Lütfen bekleyin..

Türkiye’nin AB’ye ihtiyacı yok

22 Kasım 2013, 10:07

Umman İhracatı Geliştirme Başkanı Dr. Selim bin Nasır El İsmaili, Türkiye’nin İslam dünyasında lider olmayı bir kenara bırakıp AB’ye girmek istemesini anlamadığını belirtti

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Umman Sultanlığı Yatırım, Tanıtım ve İhracatı Geliştirme Kamu İdaresi Başkanı Dr. Selim bin Nasır El İsmaili, 4. Boğaziçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) arzusunu topa tuttu.

Türkiye’nin İslam dünyasında lider olmayı bir kenara bırakıp AB’ye dahil olmak istemesini anlamadığını belirten El İsmaili, “Bir balık bisiklete ne kadar ihtiyaç duyuyorsa, Türkiye’nin de AB’ye o kadar ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

İsmaili, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye neden AB’de küçük bir kardeş olmak istiyor? Neden İslam dünyasında lider olmayı bir kenara bırakıp AB’ye girmek istiyor, bunu anlamıyorum.” Ülkesi hakkında bilgi veren El İsmaili, Umman’ın dünyanın en bağımsız 20 ekonomisinden birisi olduğunu savundu.

HER 3-4 YILDA BİR KRİZ ÇIKACAK...

Fas Ulaştırma Bakanı Muhammed Necib Bulif de etkinliğin dün gerçekleştirilen ‘Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ başlıklı oturumunda finansal konulara odaklanan dünya yapısının her 3-4 yılda bir ekonomik krizle karşılaşılacağını gösterdiğini söyledi.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in (BRIC) bir araya gelmesiyle ikinci bir dönüşüm çağının başladığını dile getiren Bulif, Avrupa Birliği’nin son derece küçük bir yapı olarak ortaya çıktığını, Ortadoğu’da bir araya gelememekten dolayı zor zamanlar geçirdiklerini dile getirdi.

İSLAM ÜLKELERİNİN EKONOMİLERİ ZAYIF...

Boğaziçi Zirvesi’nin önceki akşam gerçekleştirilen buluşmasında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi 57 ülkenin birbiriyle daha fazla ticaret yapmasının gerekliliğine işaret ederek, şu bilgileri verdi: “57 ülkenin ve genç - dinamik nüfus yapısının toplam gayri safi hasılası 2011 yılında yaklaşık 8.5 trilyon dolar! Bu dünya milli gelirinin yaklaşık yüzde 8.7’sine denk geliyor. 57 ülkenin kişi başına milli geliri 5 bin 500 dolar! İİT üyelerinin toplam dünya ihracatı, dünyanın toplam ihracatı içinde yüzde 12’ye tekabül eden 2.1 trilyon dolarlık bir rakam.”-YeniMesaj

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=