Lütfen bekleyin..

BDP'li Ayna: Öcalan serbest bırakılsın!

30 Haziran 2013, 22:51

BDP'liler iyice azıttı!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Barış ve Demokrasi Partisi milletvekili Emine Ayna, sözde çözüm sürecinden beklentileri olduğunu belirterek, "Tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Kürdistan’daki köy karakollarının kapatılması, yenilerinin açılmaması, ana dilde eğitimin önünün açılması, başkan Öcalan’ın serbest bırakılması bizim bu süreçteki beklentimizdir.” dedi.

BDP'nin Diyarbakır'da gerçekleştirdiği parti meclisi ve MYK toplantısının ardından yayınlanan bildiri çerçevesinde, Adana'da da 'Hükümet adım at' mitingi düzenlendi.

Merkez Seyhan İlçesi Dağlıoğlu Mahallesi'ndeki Karasu Kavşağı'nda toplanan partililer, 'Sürece kurşun sıkmayın önünü açın' dövizleri açtı. Çözüm sürecinin tıkanmaması ve Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasıyla ilgili Kürtçe ve Türkçe sloganlar atan BDP’liler, Diyarbakır Lice’de karakol inşaatında çıkan olaylarda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’ı açtıkları pankart ve sloganlarla andı.

Emine Ayna da partisinin Adana'daki yürüyüşüne katıldı. Ayna'nın konuşmasından önce platforma çıkan yüzü poşuyla kapalı bir genç, çözüm sürecini anlattı. PKK'nın Öcalan'ın talimatlarını eksiksiz uyguladığını anlatan genci Ayna da dikkatle dinledi. Ayna, yürüyüş öncesi yaptığı konuşmada, hükümeti sözlerinin arkasında durmaya çağırdı.

"EŞİTLİK OLMALI"

Ayna, “Mertlik, sözünün arkasında durmaktır. Sözünün arkasında durmayan namerttir. Sözünün arkasında durmayanın şerefi yoktur. Bir yerde başka şey söyleyen, bir başka yerde başka şeyler söyleyen iki yüzlüdür. O zaman bu hükümet başkan Öcalan’la görüşüp bir süreç başlattıysa o zaman sözünün arkasında durmalıdır. Sözünün arkasında durmayanın onuru yoktur, yalancıdır. Ben AKP’den bağımsız soruyorum, başbakanlığından bağımsız soruyorum. Müslüman Erdoğan’a soruyorum; bu reva mıdır? Müslümanlıkta, kendine hak gördüğünü, başkasına hak görmemek reva mıdır? Kendi çocuklarına ana dilde eğitimi hak görürken, kürdün çocuğuna ‘Ana dilde eğitim olmaz’ demek reva mıdır” diye konuştu.

MEHTER MARŞI ÜZERİNDEN MHP'YE SALDIRDI!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katıldığı sünnet düğününde “Bir tören 10’ncu Yıl Marşı ile başladı. Asabım bozuldu. ‘Mehter varken niye onunla başlamıyoruz” sözlerini eleştiren BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, şöyle dedi: “Biz Kürtler için 10. Yıl Marşı Türkiye Cumhuriyeti tekci zihniyeti kurulurken, ortaya konan inkarın, imhanın göstergesiydi 10. Yıl Marşı. Türk faşizminin göstergesiydi. Hiçbir zaman bizim marşımız olmadı. Mehter Marşı da bizim için MHP zihniyetinin marşıdır. Mehter Marşı da bizim hiçbir zaman marşımız olmadı. İkisi de Türk ulusçuluğu üzerine yazılmış olan diğer halkların inkarı üzerine yazılmış marşlardır. İkisi de terkçidir, tek ulusçudur. Demokrasi, çoğunluğun azınlığa hükmü değildir.”

"KARAKOLLA SİYASETİN ÖNÜ AÇILMAZ"

Karakollarla siyasetin önünün açılamayacağını ileri süren Emine Ayna, demokratik siyasetin önünün açılmasını istediklerini ifade ederek, "Ne zamandan beri karakollar siyasetin önünü açtı? Ne zamandır insanlar taleplerini ifade ederken onlara polisin, askerin saldırması, yapılan öldürmeler, katliamlar siyasetin önünü açtı? Nasıl Türkiye demokratikleşecek. Medeni Yıldırım, Lice’de Kalekol yapımını protesto ederken, üzerleri asker tarafından taranarak öldürüldü. Bu mudur? Başbakan Erdoğan’ın AKP hükümetinin bizim önümüze koyduğu demokrasi bu mudur. O çok sövdükleri, o çok karşı durdukları Kemalizmden farkı nedir?” ifadelerini kullandı.

"SİLAHLAR NASIL SUSACAK"

Kürtlerin silah kullanmak istemediklerini anlatan Ayna, şunları kaydetti: "Kürtler silah kullanmak istemiyor ki. Kürtleri silah kullanmaya iten Kemalizmdi. Çünkü Kürtler demokratik yöntemlerle taleplerini dile getiremediler. Kürtler liderlerinin posterleriyle dolaşamadılar. Kendi dilleriyle siyaset yapamadılar. Bu nedenle Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti devletinin askeri tarafından, polisi, gizli güçleri tarafından öldürüldüler. Bu nedenle silah aldılar. Kürtler de silahlarını susturmak istiyor. Ama Medeni Yıldırım’lar ölürken nasıl susacak silahlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri, polisi Kürtlere silah sıkarken nasıl susacak silahlar.”

“ÖCALAN SERBEST BIRAKILSIN”

Çözüm sürecinde bazı talepleri bulunduğunu vurgulayan Ayna, “Bu sürecin mücadelesini vermek istiyoruz. Ama bu süreçten bir beklentimiz var. Tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması bizim beklentimizdir. Kürdistan’daki köylerin karakollarının kapatılması, yenilerinin açılmaması, ana dilde eğitimin önünün açılması, başkan Öcalan’ın serbest bırakılması bizim bu süreçteki beklentimizdir” diye konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
erdoğan munlafalıoğlu
1735 gün önce
kürt ırkçılığı yap sonrada faşizme karşıymış gibi davran türkün ırkından milliyetinden nefret et meclisde kafkaslardan boşnaklarda orta asyadan gelenler bu topraklarda hak iddia edemezler de sonrada halkların kardeşliği diye bağırıp sahtekarlık yap işiniz gücünüz yalan dolan
Emine BAYRAMOĞLU
1757 gün önce
Meydanı boş bulan yahudi ve ermeni dölleri Kürt'ü misyonlarına alet ederek ateşe atıyorlar. Malum bölge Türkiye'den koparılacak olursa (ALLAH korusun!) işte o zaman Kürtler zulme uğrayacak. Kürt'ün özgürlüğü için savaştıklarını söyleyenler yalan söylüyorlar,tuzağa düşmeyelim.
SEDAT SAK
1758 gün önce
AHLAKSIZ İNSAN BİZ LİDERLERİMİZİN POSTERLERİYLE DOLAŞMADIK DİYORSUN O AÇTIĞINIZ APO POSTERİ NE ATATÜRK Bİ YERİNİZEMİ BATIYOR SEN DEĞİL DÜNYA Bİ ARAYA GELSE atamın SEVĞİSİNİ KİMSE BİZİM YÜREĞİMİZDEN SÖKÜP ATAMAZ BUNU BÖYLE BİLESİNİZ
Davud
1758 gün önce
PKK nin geri çekilmesi falan yalan.Tam tersi çok daha büyük bir kuvvetle yerlerini ve konumlarını muhafaza ediyorlar.Bu barış denen süreç tamamen PKK nin horlanması ve bölgede mutlak otoriteye sahip olmasından başka bir şeye yaramadı.Öyleki halkı o isyan ve ayaklanma aşamasına getirdiler.Buı yalan barış rüzgarları sayesinde PKK artık şehirlere indi.çGündüz ortasında çarşıda geziyor ve örgütsel faaliyetlerde bulunuyorlar.Türkiye çok tehlikeli bir dömece girdi.Çünkü artık PKK halkı öyle şartlandırmış ki onlkarın deyimiyle Kürdistan artık kemdi denetimleri altında ve kurtarılmış bölge olarak lanse edilmektedir.Halk da artık buna inanmış görünüyor.Çünkü meydan PKK'ya bırakıldı ve ortalıkta devlet yok.Daha dün Hakkari Berçelan festivalinde silahlarıyla birlikte 25 PKK'lı gündüzleyin festivale katılıp kurulan platformdan mikrofona çıkıp halka hitap ettiler.Burada bir nişanlı kız olmak üzere 22 çocuğu da saflarına katıp gittiler.Bu sözde barış aşamasıyla birlikte Pkk nin dağ kadrosıuna kattığı çocuk sayısı 1000'i geçti.Ayrıca her şeyi MİT'e havale eden Erdoğan,aylardır PKK'nin hiç geri çekilmedsiğini daha yeni öğremiş bulunuyor.PKK aylardır kendi telsizlerini yurt dışına çıkartarak sanki kendilerinin çekildiğini MİT'e yuturmuştu.İşte bu da işin bir başka rezaleti
Kürt Vatandaş
1758 gün önce
zaten PKK'nin sürece oyduğu falan yok.Yahu kardeşim biz bölgedeyiz.Biz Hakkarili ve Hakkarideyiz.Bırakı PKK'nin geri çekilmesini falan dahada büyük bir güçle şu anda Hakkari ve ilçelerinde faaliyete başladılar.Halkı ayaklandırmak üzere onlarca PKK'lı sivil kıyafetle şehir merkezlerinde şu anda çalışmalar yürütüyorlar.Etnik temele dayalı faşizanca ve şövence hareket eden PKK ve uzantıları zaten ne zaman ne zaman samimi oldular ki? Karakol,baraj korucu falan bunlar hepsi bahane.Pkk resmen devlete diyorki kendi tabiriyle Kürdistandan çekil ve boşalt.Artık burası bizimdir vesaire.Hani Apoyu dinleyip çekileceklerdi.Oysa aynen duruyor,vergi alıyor ve halka baskı yapıyorlar.Daha dün Şemdinli-Bağlar yolunu kesip akşama kadar kontrol yapıp 2 kişiyide kaçırdılar.Yolları yapan firmalara 500-1 milyon tl arasında vergi kestiler.Peki bu mu barış süreci? Bu mu Apoyu dinlemek?Peki kendi liderleri olan Apo bunlara demiştiki hiçbir kişi yurtta kalmasın.Bunlar bakın ilah olarak kabul ettikleri Apoyada ihanet ettiler ve onu da yüzü kara çıkarttılar.Yani PKK İranın ve malum dış devletleri maşası,ajanı ve kölesidir.İran başta olmak üzere malum devletler PKK tekrar harekete geçirdi.Apoyuda sadece sembolik olarak dinliyorlar.Oysa PKK nin İranın elinde ve İranın talimatıyla tekrar savaş kararı aldığını biliyoruz.
turan
1758 gün önce
bizde böyle bir hükümet varken siz emredin yeter. o yerine getirir zaten. sizide su kadar şımartan o değilmidir.
rosa
1759 gün önce
Kindar abla peki Siz cogulcu musunuz ?Agzinizdan cikan sadece Kurtculukte Kurtculuk Mecliste diger vekiller sadece kendi illerinin bolgelerinin sorunlariyla mi ilgileniyorlar ?Siz sadece kendi bolgenizde kindarlik irkcilik ayrimcilik yapmakla ve asilamakla mesgulsunuz memleketin diger bolgelerinin sorunlariyla neden ilgilenmiyorsunuz Kindar abla .Mehter marsi Osmanlinin 3 kitaya hukmettigi dil din irk bir cok etnisiyeteye hukmettigi cogulculugun simgesi Marsidir siz ancak bu kindarlikla ve kit aklinizla sizin makaminizi korumaniz icin harcadiginiz zavallilari kandirirsiniz .
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=