Lütfen bekleyin..

İktidar Öcalan'a görüşürken biz de... CHP'den ittifak hamlesi!

28 Kasım 2013, 10:45

CHP’de HDP - BDP ittifakı tartışılıyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İttifakı savunanlar “İktidar Öcalan’la görüşürken, CHP’ye niye ittifak yapıyorsun diyemez” diyor. Bazı illerde ÖDP, TKP ve Halkevleri’yle de işbirliği konuşuluyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve parti sözcülerinin HDP ve BDP ile bir ittifak düşünülmediğine yönelik açıklamalarına karşın, parti içinde aralarında bazı yöneticilerin de bulunduğu bir grup, İstanbul ve Mersin gibi kritik kentlerde HDP ve BDP ile ortak hareket edilmesinden yana tutum aldı.

Parti kulislerinde bu konunun parti yönetimine aktarılarak, Aralık ayı ortasında yapılacak Parti Meclisi toplantısında ele alınmasının olasılıklar dahilinde olduğu konuşuluyor.

Edinilen bilgiye göre ittifaktan yana tavır alan partililerin, “Bu ittifak olasılığı CHP’nin sola açılması anlamında önemli bir fırsat. Başta hükümet olmak üzere belli çevrelerin bu ittifak konusunda CHP’ye yöneltebileceği bir itiraz olamaz. Kendileri İmralı’da Öcalan, Kandil’de PKK yöneticileri ile görüşürken bize BDP/HDP ile ortak hareket ediyorsunuz diye bir eleştiri getiremezler” değerlendirmesinde bulundukları öğrenildi.

Öte yandan bazı parti yöneticilerinin bu ittifaka HDP ile ortak hareket etmeyen ÖDP, TKP ve Halkevleri’nin dahil edilmesi gerektiğini düşündüğü de kulislere yansıdı.

SHP GİBİ OLMAZ...

CHP kulislerinde konunun parti yönetimine de aktarılarak, Aralık ayı ortasında yapılacak Parti Meclisi toplantısında ele alınmasının olasılık dahilinde olduğu konuşuluyor.

Edinilen bilgilere göre ittifaktan yana tavır alan ve ağırlığı yenilikçi kanatta bulunan partililerin, “Bu ittifak olasılığı CHP’nin sola açılması anlamında önemli bir fırsattır. Başta hükümet olmak üzere solun güçlenmesini istemeyen belli çevrelerin bu ittifak konusunda CHP’ye yöneltebileceği en ufak bir itirazları olamaz. Kendileri İmralı’da Abdullah Öcalan ile Kandil’de PKK yöneticileri ile görüşürken, çıkıp bize ‘BDP/HDP ile ortak hareket ediyorsunuz’ şeklinde bir eleştiri getirmeleri mantıksız olur değerlendirmesinde bulundukları kaydedildi. Bu görüşü savunan CHP’lilerin, başta batı bölgeleri olmak üzere kamuoyunda da böyle bir ittifaka 1991’deki SHP/HEP işbirliğine yönelik keskin karşı duruş ortamı bulunmuyor çünkü Türkiye farklı bir iklim yaşıyor” tezini dile getirdikleri bildirildi.

‘DİNAMİK UNSURLAR’

CHP’de ittifakı savunanların sol güçlerin üniversitelerde, alanlarda, emek dünyasındaki etkinliklerine dikkati çekerek, CHP’nin geniş örgütüyle bu dinamik unsurları buluşturduğumuzda başarıyla ulaşmak çok daha kolay hale gelir görüşünü savundukları belirtildi.

Bazı parti yöneticilerinin bu ittifaka HDP ile ortak hareket etmeyen ÖDP, TKP ve Halkevleri’nin dahil edilmesini istedikleri de kulislere yansıdı. CHP’de heyetlerin yaz boyu yaptıkları Doğu ve Güneydoğu Anadolu inceleme gezilerinde de ittifak önerilerinin vatandaşlar ve kanaat önderleri tarafından da CHP yetkililerine dillendirildiği kaydedildi.

‘Gökçek’in hevesi kursağında kalacak’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün yapacağı toplantılar öncesi iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Gazetecilere değerlendirmelerde de bulunan Toprak, Başbakan Erdoğan tarafından bazı belediye başkan adaylarının açıklandığını hatırlatarak, “Hevesi kursağında kalacak Ankara ve İstanbul’u CHP kazanacak. Halktan yana belediyecilik yapacağız, ranttan yana değil” dedi.

Toprak Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü Balıkesir programının hazırlıklarını tamamlamak üzere geldiği Ayvalık’ta esnafla ve vatandaşlarla da sohbet etti.

Toprak, zeytinyağı deneme laboratuarında zeytinyağı tattı, Ayvalık’ın meşhur sakızlı kurabiyeden yedi.-Vatan

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=