Lütfen bekleyin..

Büyük Marmara depremi tetikleniyor mu?

29 Kasım 2013, 14:15

İki gün önce Bolu'da, dün sabah da Tekirdağ'da deprem paniği yaşandı. İstanbul'dan da hissedilen 4.7 büyüklüğündeki sarsıntı büyük felaketin habercisi mi?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Marmara'daki 17 Ağustos depreminin ardından başlayan ve İstanbul'da büyük yıkıma yol açacağı öngörülen “asıl felaket” senaryoları, son üç günde ard arda meydana gelen sarsıntılarla bir kez daha gündemde...

Bolu'da iki gün önce gece vatandaşları sokağa döken 4.8 büyüklüğündeki depremi, dün sabaha karşı Marmara denizi Tekirdağ açıklarında 4.7 büyüklüğündeki ikinci sarsıntı izledi.

Tekirdağ'ın yanı sıra Edirne, Kırıkkale ve İstanbul'da da hissedilen orta büyüklükteki deprem, tekrar “büyük felaket geliyor mu?” endişesine yol açtı.

Dikkat çeken bir başka nokta; depremlerin, Marmara denizindeki fay hatlarını inceleyen Alman bilim adamlarının geçtiğimiz hafta yaptığı “Faylarda hareketlilik var” uyarısının hemen akabinde gerçekleşmesiydi.

Marmara'daki faylarda olağanüstü bir hareketlilik var mı? Peş peşe gerçekleşen sarsıntılar öncü mü, yoksa enerjiyi boşaltarak, şiddetini mi azaltıyor? Bu soruları ünlü deprem uzmanlarına sorduk. İşte yorumlar...

Dr. Doğan Kalafat
(Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü)
Tedbirli olmalıyız


Deprem, vatandaşlar arasında paniğe ve tedirginliğe neden olmuştur. Enstitümüz tarafından yapılan hızlı faylanma mekanizması çözümü, depremin ters bir faylanma sonucu meydana geldiğini göstermektedir.

Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun Batı Marmara'dan geçen uzantısı, Marmara Denizi içerisinde en yoğun deprem aktivitesinin gözlendiği yerdir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız depreme karşı her zaman hazırlıklı ve bilinçli olmalı.

Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu
(İstanbul Üniversitesi)
Sürpriz değil

Genel anlamda bakıldığında bu depremin Marmara fay hattındaki bir gerilmeden meydana geldiği görülmektedir. Belirli aralıklarla bu fay hattı üzerinde 4 - 5 arasında depremler oluyor.

Öncü bir deprem değildir. Normal karşılanmalı. Bizim için sürpriz olmadı. DOHAT yaptığımız çalışmalarda Tekirdağ'daki depremi bir hafta öncesinden tahmin ederek ilgili yerlere bilgi verdik.

Prof. Dr. Doğan Perinçek
(Çanakkale 18 Mart Üniversitesi)
Depremler sürecek


Bölgede sürekli bir hareketlilik görüyoruz.Bu depremler birbirini etkiliyor, birbirini tetikliyor. Aslında Marmara'daki bu deprem, geçtiğimiz cuma, cumartesi ve pazar günleri de benzer şekilde aynı bölgede meydana gelmiş, haber vermiş zaten. 2,1-2,7 oranlarındaki bu depremler bana göre Marmara Ereğlisi'ndeki sarsıntının öncü depremleriydi.

Şimdi 4,7 ile ana depremi yaşadık. Hemen arkasından 4,0 ile 2,3 ve 2,7 var. Şu anda da artçı depremleri yaşıyoruz. Bu deprem bir sürpriz değil. Bundan sonra da bölgede belli aralıklarla depremler yaşayacağız. Duyulmayan ve hissedilmeyen yüzlerce deprem oluyor.

Çanakkale'de de Edremit Körfezi civarında ve kuzeyde Saros Körfezi'nde birer fay zonumuz var. Çanakkale tam ortasında. Bozcaada'dan gelen bir fay zonu da var.

Prof. Dr. Ahmet Ercan
(Jeofizik Uzmanı)
2045'ten önce olmaz

Marmara Ereğlisi depremi alıştırma yapıyor. Ortak kanı Kuzey Marmara'nın batı kolu olan Marmara Ereğlisi'nin gerginliğinin Sivriada koluna göre daha da arttırmış olmasıydı.

Ötesi, jeofizik belirtilerin sanki Gölcük depremi öncesindeki belirtileri andırmasıydı.

Peki Marmara Ereğlisi depremi Sivriada depreminden önce mi olacak? Ben bunu pek beklemiyorum.

Beklenen deprem beni şaşırtmazsa 2045'den önce olmaz. Ancak yerin gerginlik birikimi doğrusal çalışmıyor.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy
(Yıldız Teknik Üniversitesi)
Enerji boşalmadı

Marmara Bölgesi'nde son birkaç gündür meydana gelen depremler, gerçekleşmesi muhtemel büyük Marmara depremini akıllara getirdi.

Nasıl Bolu'daki 4,8 depremi tehlikeli olabilecek bir yerse, aynı şekilde Tekirdağ açıklarındaki 4,7 büyüklüğündeki deprem aynı tehlikededir. Çünkü bu her iki noktada da belli bir gerilim var.

Bu bölgeler gelecek depremlere gebe olabilecek öncüleri sayılabilecek özellikte. Yaşanan son depremlerin yaşanması muhtemel büyük depremin şiddetini azaltıyor yönünde inanış var. Bu depremler buraların enerjisini almıyor. Aksine çok canlı, diri, aktif olduğunun göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Doç. Dr. Şakir Şahin
(Süleyman Demirel  Üniversitesi)
Küçük faylar harekete geçti

Bölgedeki küçük deprem aktivitelerinin devam ettiğini ancak Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda biriken enerjilerin peyderpey düşeceğini göstermektedir.

Bu deprem büyük İstanbul depreminin öncüsü olabilir mi? Hayır. Böyle bir durum olamaz. Bu depremler hay fattındeki enerji dönüşümünü ifade eder.

Depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda küçük bölümleri harekete geçirdi. Bu normal bir süreç. Doğrudan Marmara depremi ile ilgili tedirginliğe yer yok.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=