Lütfen bekleyin..

AKP'li Bal'dan Erdoğan'a 'Kürdistan' uyarısı

01 Temmuz 2013, 13:25

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal, çözüm sürecine ilişkin çarpıcı tespitlerin yer aldığı bir rapor hazırladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AK Parti Milletvekili İdris Bal’ın çözüm sürecine ilişkin hazırladığı rapora ulaşıldı. “Sürecin olumsuz sonuçlanması ihtimali göz ardı edilmemeli” denilen raporda örgütün ve örgüte yardım eden diğer aktörlerin 4 sütunlu bir devlet kurma çabasında olduğu belirtildi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal, çözüm sürecine ilişkin çarpıcı tespitlerin yer aldığı bir rapor hazırladı. Raporda, sürecin olumsuz sonuçlanması ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğine, hatta olumsuz senaryonun daha yüksek bir ihtimal olduğuna vurgu yaptı. Bal, böyle bir durumunda ülkeyi çok daha büyük sorunların beklediği uyarısında bulundu.

Başbakan Erdoğan ve AK Parti kurmaylarına verilen rapora ulaşıldı. Bal, raporunda terörle mücadelede sadece iyi niyet ve cesaretin yetmeyeceğine dikkat çekti. Her ihtimalin göz önüne alınması, iyi niyetin suiistimal edilmesine, bölücülüğün geri dönülmez bir noktaya erişmesine müsaade edilmemesi gerektiğini istedi.

BİRLEŞİK KÜRDİSTAN KURULABİLİR

Bal'ın hazırladığı raporda bir iyi bir de kötü senaryo var. Raporun hazırlanış biçimi göz önüne alındığında olumlu senaryodan çok olumsuz senaryo öne çıkıyor.

Bal, raporunda dikkatleri kötü senaryoya çekerek, bölücülüğün geri dönülmez bir noktaya geleceği, Suriye'de de Barzani yönetimi benzeri bir yapı oluşabileceğini belirtti. Örgütün profesyonel stratejilerinin olduğu ve bu stratejiler gereği örgütün bazen silah bırakma bazen de demokrasi vurgusu yapma gibi yönelişlere gireceği raporun belirttiği diğer bir husus.

ÖRGÜT SURİYE’YE HAREKET EDECEK

Raporun en dikkat çekici maddesi örgütün ve örgüte yardım eden diğer aktörlerin 4 sütunlu bir devlet kurma çabası. İdris Bal'a göre bu sütunlardan biri olan Suriye'deki devlet için İran'ın gönderdiği yardıma Türkiye'deki örgüt mensupları eklenecek. TSK'nın son dönemlerdeki başarılı silahlı mücadelesinden bunalan örgüt, bu süreç sayesinde hem rahatlayacak hem de taban kazanıp Suriye'ye doğru hareket edecek. Bu rahatlama evresinde ise örgüt meseleyi uluslararası hale getirmeye çalışacak ve sanki bir Filistin sorunu gibi meşrulaştırma gayreti içine girecek.

TÜRKİYE ZOR DURUMDA KALACAK

Belirli bir zaman sonra örgüt gerek protesto gerekse silahla harekete geçerse, daha uygun bir zemin yakalayacak ve Türkiye daha zor bir durumda kalacak. Suriye'de işi biten, misyonunu tamamlayan örgüt mensupları daha acımasız, daha hazırlıklı ve halkın desteğini de daha güçlü arkalarına alarak, daha yoğun bir şekilde Türkiye'de terör estirecek ve nihayetinde Birleşik Kürdistan kurulacaktır.

AK PARTİ'NİN İTİBARI ZARAR GÖRECEK

İdris Bal'ın kötü senaryosuna göre müzakere süreci olumsuz sonuçlanacak ve bir kere daha hükümetin, AK Partinin iyi niyeti suiistimal edilecek. AK Parti'nin ülke genelindeki saygınlığı, güvenilirliği, desteği büyük zarar görecek, takip eden seçimlerde tek bir parti iktidar olamayacak. Bu da ülkenin istikrarını, gelişimini olumsuz yönde etkileyecek. Darbeler öncesinde sıklıkla gördüğümüz kaostan nemalanan kesimler, AK Parti'nin ve siyasi istikrarın örselenmesinden dolayı harekete geçecek. Halkın iradesinin yerine geçmeye, kendi projelerini hayata geçirmeye çalışacak.

MİLLİYETÇİ PARTİLER YÜKSELİŞE GEÇECEK

Süreç sonunda sosyolojik anlamda toplumsal kırılma daha da derinleşecek. Coşku ile yaşanan Kürt etnik milliyetçiliği, bir taraftan menfi Türk milliyetçiliğini, diğer taraftan başka etnik milliyetçilikleri tetikleyecek. Bu da toplumsal dokumuza, millet olma bilincimize, istikrarımıza ciddi zarar verecek. Ülkede menfi milliyetçilik için uygun konjonktür oluşacak, müzakere süreci neticesinde aşırı uçlar, Türkiye'deki milliyetçi kesimler, partiler yükselişe geçecek.

KÜRDİSTAN, İSRAİL VE ABD MÜTTEFİK OLACAK

Sürecin başarısız olmasından dolayı, devlete güvensizliğin bir sonucu olarak, ülkenin farklı yerlerinde "iş başa düştü" mantığı ile terör örgütü benzeri, terörle mücadele amacı güden illegal yapılanmalar oluşabilecek. Farklı bölgelerdeki Kürt kökenli masum vatandaşlara saldırılar olabilecek. Bu durum ise eğer kontrol edilemez, acil önlemler alınamazsa sürü mantığına ve toplumsal kırılmalara, hatta sivil çatışmalara yol açabileceği gibi Türkiye'nin bölünmesi anlamına gelecek.

Eğer gelişmeler aynen devam ederse, Kürdistan kurulacak. İsrail ve ABD'nin tabi müttefiki olacak. Bölgenin Avrupa kimliği gibi bir üst kimlikte buluşabilmesi, yeni oluşumlara gidebilmesi için, en coşkulu dönemini yaşayan Kürt milliyetçiliğinin doyuma erişmesini ve makulleşmesini, olumsuzlukları görerek geriye çekilmesini beklemek gerekecek.

KÜRT SORUNU BİTECEK EKONOMİ BÜYÜYECEK

İdris Bal'ın hazırladığı rapora göre zayıfta olsa sürecin başarılı olması durumunda ise terör ve şiddet sona erecek, insanımız artık ölmeyecek, akan kan duracak. Terör ve şiddetin olmadığı bir ortamda, toplumsal, ekonomik, duygusal entegrasyon sağlanacak, demokratikleşme ile ülkenin demokrasi çıtası birinci sınıf demokrasiler seviyesine yükselecek ve Kürt sorunu da bitecek. Teröre harcanan kaynaklar yatırıma dönüşecek, Türk ekonomisi daha hızlı büyüyecek.

KALEKOLLAR BİTİRİLECEK

Ayağındaki prangadan kurtulan Türkiye'de iç siyasete dair, yerel ve merkezi yönetimle ilgili her türlü reform terör ve bölücülüğün gölgesi olmadan rahatlıkla gerçekleştirilebilecek. Her türlü hukuksal, demokratik, ekonomik reformlar yapılabilecek ve bu reformlar yapılırken acaba bölücülüğe ve teröre nasıl etki yapar kaygısı ortadan kalkacak. Terör sorununun çözülmesi ve bölgenin kalkınması ile Türkiye, orta doğu ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye örnek teşkil edecek olup, Türkiye genel anlamıyla cazibe merkezi haline gelecek. Silahların susmasından dolayı Güney Doğu ve Doğu bölgelerindeki kalekollar bitirilebilecek. Bu bölgelerdeki büyükşehirlerin kentsel dönüşümü gerçekleştirilecek.

ORTAK DEĞERLER ÖNE ÇIKARILMALI

İrdis Bal, yaşanabilecek olumsuz gelişmelerin önüne geçebilmek için Türkiye'de reformlar yapılması, demokrasinin çıtası yükseltilmesi, kucaklayıcı bir ideolojiye, anayasaya sahip olunması gerektiğini vurguladı. Osmanlı'nın dağılması sonrası örselenen, inançların, değerlerin, tarih, kültür ve millet olma bilincinin canlandırılması gerektiğini dile getirdi. STK'lar, gönüllü kuruluşlar dahil her türlü aracın kullanılarak etnik milliyetçiliğin etkisinin kırılmasını önerdi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
IŞIK
1663 gün önce
BU AÇIKLAMALARDAN ANLAYACAĞIMIZ : SÜREÇ ÖYLE YA DA BÖYLE NASIL SONUÇLANIRSA SONUÇLANSIN BUNUN SONU ÜLKEYİ BÖLER. AKAPE'NİN İSTEDİĞİ AMAN HÜKÜMETİN HER İSTEDİĞİNİ YAPIN SONUÇTA ÜLKE KAYBEDECEK AMA , AMAN AKAPE KAYBETMESİN.
Sahilli
1696 gün önce
Ey Prof. titrli vekil! Nasıl bir beyne sahipsiniz ki siz de, sürecin öyle ya da böyle bölünmeye götüreceğini kestiremiyorsunuz? Yazıklar olsun size, iş işten geçtikten sonra rapor hazırlamışsınız. Süreç başlatacağınıza, neden Kandil'e girip oradaki son teröristi etkisiz hale getirinceye kadar orada kalmadık? Bunun cevabını verin...
Taner A
1708 gün önce
Türkiye ve Kürdistan bu hic olur mu? Bölünme olmasin da, herseye raziyiz. Federasyon filan olabilir, ama yeterki bölünmesin ülkemiz.
Osman S
1711 gün önce
Bu raporda soylenenlere dikkat (AKPnin bir raporu bu unutmayin), Dikkatle okuyacaksin, ne diyor: surec basarisizliga ugrarsa(!) kurdistan kurulacak mis, yani ne demek istiyor, ne yapip ne edip surec basarili olacakmis, taleblerin hepsini kabul edecekmisiz, surece katki sagliyacakmisiz yoksa kurdistan kurulurmus. Bir de AKP'nin iyi niyeti suiistimal edilebilir diyor. Hala bu surecin iyi niyetle acildigini dusunuyor. Derin uykuda bunlar.
AKİL
1720 gün önce
KANAL KANAL GEZİP SÜREÇ SÜREÇ DİYE YIRTINAN SAYIN VEKİLİMİZE GÜNAYDINLAR DİYORUM BAŞKA DA BİR LAF ETMİYORUM !!!!
nuray
1721 gün önce
kürdista he m uyuşturucu hem petrol zengini olup..Türkiyeide kullanarak...ortadoğuda büyüyüp..batıyıda ele geçirecek..türk ekonomisi çökecek..kürt ekenomisi büyüyecektr..akp büyük hata yapmış ve türkiyeyi bölmştr..
turan
1721 gün önce
siz inanıyormusunuz ikincisinin olupta türkiyenin ilerleyecegine. benim hiç ümidim yok. ayrıca gidişatta tam anlamıyla kaosa doğru
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=