Lütfen bekleyin..

AKP-BDP arasında rapor çatlağı

27 Kasım 2013, 15:28

Zenderlioğlu: AKP, Bize ölümü gösterip sıtmaya razı etme anlayışı içermektedir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, AKP’nin çözüm konusunda kendi raporunu dayattığını, bunun kabul etmeyeceklerini, kendi raporları ile ilgili çalışma başlattıklarını bunu da hem kamuoyuna, hem de meclis başkanına sunacaklarını söyledi.

BDP’li Zenderlioğlu Meclis Çözüm Konusunda AKP’nin kendi raporunu dayattığına dikkat çekerek şöyle konuştu :

” Öcalan ile devlet arasında mutabakat vardı”

” Meclis başkanına da vereceğiz kendi raporumuzu. Şimdi elimizde taslak var. Onun üzerinde yoğunlaşıyoruz. Üç aydan beri bir çalışmamız oldu. AKP ile defalarca telefon trafiği yaşandı. Ama gördük ki komisyonu da aşan durumlar var. Meclis başkanına da vereceğiz kendi raporumuzu. Şimdi elimizde taslak var. Onun üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bu çalışmaya sebep olan bir yıl önce bir mutabakat sağlandı. Sayın Abdullah Öcalan ile devlet arasında mutabakat vardı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Bu mutabakat sonunda iki komisyon kuruldu. Birisi akil insanlar komisyonu diğeri TBMM’de kurulan çözüm komisyonu. Bu komisyona iki parti üye vermedi. Biz iki parti bu sürecin götürebileceğimiz inancıyla birlikte komisyonda yer aldık. Komisyonda zaman zaman gel-gitler, tartışmalar oldu. Bölgeye gittik. Bölgeye gitmeden önce akil insanlarla stratejik uzmanlarla görüşme talebimiz oldu. Bu talebimiz sonunda mağdur gerilla ailelerle, asker aileleriyle görüştük.

Herkesin bu süreci sıhhatlı ve sağlıklı yürüyebilmesi için karşılıklı fedakarlık olması gerektiği  imajında bulunanlar da oldu. Bölge halkının yüzde 70’i -80’i herkes her kesimden insan, taban bu süreçten memnun, sürecin devamından yana. Bu ortak bir konsensüstü. Herkesin istediği bir olaydı. Herkes huzur duydu. halk böyle bir konsensus içindeyken bu hazırlanan rapora baktığımızda girişinden çıkışına kadar..

BİZ BUNU KABUL ETMİYORUZ...

Çıkışında da methiyeler dizmiş. Girişinde de bizim üslubumuza uygun olmayan. Komisyonda da siz bir tarafa şehit bir tarafa da terörist diyeceksiniz. Sivillere de yaşamını yitirdi diyeceksiniz. Terör sorunu diyeceksiniz.

Sorunun adını koymayacaksınız. Hepimiz biliyoruz ki  sorun Kürt sorunudur. Bunun çözülmesi gerekir. Kaleme almış diyor ki raporda: sayısal verilere dayandırmış. Askerin polisin korucu kayıplarını ifade etmek için şehit sıfatını kullanmış 5 bin 500 sivilin yaşamını yitirmesi için hayatını kaybetmiş denilmiş.

Ölen PKK’lılar  için de 23 bin 500 teröristi etkisiz hale getirmiştir ya da öldürmüştür denilmiş.Bu ötekileştirme değil mi. Siz biriyle barışmak istiyorsanız ısıtıp ısıtıp temcit pilavı gibi birbirinizin önüne koymanıza gerek yok ki.

Siz diyorsunuz ki en azından geleceğe yönelik bir taslak olsa öneri paketi gibi bir şey. Buna baktığımızda bu rapor tamamen kendi duygularını kendi istekleri doğrultusunda hareket etmiş ,kısacası AKP zihniyeti burada ifadesini bulmuştur. bütün komisyonlarda aynı taktiği uyguluyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu hiç yakışmadı. Biz defalarca dedik ki bunu ortaklaştıralım. Komisyon çalışma sürecinde aykırı şeyler olabilir.

BENİMLE OTURMA...

Ama biz bu cümleler üzerinde çok durduk üslup bakımından. Dedik ki biz de gerilla demeyeceğiz ama siz de terörist demeyeceksiniz. Biz militan diyeceğiz. siz de bu kavramları kullanmayın.

İçerik olarak baktığımızda da bu soruna beklentilere cevap yok. Halen devletin ceberrut resmi  dilini kullanmaya çalışıyor. Bu hakkı kendinde buluyorsan benimle oturma.

BÜTÜN KAYGILARI SEÇİMDİR...

Öcalan’ın ismi yok. Yani asıl muhatabı yok. Bir yıl önce mutubakat sağlandı. Görüşmeler yapılıyor. Devlet gidip görüşüyor. Devletin görüşmesi hükümetin görüşmediği anlamına gelmez. Siyasi iktidar kendini bunun dışında tutamaz.

Rahatsızlık duyma olayı da biraz da bundandır. Siz asıl muhatabınızı tanımıyorsunuz. Ne yapacaksınız oslo’daki gibi masayı devirip kaçacak lar mı bu seçim. Bütün kaygıları seçimdir. Bize ölümü gösterip sıtmaya razı etme anlayışı içermektedir. militarist bir dille yazıldığını söyleyebiliriz.

Kürt sorununu çözecek misiniz, çözmeyecek misiniz

Böylesi bir ötekileştirme anlayışını içimize sindirmeyiz. Tabi bizim hazırlığımız vardı. Rapor yazılırken bunu ortaklaştıralım en azından temel maddelerde dedik. Siz kürt sorununu çözecek misiniz çözmeyecek misiniz. Bu taslağa baktığınızda böyle bir şey gözükmüyor. Sonuç itibariyle. Sürecin ruhuna uygun ifadeler yok. Oysa biz sürecin lehinden yanaydık. Söylemlerimiz önerilerimiz her şeyi buna uygun hale getirmeye çalışıyorduk. Siz bir şeyin adını koyacaksınız.

Kendi raporumuzu açıklayacağız

Biz kendi raporumuzu sunmaya çalışacağız. kendi raporumuzu açıklayacağız. Yine de çağrı yapacağız gelin görüşelim diye. Çünkü dün defalarca telefon trafiği oldu. Ama gördük ki komisyonu da aşan durumlar var. Meclis başkanına da vereceğiz kendi raporumuzu. Şimdi elimizde taslak var. Onun üzerinde yoğunlaşıyoruz. Cumadan önce olur” diye konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=