Lütfen bekleyin..

Arkasındaki güç kim?

23 Kasım 2013, 10:51

Okunmayan Star Gazetesi’ne ilanla para aktarıyorlar

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Satış ve okur erişiminde son sıralarda olan yandaş Star Gazetesi her ne hikmetse, devlet ve özel sektörden ilan almada ilk sırada!

Türkiye­’de ga­ze­te­ler, ne ya­zık ki, sa­tış ba­şa­rı­la­rı­na ve Basın İzleme Araştırma Komitesi’nin (BİAK) okunma oranlarına göre de­ğil, ik­ti­da­ra ya­kın­lı­ğı­na gö­re ilan alı­yor… Bu­nun en çar­pı­cı ör­ne­ği, AKP Erzincan es­ki Mil­let­ve­ki­li Tev­hit Ka­ra­ka­ya­’nın sa­hi­bi ol­du­ğu Star Ga­ze­te­si…

Bas­kıy­la ilan alı­yor

Okunmasına rağ­men dev­let­ten ve özel sek­tör şir­ket­le­rin­den en faz­la ila­nı bu ga­ze­te alı­yor. Bel­li ki, sat­ma­yan, okun­ma­yan bu ga­ze­te­ye ilan ve­ril­me­si için yük­sek­ten bi­ri­le­ri ta­ra­fın­dan bas­kı ya­pı­lı­yor.

Kim­den kor­ku­yor­lar

Baskıdan kor­kan ko­ca ko­ca şir­ket­ler de, “Bi­ze ne­den ilan ver­mi­yor­la­r” di­ye bir sü­re ön­ce kam­pan­ya baş­la­tan Star’a ilanlarla para yağ­dı­rı­yor­lar. Hal­ka açık bu şirketleri SPK’nın incelemesi gerekiyor.

Az satıyor, az okunuyor ama…

Gazetelerin net sa­tış ve hal­ka eri­şi­mi­ni ta­kip eden ve an­ket ha­zır­la­yan Ba­sın İz­le­me Araş­tır­ma Ko­mi­te­si­’nin (Bİ­AK), Ha­zi­ran-Tem­muz-Ağus­tos 2013 dö­ne­mi­ni kap­sa­yan son ra­po­run­da, Söz­cü Ga­ze­te­si­’nin okur eri­şi­mi 1 mil­yon 210 bin ki­şi ola­rak açık­lan­dı ve lis­te­de 4’ün­cü sı­ra­da yer al­dı. (Üst­te sol­da). Ay­nı ra­por­da Star için “30 bin­lik okur eri­şi­mi­nin al­tın­da kal­dı­ğı için öl­çüm­le­me­ye alın­ma­dı­” de­nil­di.

Böylece dev­let­ten ve özel sek­tör­den en faz­la ila­nı alan bu ga­ze­te­nin oku­ra ulaş­ma­dı­ğı ve okun­ma­dı­ğı bel­ge­len­miş ol­du… Sağ­da­ki tab­lo­da ise ga­ze­te­le­rin Ha­zi­ran-Tem­muz-Ağus­tos 2013 or­ta­la­ma net sa­tış ra­kam­la­rı gö­rü­lü­yor.

Sözcü Ga­ze­te­si lis­te­de 4’ün­cü sı­ra­da… Ba­yi sa­tı­şı 30 bin ci­va­rın­da yer alan Star Ga­ze­te­si ise be­da­va ve abo­ne­li da­ğı­tı­mı­na rağ­men lis­te­nin son sı­ra­la­rın­da yer alı­yor.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/13434.jpg

 

Etiketler : star,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İlgiyle izlenen 'Vatanım Sensin' ekrana gelen son bölümüyle duygu s..
Yeni KHK ile birlikte yayın yasağına aykırı davranılması halinde yayın durd..
Kanal D Ana Haber'i yeni yılda Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan sunacak..
TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul bu hafta yayınlanmayacak.
Gazeteci Salih Tuna, Vatanım Sensin ve İçerde dizilerinin senaristlerinin F..
Mustafa Kemal Atatürk heykelinin Rize kent merkezinden, 15 Temmuz Demokrasi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=