Lütfen bekleyin..

Yabancı çalışan sayısı katlanıyor

05 Aralık 2013, 11:11

İşsizlik oranının yüzde 22’yi aştığı Türkiye’de genel de kaçak olarak çalışan yabancıların sayısı her yıl katlanarak artıyor. Son 4 yılda 114 bin yabancı çalışma izni başvurusu yaptı. Halen 201 bin yabancı ülkemizde iş arıyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Son yıllarda yabancılar Türkiye’de önemli bir işgücü haline geldi.

Suriyeli mültecilerin katılımıyla bazı bölgelerde yabancılar iş piyasasında önemli bir aktör olarak yer alıyor.

İstanbul’da bakıcılık, dadılık, ev temizliği, ev ve işyeri taşımacılığı gibi alanlarda Türkmenistan, Ukrayna, Filipinler ve Etiyopya vatandaşları ciddi oranda paya sahip bulunuyor.

Suriyeliler de tarlaların yanı sıra inşaatlarda ve bazı fabrikalarda kaçak olarak çalışıyor.

Yabancılar kariyer sitelerinde de adlarından söz ettiriyor.

Veri tabanında 16.7 milyon özgeçmiş buluna ‘secretcv.com’un Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Sitemizde şu anda kayıtlı 210 bin yabancı aday bulunuyor. Geçen seneye göre iş arayan yabancı aday sayısı yüzde 23 arttı. Türkiye’de yatırım yapan yabancı şirketler her geçen gün artıyor. Son yıllarda özellikle Ortadoğu’daki istikrarsızlık da Türkiye’deki işgücü piyasasını yakından ilgilendiriyor” dedi.

Siteye özgeçmiş bırakan yabancı uyruklu adayların ülkelere göre dağılımına bakıldığında, en çok özgeçmişin sırasıyla yüzde 33 ile Bulgaristan’dan, yüzde 13 ile Almanya’dan ve yüzde 6 ile Azerbaycan’dan kaydedildiği görülüyor. Onları KKTC, Fransa ve ABD izliyor.  

Perakende öne çıkıyor

Tütüncü, “Verilerimizi Çalışma Bakanlığı’nınkilerle karşılaştırdığımızda, siteye özgeçmiş yükleyenlerle Türkiye genelinde çalışma izni başvurusu yapanlar arasında ülkeler açısından farklılıklar olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni internet üzerinden iş arayan yabancılarla diğer yollardan ülkeye gelerek çalışanlar arasındaki sektörel ve niteliksel farklılıklar. Daha nitelikli işgücü gerektiren sektör ve pozisyonlarda, internetten iş başvurusu yapma oranı da yükseliyor” dedi.

Örneğin, sitedeki toplam 210 bin adayın yüzde 18.10’u mağazacılık ve perakendecilik sektöründe iş arıyor. Onu sırasıyla yüzde 7.40 ile tekstil ve yüzde 6 ile bankacılık/finans sektörü izliyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=