Lütfen bekleyin..

Kemal Fedai Coşkuner'in şehadetinin 35. yılı...

03 Aralık 2014, 23:59

Ülkücü Şehit Kemal Fedai Coşkuner'i rahmetle anıyoruz...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai Ülkücü Hareket'in efsane gazetecisi, FEDAİ dergisinin baş yazarı ve sahibi Kemal Fedai Coşkuner'in şehadetinin 35.yılı...

Milliyetçi ve Ülkücü Hareket'in en büyük, en özgün içerikli haber sitesi HaberFedai.Com'a da çıkardığı FEDAİ isimli dergiyle esin kaynağı olan basın şehidimiz Kemal Fedai Coşkuner'i* rahmetle yad ediyoruz.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun...

3 Aralık 1979 tarihinde İzmir'in Agora semtinde şehit edildi.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/14219.jpg

KEMAL FEDAİ COŞKUNER KİMDİR?

1927 yılında Antalya’nın Akseki ilçesi Mahmutlu köyünde doğdu. 1945 yılında Antalya Aksu Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Antalya, İzmir ve Muğla’da öğretmenlik yaptı. Emekli olduktan sonra bir süre İzmir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde bulundu. Hayatı boyunca pek çok dernek ve kuruluşta çalıştı ve yöneticilik yaptı. İlk olarak 1951-1952’de Türkiye Milliyetçiler Derneği’nin Tire Şubesi'nde bulundu. 1961-65 arası İzmir Türk Ocağı Başkanlığı yaptı. 1978 yılında tekrar İzmir Türk Ocağı'nda görev yaptı. Türkiye Siyonizmle Mücadele Derneği’nin kurucusu oldu ve 1969 yılında genel başkanlığına getirildi. Bu dernek daha sonra İzmir Ülkü Ocakları Derneği’ne katıldı.

İzmir Ülkü-Bir Derneği’nin kurucuları ve yöneticileri arasında yer aldı. 1965 seçimlerinde Adalet Partisi Manisa milletvekili adayı oldu. Daha sonra bu partiden istifa ederek Milliyetçi Hareket Partisi’ne katıldı. MHP’den 1973’de Aydın, 1977’de Antalya milletvekili adayı oldu.

Fedai dergisinin sahibiydi. Yazılarını Fedai, Toprak, Serdengeçti, İleri, Anadolu, Türk Yolu, Bizim Anadolu, Hergün, Komünizmle Savaş, Orkun gazete ve dergilerinde yayınladı. 3 Aralık 1979 tarihinde İzmir'in Agora semtinde şehit edildi.  Kabri Antalya'nın Akseki ilçesinin Mahmutlu Mezarlığı'ndadır.

ARDINDAN NELER YAZILDI?

HAKKINI HELAL ET YAVRUM...

KEMAL FEDAİ COŞKUNER 3.12.1979 Antalya’nın Akseki ilçesinden olup 55 yaşındaydı.

Ailece, İzmir’de oturuyordu. Gazeteci, yazar ve eğitimci olup Fedai Dergisi’nin de sahibiydi. Gençlik yıllarında, Komünizmle ve Siyonizmle Mücadele Dernekleri’nde yöneticilik yapmıştı. Son olarak, MHP.’nin Antalya Bölge Müfettişi olarak görev yapıyordu.

Olay günü, alışveriş yapmak için gittiği pazardan dönerken, Agora semtinde komünist militanların silahlı saldırısına uğrayarak sırtından vurulmak suretiyle şehit edildi. Şehidimizin kabri Antalya'mızın Akseki ilçesinin Mahmutlu Mezarlığı'ndadır.

Bir dergi ki, yüklendiği mefkure yüzünden, Türklük düşmanlarının hedefi olmuş ve 28 senede ancak 19 sayı basılabilmişti. Akseki’nin yetiştirdiği yüce bir insan olan eğitimci ve edebiyatçı Kemal Fedai Coşkuner çıkarıyordu bu dergiyi. Derginin ismi kapağın üzerine büyük puntolarla işlenirdi: Allah’a, Vatana ve Bayrağa FEDAİ Dergisi.

Her zaman fütursuzca Ülkü Davasını açıklayan, vurucu yazılarıyla KGB uşaklarını çileden çıkaran, en radikal Ülkücü dergiydi. Kemal Amca tek başına bütün yazıları hazırlar, bütün dergi işlerini kendi yapar basıma hazır hale getirdiği dergiyi bastırmak için emekli aylığının bankaya gelmesini beklerdi. Aylığı gelince de o parayla dergiyi bastırmaya koşardı. Epeyce yaşlandığı için bize de derginin paketlerini postahaneye taşımak kalırdı. Kemal Amca, mükemmel bir basın mensubuydu. Ama suçluydu çünkü Türkçüydü, Ülkücüydü. Siyonist ve komünist tehlikeye karşı İzmir’in dayanağıydı.

Onu, İzmir Halk Eğitim Merkezi’nde tanımıştım. O kurumun müdürlüğünü yapıyordu. Birgün Hatay Ülkü Ocağı’na gelerek bir folklor takımı kurmamı istemiş, ben de hemen kabul etmiştim. Görevimi en güzel bir şekilde yaptıktan sonra (bir buçuk ay ssürmüştü) bunu kendisine bildirdiğim zaman bana:

-Murat, sen bana lazımsın. Bundan sonra Başdurak İş Hanı’ndaki dergi idarehanesine geleceksin ve beraber çalışacağız, diyerek beni taltif etmişti.
Günler günleri kovalamış, Akseki’nin yetiştirdiği bu ele avuca sığmaz büyük dava adamını ortadan kaldırmak, Fedai Dergisi’ni susturmak için bütün komünist franksiyonlar bir birleri ile yarışa başlamışlardı. Bir gün Çankaya teşkilatında nöbetteyken telefon gelmişti. Arayan Kemal Amca idi. Bir müddet konuştuktan sonra bana:
-Oğlum Murat, çalışmalarımı durdurmak, dergiyi yok etmek isteyen komünistlerin takibindeyim. Gözümde en küçük dünyalık ve de bir korku yok, ama Mehmet Ali Başkanıma bildirin arada sırada bana arkadaş yollasın. Beni şehit edeceklerini biliyorum!!!
-Ama Fedai Amca...
-Sen de hakkını helal et yavrum.
Bu görüşmeyi başkana anlattığım zaman başkan bana
-Haberimiz var ama arkadaşlarımızın tamamı bir şekilde görevdeler.Yarın bir ara biz beraber gidip ziyaret edelim, demişti.

Kısa bir süre sonra, bir akşam üzeri Agora pazarında elinde çarşı filesiyle evine dönerken, bembeyaz saçlarına adeta kına sürülmüşçesine kanlar içinde kalarak yere uzatmışlardı onu. Çevrenin korkulu bakışlarına meydan okuyan bir edayla cevap verir ve kurtarılmış bölgenin yasalarını çiğner gibi, 55 sene taşıdığı dik başını yine eğmemişti. Anarşiyi ihaleye veren Amerikancıları da ihaleyi kazanan Marksist tetikçileri de sevindirmemişti. Büyük dava adamı, yılmaz mücahitin son cümlesi “kelime i şahadet” olmuştu. Bu mümtaz büyüğümüzün şehadetini ideoloji fahişelerinin elindeki medya duyurmamıştı bile... 25 sene sonra da olsa o satılmışları buradan bir daha kınıyorum.

Himmetin üzerimize olsun Kemal Amca... Beni yazmaya teşvik ettiğin o senelerde söylediğin ve hala kulaklarımda çınlayan sözlerin bize hep ışık olacaktır: HER ÜLKÜCÜ BİRER YAZAR OLMALIDIR.

Murat Yalçın
www.yusufiye.net
16.11.2004

 

Etiketler : kemal fedai coşkuner
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ahmet akdoğan
1052 gün önce
Kendini Tanır yazılarını zevkle okur bürosuna gider fedai dergisine yaptığım aboneler listesini verirdim vatanda gurbet şiir Kitabı'nı imzaladı bana hediye etti hatırasını hala saklarım k fedai ve o y Serdengeçti'nin ideolojisi dava şuurunu Allah nesillerimize bir nefes olarak üflesin inşallah ruhu şad olsun
Turan Alp
1203 gün önce
Sitenizin esin kaynağı Kemal Fedai Coşkuner'lerin izinden gidenlerin çoğalması ve fikirlerinin tüm FEDAİ'lere ışık olması dileklerimle, Ülkücü Gazeteci Şehidimizin ruhu şad, mekanı Cennet olsun.
alp tunca
1203 gün önce
Allah mekanını cennet etsin
Selahattin
1203 gün önce
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
DETAY HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
Yandaşlar hangi algı operasyonunun peşinde ?
"Anketler Erdoğan'ı kızdırmaya devam ediyor... "
"Saray anketleri tehlike alarmı veriyor..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=