Lütfen bekleyin..

Erdoğan: Hocaefendi ile görüşmem olmadı

21 Kasım 2013, 21:32

Rusya yolculuğu öncesi havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, dershaneler konusunda Fethullah Gülen ile bir görüşme yapmadığını söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan, "Bu, belli bir gruba yönelik bir adım değildir, bir zihniyet, anlayış değişimidir. 'Başarının arkasında dershaneler var' ifadesini asla kabul etmiyorum" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2010'da kurulan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) dördüncü toplantısı için Rusya'ya gitti.

Başbakan, yolculuğu öncesi Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, bugün Başbakanlık Merkez Bina yakınında yakalanan kişiyle ilgili sorusu üzerine, bilinenden çok farklı bir şey olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Burada görünen arkadaş, polislerimizin de kendisinden şüphelenmesi üzerine yapmış oldukları uyarıya aynen kendisi uydu. Ama bir yerlerle bağlantısı var mı, yok mu? Şu anda güvenlik teşkilatımız araştıracaktır, soruşturacaktır. Onun neticesinde de düşünüyorum ki kararı ilgili yargı birimi verecektir" diye konuştu.

"Son dönemde etrafınızdaki güvenlik çemberinin arttırıldığını görüyoruz. Acaba bir tehdit noktasında ya da ihbarlar var mı?" sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Benim için çok farklı bir şey olduğnu hissetmiyorum. Başbakanlığımdan bu yana nasıl başladıysak o şekilde devam ediyoruz. Tabii güvenlik teşkilatının görevi şüphesiz ki bu ülkeyi yönetenlerin güvenliği noktasında almaları gereken tedbirleri kendileri alırlar. Biz onlara çok da fazla müdahalede bulunmayız.

Çünkü o işi onlar daha iyi bilirler. Nerede, nasıl tedbir alacaklarını daha iyi bilirler ve çok çok aşırı, beni de rahatsız eden şeyler olduğunda zaten ilgili birim başkanına söylemek suretiyle de bu noktada o işi biraz daha azaltmalarını zaman zaman istediğim de olmuştur, olur. Ama işin asıl yetkilisi, sorumlusu onlar olduğu için de biz kendilerine herhangi bir müdahale de bulunmayız."

AKP MİLLETVEKİLİ İDRİS BAL'A İHRAÇ İSTEMİ

Erdoğan, "AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal'ın disipline sevk edilmesi" ile ilgili soru üzerine, "Bir kişi eğer siyaset yapıyorsa siyaset yapacaksa bu siyaseti yapma kararını verdiği zaman siyaset yapmayı arzu ettiği partinin bir defa politikalarını ve partinin iç disiplinini kabul ederek o partiden aday olmayı kabul eder ve aday olduktan sonra partinin iç disiplinine uymak zorundadır" ifadesini kullandı.

'KENDİNE ÇOK GÜVENİYORSAN BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ ADAYI OLURSUN'

Uymadığı zaman da partinin kendi müeyyidelerinin olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Eğer kendine çok güveniyorsan gidersin bağımsız milletvekili adayı olursun. İstediğini, istediğin yerde istediğin gibi de konuşursun ama siz kendinize güvenemeyeceksiniz ve o partinin şemsiyesi altında gelip aday olacaksınız. Aday olduktan sonra da partinin politikalarına, partinin kendi iç disiplinine riayet etmeyeceksiniz.

'BU OLACAK İŞ DEĞİL'

Bu olacak iş değil. Ve şu anda bu arkadaşımız da maalesef partinin kendi iç disiplinine riayet etmediği için ilgili arkadaşlarımız bu konuda bu rahatsızlığın bir değil, iki değil, üç değil, uzun zamandır olduğu noktasında bir mutabakata vardılar ve konuyu bana da rapor ettiler. Ben de tabii bu olayların büyük bir kısmına aslında muttaliyim ve arkadaşlarımızın bu teklifini Grup Başkanı olarak ben de kabul ettim ve bu noktada arkadaşlarımız tedbirli olarak disipline havale ettiler, ihraç talebiyle."

Başbakan, dershaneler ve yerel seçimler hakkındaki sorulara da cevap verdi:

DERSHANELERİ KAPATMA TARTIŞMASI

''Benim doğrusu Hocaefendi ile bu ara bu konuya yönelik bir görüşmem olmadı ancak ilgili birçok medya içerisindeki ve dışındaki arkadaşlarla görüşme talebinde bulunan birçok arkadaşla görüşmelerim oldu. Kendilerine düşüncelerimiz söyledim.

'BUNU DEVLETLE, HÜKÜMETLE KAVGAYA DÖNÜŞTÜRMEK NİYE?

Dershaneler konusu Hüseyin Çelik Bey'in Milli Eğitim bakanlığından beri başlattığımız bir anlayıştır. Bu, belli bir gruba yönelik bir adım değildir, bir zihniyet, anlayış değişimidir.

(Bir gazetede yayımlanan haber üzerine) 'Biz ne suç işledik ki kapatılıyoruz' bir yaklaşımla sunuyorlar. Ben bu başlığı da iyi düşünülerek atılmış bir başlık olarak görmüyorum. Biz sağlıkta bir dönüşüm yaptık, biz şehircilik, bayındırlıkta bir dönüşüm yaptık. Yapmasaydık hala gecekonduların olduğu bir ülkede yaşıyor olurduk. Biz sistemde Türkiye'de bir değişim yaptık. Göreve geldiğimizde 35 bakandan oluşan bir devlet anlayışı vardı. Biz bunu 28'e düşürdük.

80'li 90'lı yıllardaki zihniyetle mi devam edeceğiz? Demişiz ki dershanecilikten okullaşmaya dönüşelim. Adeta 'başarının arkasında dershaneler var' ifadesini asla kabul etmiyorum. Kabul edersek bu şu anlama gelir; bütün okulları kapatın, bu işi dershanelerle götürün.

Gelin dershaneler yerine okullar kurun diyorum ve bu konuda size her türlü teşviği verelim diyorum. Öğretmen fazlası varsa verin o öğretmenleri, onları devletin okullarına tayin edelim. Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışmalarını yapıyor. Şimdi de inşallah son eksik gördüğümüz bazı yerlerdeki çalışmalardan sonra adımımızı atmış olacağız.

YEREL SEÇİM HAZIRLIKLARI

Sıkıntılı olduğunu gördüğümüz yerlerde kamuoyu araştırmaları yapıyoruz. 30 büyükşehrimizde bu süreci işletecek olan arkadaşlarımızla ayrıca final görüşmeleri yapacağız. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren açıklayacağız. Şu ana kadar 22 ilimizin büyükşehir adayını belirledik. 8’ini belirlemedik. Onun dışında 11 ilin adaylarını belirledik.

'NİHAT HATİPOĞLU İLE DİYARBAKIR'I KONUŞTUK'

Nihat Hatipoğlu ile ilgili görüşmemiz özellikle Diyarbakır üzerindeki kanaatlerini oldu. Kendilerinin düşüncelerini aldık. Bir adaylık kabul etmesi bizim için çok çok güzel isabetli olur. Ama bulunduğu makam bu işe müsaade etmediği için bizim bu konuda ısrarımız olamazdı.''

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=