Lütfen bekleyin..

Bebek maması şirketine ağır suçlama

30 Haziran 2013, 18:46

Nestle'nin ardından ünlü çocuk maması markası Aptamil'in üreticisi Danone'nin adı anne sütü skandalına karıştı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İngiltere, dünyanın önde gelen bebek maması markası Aptamil'in üreticisi Danone'nin Türkiye'deki reklam kampanyasını tartışıyor.

Independent gazetesi adına Bureau of Investigative Journalism isimli kuruluşun yaptığı araştırmaya göre, Danone’nin bebek maması Aptamil’in Türkiye’deki pazarlaması sürecinde, altı aylık bebeklerin ihtiyaçlarının sadece anne sütü ile karşılanamayabileceği, annelere bu eksikliği telafi etmek için bebek maması almaları önerildi.

Haberi manşetinden duyuran Independent, bu durumun 1970'lendeki Nestle'nin mama skandalını akıllara getirdiğini açıkladı. O dönem pek çok ülke Nestle'yi boykot etmişti.

DSÖ VE UNICEF TEMKİNLİ

Büyüyen mama pazarının Batılı uluslararası şirketler için çok önemli olduğunu yazan Independent, bu kampanya sayesinde Türkiye’deki bebek maması satışlarının en az yüzde 15 oranında arttığını iddia etti. Gazete, bunun sebebinin, hiç ihtiyaç olmamasına rağmen annelerin bebek maması kullanmaya başlamaları olduğunu öne sürdü.

Kampanyanın Dünya Sağlık Örgütü’nün [WHO] önerileri doğrultusunda başlatıldığını söyleyen Danone, ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ve bir Birleşmiş Milletler kuruluşu olan UNICEF’in kampanyayı desteklediğini açıkladı. Buna karşılık Dünya Sağlık Örgütü Danone’nin kendi ismini ve logosunu kullanmayı bırakmasını talep etti. UNICEF ise kampanyayı desteklemediğini bildirdi. Son gelişmelere Danone'den şöyle yanıt geldi: Kampanya 'anne sütü ile rekabet amacı' taşımıyor burada, asıl derdimiz pirinç unu gibi 'uygun olmayan' gıdalar. “UNICEF’in Türkiye şubesi, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bazı kurumlar kampanyamızı destekledi. Dünya Sağlık Örgütü, yazılı materyallerde kendi logosunun kullanılmasına müsaade etti. Kampanya sayesinde annelerin tahminine göre bebeklerine verdikleri süt yüzde 63 oranında arttı.”

KONUYLA İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMA

"Önceliğimiz, anneleri, bebeklerini doğru besleyebilmeleri için desteklemektir. Numil bu konuda Türkiye’deki pediatristler, yetkili makamlar ve annelerle uzun yıllardır birlikte çalışmaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 20 yılda, bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütüyle besleyen annelerin sayısı %2,9’dan (1993), %62,5’a (2010) çıkmıştır. Bu olumlu gelişmede eğitim programlarımızın önemli katkısı vardır.

ÇOCUKLAR BÜYÜME YETERSİZLİĞİ YAŞIYOR

UNICEF verilerine göre, beş yaşın altındaki her 10 Türk çocuğundan biri büyüme yetersizliği yaşamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri Türkiye’deki annelerin pekçoğunun bebeklerine daha 2.ayda katı gıda başlamasıdır. 6.aydan sonra da Türkiye'de bebeklere gereğinin çok üzerinde katı gıda verilmeye devam edilmektedir.

Numil, Dünya Sağlık Örgütü önerilerine paralel olarak, ilk altı ayında sadece anne sütü ile beslenmeyi ve ardından zamanında ve doğru miktarda ek mamaların eklenmesiyle birlikte anne sütü ile beslemeye devam edilmesini tavsiye eden global bir politika uygulamaktadır. Yıllardır, Milli Pediatri Derneği, UNICEF Ulusal Komitesi, WHO işbirliği merkezleri ile birlikte, bebeğin süt öğününün 6.aydan sonra da anne sütü ile, eksikliğinde veya yokluğunda ise devam sütü ile tamamlanması konusunda çalışmaktayız. Yukarıdaki kurumların hekim eğitimlerine destek vermekteyiz.

Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin Independent 'da yer alan konuya ilişkin açıklamaları şöyledir: “Çalıştığımız yıllar boyunca, Numil’in ana amacının bebekler için anne sütü kullanımını artırma olduğunu gözlemledik. Numil etik çalışma kuralları nedeniyle, Pediatri Derneği olarak 500 ml kampanyasına onayımızı verdik. Bu işbirliği 3 yıldır devam ediyor. Bu arada, anne sütü veren annelerin yüzdesi de artmaya devam etmektedir. Bebeklerin sağlık standartlarını iyileştirmede en az bizim kadar hassas olan şirketleri açık bir şekilde desteklememiz gerektiğine inanıyoruz”.

Sağlık Bakanlığı ile de yakın bir işbirliği içerisindeyiz. Sağlık Bakanlığı'nın da konuya ilişkin açıklaması da şöyledir: “Numil’in anne sütü ile beslenme oranlarını artırmak ve uygun olmayan beslenme çeşitlerini kontrol altına almak üzere doğru bebek beslenme modellerini tanıtmada Bakanlık’ı desteklemesinden memnuniyet duyuyoruz"

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=