Lütfen bekleyin..

Bir şok daha! Hatalı iki soru daha var...

02 Aralık 2013, 09:38

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınavda hatalar bir türlü bitmiyor...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 28-29 Kasım tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığının 8.sınıf öğrencilerini Orta öğretim kurumlarına yerleştirmek amacıyla yaptığı sınav tam bir fiyasko ile sonuçlandı.

Bilindiği üzere matematik ve fen ve teknoloji derslerinden birer soru iptal edildi. Ancak fen ve teknoloji dersinden iki sorunun daha eğitimciler tarafından hatalı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Bizleri arayan okuyucularımız Milli Eğitim Bakanlığı’nın 147  no’lu hattını aradıklarını ancak yardımcı olunmadığını, bankaya yatırılacak 10 TL. ücretten sonra Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne şikayette bulunması gerektiğini belirttiler.

Veliler bu sınavın evlatlarının geleceği açısından çok önemli olduğunu belirterek bizlere yolladıkları mail’de bazı soruların yeniden incelenmesi  gerektiğini vurguladılar. İşte bize gelen mail’den biri.

“Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı Fen ve Teknoloji sınavı B kitapçığında 6. sorunun kökünde ‘’verilen bu bilgilerle hangisine ulaşılamaz’’ cümlesi yer almaktadır.

Bu da sorunun cevabının verilen bilgilerden çıkarılmamasını gerektirmektedir.  Seçenekler arasındaki hem B hem de D şıklarında verilen ifadeler soruda verilen bilgilerden çıkarılmamaktadır. Bu nedenle sorunun doğru cevabı B ve D seçenekleridir.  İki doğru cevap olamayacağı için sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

Öte yandan soruya göre balık türü evrim geçirmektedir. Evrim kavramı uzun vadede bir türün başka bir türe dönüşmesi olarak bilindiğinden türün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu sonucuna ulaşılabilir. Bu durumda B şıkkı soruda verilen bilgilerden çıkarılabilir. Verilen bilgilerden çıkarılamayacak cevap D şıkkı olacaktır. Her iki açıdan da tartışmalı bir soru olduğu için iptal edilmelidir.

Fen ve Teknoloji B kitapçığındaki 7.soru da yanlıştır. Çünkü soru kökünde adaptasyondan bahsedilmiştir. Ancak şıklarda adaptasyonu karşılayacak herhangi bir seçenek yoktur.

Doğru cevap olarak kabul edilen D şıkkında yer alan olay Fen ve Teknoloji dersinin müfredatının kazanımlarında modifikasyon olarak verilmiştir. Doğru cevap olarak kabul edilen D şıkkındaki olay adaptasyonu karşılamamaktadır. Bu sorunun doğru cevabı şıklar arasında yoktur. Cevabı olmadığı için soru iptal edilmelidir.

Not: Akademik düzeyi yüksek olan öğrencilerin çoğu soruya sorgulayıcı olarak baktıklarından geneli bu sorularda hata yapmışlardır.”-MilliGazete

Etiketler : meb,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=