Lütfen bekleyin..

Türk bankacılığında dev satım!

01 Temmuz 2013, 14:01

Satın alma işlemi gerçekleşti

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

DenizBank, Citi Türkiye’nin bireysel bankacılık bölümünü yasal onayların ardından devraldı. Bu kapsamda Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünün 32 şubesi ve bin 400’e yakın çalışanı DenizBanklı oldu.

DenizBank’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, bankanın 11 Nisan 2013 tarihinde kamuoyuna açıkladığı, Citi’nin Türkiye’deki bireysel bankacılık bölümünün satın alımına dair işlemi, 1 Temmuz 2013 tarihinde tamamladı. Bu kapsamda, Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünün 600 binden fazla müşteri, 1.2 milyar TL kredi/alacak ve 1.6 milyar TL mevduat içeren portföyü, 1 Temmuz 2013 itibarıyla, çalışanları ve şubeleri dâhil olmak üzere DenizBank’a geçti.

BİN 400 ÇALIŞAN DENİZBANKLI OLDU

Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünden devrolan 32 şube ile birlikte DenizBank’ın toplam şube sayısı, iştirakler dâhil 685’e ulaşırken, bin 400’e yakın Citi Türkiye bireysel bankacılık çalışanının katılımı sonrasında DenizBank’ın toplam çalışan sayısı 14 bine yaklaşmış oldu. Citi, önümüzdeki dönemde Türkiye’de 500’den fazla çalışanı ile kurumsal ve ticari bankacılık faaliyetlerine odaklanmayı sürdürecek. Citi Türkiye bireysel bankacılık müşterileri, devir işlemi tamamlandıktan sonra, ihtiyaç duydukları finansal hizmetlerin tümüne DenizBank çatısı altında ulaşabilecekler.

“ORGANİK VE İNORGANİK KARLI BÜYÜME MODELİ TEMEL STRATEJİMİZİ OLUŞTURDU"

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, DenizBank’ın Türkiye’de her geçen gün güçlendiğini söyledi. DenizBank’ın bundan 16 yıl önce müşterisi, binası, şubesi, çalışanı olmayan bir banka olarak sıfırdan kurulduğunu ve geçen süre zarfında bankanın sürekli ileriye taşındığını söyledi. Bankanın, 2012 yılında Sberbank ailesine katıldığını hatırlatan Ateş, “Ana hissedarımızdan aldığımız güçle, Türkiye’de büyümeye devam ediyoruz. Beyaz sayfa üzerinde bir bankacılık lisansı olarak başladığımız yolculuğumuz boyunca, organik ve inorganik şekilde, verimli ve kârlı büyüme modeli, her zaman temel stratejimizi oluşturdu” dedi. Bu bağlamda, yıllar boyunca pek çok şirketi satın alarak, yeniden yapılandırdıklarını belirten Ateş, Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünün devralınmasına ilişkin olarak, şunları söyledi:

"BANKAMIZA 550 BİNE YAKIN KREDİ KARTI, 1.6 MİLYAR TL MEVDUAT DEVROLDU"

“Şimdi, 12 bini aşkın Denizcimizden oluşan Ailemizin, yeni ekip arkadaşlarımızla büyüyüp güçlendiği önemli bir dönemece tanıklık ediyoruz. Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünden Bankamıza devrolan 32 şube, 550 bine yakın kredi kartı ve 1.6 milyar TL mevduat, bireysel portföyümüzde yeni hedeflerin, yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Sektörde bireysel kredi kartı alacaklarında yüzde 1.4 pazar payı artışı ile bir üst sıraya yükseliyoruz. Citi ekolü ile yetişmiş bin 400’e yakın yeni Denizcimizin, güçlü geleceğimizin yıldızları olarak Bankamıza değer katmasının heyecanını yaşıyoruz. Bankamızın, sayıları 14 bine yaklaşan Denizcilerinin özverili çalışmaları ve en önemlisi, kurulduğu günden bu yana kaybetmediği ortak akıl ve takım ruhu ile nice başarılara, ilk’lere ve en’lere imza atacağına yürekten inanıyorum. Bu duygularla, yeni ekip arkadaşlarıma, ‘ailemize hoş geldiniz’ diyorum. Diğer yandan, Citi Türkiye’den gelen yeni müşterilerimize en iyi, en kusursuz hizmet kalitesini sunacağımızı taahhüt ederek, finansal süpermarketimizin imkânlarından faydalanmaya davet ediyorum.”

SERRA AKÇAOĞLU: “EN İYİ SONUCA ULAŞTIK”

Citi Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ise yaptığı değerlendirmede, “Bireysel bankacılık bölümümüzün satışı ile ilgili olarak, bu işlemin, hem çalışanlarımız hem de müşterilerimiz için olabilecek en iyi sonucu temsil ettiğine inanıyoruz” dedi. Citi’nin Türkiye’de 500’den fazla çalışanı ile hizmet vermeyi sürdüreceğini belirten Akçaoğlu, “Citi Türkiye olarak önümüzdeki dönemde kurumsal ve ticari bankacılık faaliyetlerimize odaklanarak, bu alanlarda büyümeyi sürdüreceğiz. Citi, 1975 yılında kurumsal bankacılık hizmetleri vermeye başladığı Türkiye’de, o günden bu yana çok sayıda sendikasyon ve finansman projesinde yer aldı. Önümüzdeki dönemde de, kurumsal ve ticari bankacılık müşterilerimizin uluslararası pazarlara açılımına destek olmayı ve stratejik büyüme planlarına yönelik finansman desteği sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=