Lütfen bekleyin..

Herşey koltuk için... İstanbul’da belediye başkanlarının, Seçim için örtülü ödenek oluşturduğu ortaya çıktı!

25 Kasım 2013, 11:21

İstanbul’da bazı belediye başkanlarının, seçim için “örtülü ödenek” oluşturduğu ortaya çıktı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yerel seçimlere kısa bir süre kala, bazı belediye başkanlarının yerel seçimlerde kullanılmak için kendilerine “örtülü ödenek” oluşturdukları ortaya çıktı.

Sayıştay Başkanlığı’nın, bazı belediyelerin hesaplarında yaptıkları incelemede, İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan bir belediyede 1.5 milyon liralık örtülü ödenek gibi kullanılan hesap tespit edildi.

Yapılan incelemede, söz konusu hesaptan yapılan harcamaların kaydının tutulmadığı belirlendi. Bunun üzerine inceleme genişletildi. Başka belediyelerde de buna benzer örtülü ödenek olup olmadığı araştırılıyor.

ÇOK AZI DENETLENDİ

Sayıştay Başkanlığı tarafından bu yıl çok az belediyenin hesaplarında denetim yapılması kararlaştırıldı.

Bu karar doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra bazı ilçe belediyelerin hesapları da incelemeye alındı.

Yapılan incelemeler sırasında İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan AKP’li bir belediye başkanının, belediye kaynaklarını kullanarak kendisine bir nevi “örtülü ödenek” oluşturduğu saptandı. İ

İncelemede, belediye kaynakları kullanılarak, 1.5 milyon liralık özel bir hesap oluşturulduğu ve bu hesapla ilgili olarak başkanın birkaç kişiden oluşan yakın çalışma arkadaşlarına harcama yapma yetkisi verdiği belirlendi. Ve bu hesaptan yapılan harcamaların hiçbir kaydının tutulmadığı da yine inceleme sırasında ortaya çıktı.

DENETÇİLER ŞÜPHELENDİ

Hesap hareketlerinden yola çıkarak yapılan inceleme sırasında tespit edilen örtülü ödenek skandalı Sayıştay denetçilerini şüphelendirdi.

Ve yapılan inceleme sonucunda, hesabın “yerel seçimler için” oluşturulduğuna yönelik bazı bulgulara ulaşıldı. Bu nedenle inceleme derinleştirildi.

Ve söz konusu belediye ile ilgili inceleme halen devam ediyor.

Bulgular ise 2013 yılı raporunda yer alacak. Sayıştay denetçileri, İstanbul Anadolu Yakası’nda ortaya çıkan örtülü ödenek skandalının diğer belediyelerde olabileceğini düşünerek denetim programına alınan belediyelerin hesaplarıyla ilgili incelemeyi bu yönüyle derinleştirdi.

Yani bir anlamda, yerel seçimler öncesinde belediye kaynaklarının seçimlerde kullanılmaması için Sayıştay, harcamaları yakın markaja almış oldu.

Sayıştay denetçileri, yerel yönetimlerinin özellikle 2014 yılının ilk üç aylık döneminde yapılacak harcamalarına özel olarak mercek altına alınması gerektiğini kaydettiler.

25 MİLYARA ÜÇ, 772 MİLYONA YEDİ DENETÇİ

Sayıştay’ın belediye hesaplarıyla ilgili denetimi daha öncede tartışma konusu olmuştu.

Sayıştay Başkanlığı, dev bütçe belediyelere yetersiz sayıda denetim elemanı göndermiş ve bu durum ise başkanlık içinde de tartışma konusu olmuştu.

Örneğin, 2012 yılında yaklaşık 25 milyar liralık harcaması bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne üç denetçi görevlendirilirken, 772 milyon liralık harcaması bulunan İş Yurtları Genel Müdürlüğü’ne yedi denetim elamanının görevlendirilmesi dikkat çekmişti.

Yine Devlet Personel Başkanlığı’nın 2012 yılında yaptığı 15 milyon liralık harcamayı denetlemesi içinde üç denetçi görevlendirildi.

Etiketler : sayıştay, yerel seçim,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=