal düzenlemeler nasıl aşılacak?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai DETAY AKP'nin PKK'ya rol biçtiği "süreç"te en çok dillendirilen konulardan birisi de bebek katili Abdullah Öcalan'a "af" geleceği şeklide...

Başbakan Erdoğan "genel af yok" derken, perde arkasında hangi düzenlemenin temelleri atılıyor?

Öcalan "özel af" mümkün mü?

Anayasa Mahkemesi'nin hangi kararı Öcalan için "özgürlük" anlamı taşıyacak?

Ahmet Zeki Üçok yazdı:

"5275 sayılı kanunun geçici madde 2 iptal ederek Öcalan'ın da serbest kalmasına olanak sağlanacak"

Başbakan tüm konuşmalarında ısrarla kendi iktidarları döneminde "Genel Af" çıkaramayacaklarını ve "kendilerinin asla Abdullah Öcalan'ı affetmeyeceklerini" söylemektedir. Kanaatimce başbakan çok ince bir siyasi söylem de bulunmaktadır. Özellikle Uşak'ta yaptığı konuşmasında "Kendilerinin devlet olarak katilleri af yetkilerinin olmadığının, bu yetkinin ancak müteveffanın mirasçılarına ait bir hak olduğunu, devletin ancak kendisine karşı işlenen suçları ve bazı diğer suçları affedebileceğini" söylemiştir. 21.11.2013 tarihinde bir televizyon kanalındaki söyleşide de, Diyarbakır konuşmasında söylediği "Dağdakiler inecek cezaevleri boşalacak" sözleri sorulduğunda ise, "katilleri affetme hakkının öldürülenin mirasçılarına ait bir hak olduğunu, devletin sadece kendisine karşı işlenen suçlar ile diğer suçları affedebileceğini , sürece bağlı olarak bunların gündeme gelebileceğini" söylemiştir.

Bu konuşmalardan hükümetin bir "Genel Af" çıkarmayacağı ancak, Barış Süreci sonunda mutlaka bir özel af çıkaracağı anlaşılmaktadır. Çıkarılacak bu özel affın kamuoyunda Özal ve Rahşan Afları olarak bilinen yasal düzenlemelerde olduğu gibi soruşturma, kovuşturma ve infaz aşamalarına ilişkin düzenlemeler içereceği, af kapsamına adam öldürme suçunun alınmayacağı, devlete karşı işlenen suçların ve kapsamına adam öldürme suçunun alınmayacağı, devlete karşı işlenen suçların ve bu suçların yanı sıra TBMM tarafından tespit edilecek bazı diğer suçların da af kapsamına alınacağı açık olarak anlaşılmaktadır. Gerek Balyoz, Ergenekon, Casusluk davalarında, gerekse KCK,PKK ve DHKPC gibi örgütlerin işledikleri suçların hepsinin Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitap, Dördüncü Kısım, Dört ve Beşinci Bölümü'nde yer alan Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene karşı işlenen suçlara ilişkin olması nedeniyle Anayasamızın eşitlik ilkesi gereği bir ayrım yapmak mümkün olmadığından hepsini kapsayacağı şüphesizdir.

Daha önce benzer süreçleri geçirmiş olan İngiltere, İspanya, Güney Afrika örneklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları göz önüne alındığında özel af kapsamında alınan suçlar hakkında yürütülen soruşturmalar ile ilgili kovuşturmaya yer olmadığı kararı kovuşturması devam eden suçlar ile ilgili düşme kararı infazı süren kesinleşmiş mahkumiyet kararları için infaz sürelerinin 1/5 , 1/6, 1/7 nin infaz edilmiş olmaları halinde suçların infaz edilmiş ayılacakları ya da infaz sürelerinden 10, 1.5 yıl gibi sürelerin düşürüleceğine ilişkin düzenleme yapılacağı sonucu çıkmaktadır.

bu hazırlıklarda Abdullah Öcalan ile ilgili özel bir düzenleme yer almayacaktır. Abdullah Öcalan bilindiği üzere idam cezasına mahkum edilmiş ancak Avrupa Birliği'ne uyum yasaları çerçevesinde idam cezaları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmiştir. Öcalan ile aynı durumda olan elli iki idam cezası hükümlüsü de bu cezadan yararlanmıştır.

Ancak idam cezaları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilen elli iki kişi için 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlilerinin infazı hakkındaki kanununa "Geçici Madde2- (1) 14.07.2004 tarihli ve 5218 sayılı kanunun 1inci maddesi ile değişik 3.9.2002 tarihli ve 4771 sayılı çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla; ölüm cezaları, müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülen terör suçluları ile ölüm cezaları ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülen ve ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasına mahkum olan terör suçluları, koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanamaz. bunlar hakkında ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezası, hayatı boyunca devam eder." eklenerek hiçbir af ve koşullu salıverilme hükümlerinden yaralanamayacakları hususu eklenmiştir. bu kanunun anayasaya aykırı olduğu iddiası anayasa mahkemesince reddedilmiştir. anayasa mahkemesinin red kararından bu yana 2014 yılında on yıllık yeniden anayasa mahkemesine aynı kanunla ile ilgili aykırılık iddiasında bulunulamayacağına ilişkin süre dolacaktır.

Bu hususlar beraber incelendiğinde çıkarılacak özel aftan Abdullah Öcalan yararlanamayacak fakat, bu uygulamanın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu ileri sürülerek anayasa mahkemesine müracaat edilecek ve Anayasa Mahkemesi yeni yararlanmasını anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bularak 5275 sayılı kanunun geçici madde 2 iptal ederek Öcalan'ın da serbest kalmasına olanak sağlayacaktır. böylece başbakan kendisi Öcalan'ı affetmemiş olacak, ancak barış süreci sonunda varılan anlaşma gereği Öcalan dahil tüm PKK ve KCK'lılar serbest kalacaktır. hepimiz bekleyelim ve görelim Odatv.com

HABER FEDAİ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=