Lütfen bekleyin..

Sigara içmemek için başını kafese kilitliyor

01 Temmuz 2013, 20:11

Sigarayı, iradesine sahip olamadığı için bırakamadığını belirten İbrahim Yücel (42), motorsiklet kaskından örnek alarak bakır tellerle yaptığı kafes ile nefsine hakim olmaya çalışacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

26 yıldır sigara kullandığını belirten Yücel, özel günlerinde sigarayı bırakmak istediğini ancak başaramadığını belirterek, "Her doğum günümde, çocuklarımın yaş gününde sigarayı bırakmayı diledim. Her seferinde bir kaç günde pes ettim. Ne yazık ki irademe sahip olamadım. Bunca zamandır sigara içtiğime pişmanım ama bir türlü de bırakamadım." dedi.

Babasının, akciğer kanseri sonucu vefat ettiğini belirten Yücel, "Babam bu yıl içerisinde kanserden vefat etti, ona rağmen sigarayı yine de bırakamadım. En sonunda nasıl irademe sahip olabilirim derken nefsime ket vuracak bir yöntem, bir çaba içerisine girdim. En sonunda böyle bir kafes yaparak sigara içmeme engel olabileceğimi düşündüm. İnşallah hayırlısıyla bu sigarayı içmek istemiyorum. Allah'ın izniyle de bunu da başaracağıma inanıyorum." diye konuştu.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/1648.jpg

Bir motorsiklet kaskını örnek alarak, yaklaşık 40 metrelik bakır kablolardan yaptığı kafese iki kilit koyduğunu belirten Yücel, "Elektrikçilerden bakır tel alarak 40 metreye yakın tel ile buna benzer bir kafes yaptım ama bunu da yapmak kolay olmadı. Bir motorsiklet kaskım vardı. Bunun bana model olarak uyabilecğini düşünüp bununla birlikte bir ayı aşkın süredir uğraşma sonucu böyle bir kafes yaptım. Kafesimizde iki kilit var. Bu iki kilitle evden çıkarken kafesi takıp kilitleyeceğim. Bir anahtarı eşime bir tanesini de kızıma vereceğim ki kesinlikle evden çıktığım zamanlarda yine bu kafesimi takarak çıkacağım." dedi.

"BUGÜN BENİM EN MUTLU GÜNÜM"

Eşinin yarıdımı ile kafesini kullanmaya başlayan Yücel, "İnanın bugün benim en mutlu günüm. Bu sigarayı artık içemeyeceğim için bana engel olan bu kafesi takmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Allah'ın birliği adına bundan sonra sigara içmeyeceğime, sigarayı kesinlikle terk etmeye söz veriyorum. Ve inşallah da Allah'ın da yardımıyla bu sigarayı içmeyeceğim inşallah." diye ifade etti.

"NEFSİM BENİ ESİR ALMIŞTI"

Babasının akciğer kanseri olduğunu öğrendiğinde sigarayı bıraktığını ancak iki gün sonra yeniden başladığını belirten Yücel, şöyle konuştu:
"Bu sene içerisinde babamın akciğer kanseri olduğunu öğrendik. Sigarayı bırakmak için tekrar çaba sarf ettim ancak iki gün sonrasında yine başladım. Neticede babam akciğer kanserinden vefat ettiğinde, artık bu sigarayı benim de bırakmam gerektiğini düşündüm. Eğer ben de vefat edersem çocuklarım küçük yaşta çok kötü durumda olacaklar. Bunu da bildiğim için sigarayı kesin kararla yine bıraktım ama her seferinde olduğu gibi irademe sahip olamadım ne yazık ki. Nefsim beni esir almıştı. 10 gün dayanabildim, 10 gün sonra yine sigara içmeye başladım. Artık bunun böyle devam etmeyeceğini, kendime güvenimin kalmadığını anladım ve ne şekilde olursa olsun bu sigarayı bırakmam gerektiğini bildiğim için böyle bir kafes yapmaya ve bunu kullanmaya karar verdim."

"KENDİMİ KANDIRMIŞIM BUGÜNE KADAR"

Babasının ölümünün ardından, annesi ve kardeşlerinin sigarayı bırakması için baskı yaptığını, kendisinin de babası ile aynı akıbete uğramaması gerektiğni düşünen Yücel, şunları söyledi: "Özellikle babam vefat ettiği günlerde kardeşlerim ve annem çok üzerime gelip baskı yaptılar sigarayı bırakmam için. Benim de aynı akıbete, aynı sona uğramamam için onlara söz verdiğim halde yine sigarayı bırakamadım. Ben onlara her seferinde sigarayı bıraktığımı, artık içmediğimi söylememe rağmen, 10 gün sonrasında yine başlamıştım. Ne yazık ki kendimi kandırmışım bugüne kadar. Bunu da çok iyi biliyordum. Yapacak birşeyim yoktu. Yapacağım tek şey sigara içmek ve bu sona kendimi hazırlamak zorundaydım ya da sigarayı bırakarak daha sağlıklı daha mutlu günler ve çocuklarımın geleceği için hem ekonomik hem sosyal olarak onlara bir faydam olabileceğini düşündüm. Ama bir türlü irademe ve nefsime söz geçiremediğim için de böyle bir yol bulup bunu yapmaya çalıştım."

İçtiği sigaranın kendisine güven verdiğini ancak her nefeste kendisinin bir girdaba sürüklediğini anlayamadığını belirten Yücel, "Sigara içerken kendime olan güvenimin kat kat arttığını sanıyordum. Sigara içerken her çektiğim nefesin beni girdaba sürüklediğini anlayamadım. Sigaranın beni mutlu ettiğini, bütün sıkıntılarımdan kurtardığını düşünürdüm ama böyle olmadığını bildiğim halde kendimi kandırmaya devam ediyorum. İş çevremde bir çok kişi sigarayı bırakmam için telkinde bulunurken bunu başaramadım ne yazık ki." dedi.

Kendi iradesi ile sigarayı bırakamayacağına inanan Yücel, kendisine kimsenin yardım etmediğini belirtti. Yücel, şöyle devam etti: "Artık ben şuna inanmıştık. Sigarayı kendi öz irademle, kendi nefsimle bırakamayacağımı anlamıştım. Bir gece düşünürken nefsimi hapsetmenin, irademe ket vurmanın zamanının geldiğini düşündüm. Düşüncelerim arasında böyle bir kafes yaparak sigara içmeme engel olacak bir düzenek yapmaya karar verdim. Bana yardımcı olacak kimseler de yoktu. Tanıdığım bir kaç demirci ile görüşme yaptım ama işlerinin yoğunluğu nedeniyle bana yardımcı olamayacağını söyledi. İçimdeki karamsarlık daha büyümüştü. Ben eğer bunu yapmasaydım sigara içmeye devam edecektim. Kötü sona her nefeste yaklaşacağım. En sonunda bunu yapmaya karar verdim."

"DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI BENİM"

Kendi iradesine ket vuramak için yaptığı kafesi kilitledikten sonra bu çabanın manevi bir yönünün olması gerektiğine inanan İbrahim Yücel, Kur'an-ı Kerim'in üzerine el basarak, "Yemin olsun ki bu kitabımızın üzerine el basarak inşallah Allah'ın da yardımıyla bu sigarayı içmeyeceğim. Bu sigarayı içersem Allah beni bildiği gibi yapsın. Allah'ım da yardım eder inşallah. Şu an dünyanın en mutlu insanı benim diyebilirim. Çünki bu andan itibaren kesinlikle sigara içmiyorum ve istesem de içemiyorum. Bugüne kadar yaptığım hataları inşallah bugün sonlandırıyorum. Yeme içme bir yana sigarayı bırakmak bir yana. İnanın çok mutluyum. Sabah giderken kahvaltımı sağlam bir şekilde yapacağım. Eğer acıkırsam bu gördüğünüz krakerleri açlığımı yatıştırması için yiyeceğim. Suyumu da püpetle içeceğim. Çünki kafesi sabah evden çıkarken takıp akşam eve döndüğümde çıkaracağım. Yoksa bu sigarayı yine içerim. O yüzden bu tür kraker gibi şeylerle atıştırmaya çalışacağım." ifadelerini kullandı.

"UTANÇ VERİCİ GELDİ"

İbrahim yücel ile 16 yıldır evli olduğunu, her özel günde eşinin sigarayı bırakmak istediğini ancak bunu başaramadığını belirten Kevser Yücel (36) ise şunları söyledi: "16 yıldır eşimle evliyim. Çok defalar sigarayı bırakmaya çalıştı. Her yılbaşı, evlilik yıl dönümü, çocukların doğum günü onun için sigarayı bırakma günüdür ama en fazla iki gün içmez daha sonra tekrar geri başlar. En son babasının akciğer kanserinden vefat etmesi onun için bir dönüm noktası oldu. Babasının kırkında sigara içmeyeceğim dedi ama malesef 10 gün sabretti ve 10 günün sonunda tekar sigaraya başladı. En sonunda kendisi için böyle bir kafes yapmaya karar verdi. İnşallah bizim için hayırlısı olur. İlk başta olmaz, mümkün değil dedim. Biraz utanç verici geldi. İnsanlar derler, iradesine sahip çıkamadı böyle birşey düşünmüş diye ama sonra düşündükçe baktım ki sigarayı gerçekten bırakmak istiyor ama bir türlü başaramıyor. İnşallah olur. Ben de bu fikre alıştım, mantıklı geldi sonunda."
 

KAFESİN ANAHTARLARI EŞİM VE KIZIMDA KALACAK
Geçirdiği bir kaza sonucunda elinden yaralandığı ve bu nedenle raporlu olduğunu belirten Yücel, şöyle konuştu:
 
"Raporu olduğum için evdeyim. 2 gündür tel kafası takıyorum ve sigara içmiyorum. Önümüzdeki hafta işe başlayacağım. İşyerine de böyle kafesle gitmeyi düşünüyorum. Şu an evden dışarı çıktığımda kafesin 2 kilidini de kilitliyorum ve anahtarlardan birini eşime, diğeri de kızıma veriyorum. Böylece istesem de kafesi açamıyor ve sigara içemiyorum. Daha önce her doğum günümde, çocuklarımın yaş gününde sigarayı bırakmayı denedim ancak her seferinde irademe sahip olamadım. İnşallah bu kafes sayesinde sigarayı bırakacağım."
 
İbrahim Yücel ile 16 yıldır evli olduklarını belirten 36 yaşındaki Kevser Yücel, eşinin daha önceden defalarca sigarayı bırakma girişiminde bulunduğu ancak her defasında bunu başaramadığını söyledi. Kevser Yücel, "Kafes takma olayı bize önce garip geldi. Daha sonra alıştık. İnşallah bu yöntemle sigarayı bırakır" diye konuştu. İbrahim Yücel’in kızı 14 yaşındaki Ayşenur Yücel de babasının sigarayı bırakmak için her yolu denediğini belirterek, "İnşallah bu kez sigarayı bırakır" dedi.

Etiketler : sigara
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=