Lütfen bekleyin..

Taha Akyol'dan Başbakan Erdoğan'a veryansın!

30 Haziran 2013, 16:05

Gezi olayları ve eylemlere götüren süreci değerlendiren Gazeteci Akyol'un, Erdoğan'a da mesajlar verdiği, dikkat çeken açıklamaları...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

“Menderes dönemindeki kutuplaşma çok kötü oldu” sözünden darbe imasını çıkarmak için önyargılı olmak lazım. Almamız gereken ders şu: Aşırı derecede kutuplaşan bir toplumun idaresinin ne kadar zorlaştığı...

- Başbakan’ın söyleminin sert olması bu kutuplaşmayı körüklüyor, bu kesin.

- Başbakan’ın ‘teröristler, anarşistler, vandallar’ diye suçladığı kesimlerin, bu kadar kalabalığı nasıl bulabildiler diye düşünmesi lazım.

- Yeni Türkiye’yi okuyamamanın karşılığı şu: Benim küçük oğluma söylememeye özen gösterdiğim sözleri Başbakan’ın Taksim Gezi Parkı’ndaki gençlere söylemesi...

- Özal’ın yüzüne karşı Ekrem Pakdemirli’nin “Abi sende de iktidar zehirlenmesi başladı” dediğini biliyorum. Özal önce sinirlendi ama iki dakika sonra geldi “Ekrem gerçekten öyle mi gözüküyorum?” diye sordu.

- Türkiye’yi yöneten Sayın Başbakan ve AK Parti iktidarı kolay yönetilen bir toplum istiyorsa tansiyonu düşürsün.

-Erdoğan'ın niye bu kadar öfkeli olduğunu anlayamıyorum…

Gazeteci Taha Akyol, Gezi eylemlerini Hürriyet'e değerlendirdi. İşte İpek Yezdani'nin o röportajı:

Gazeteci-yazar Taha Akyol’a göre Başbakan Erdoğan Gezi protestocularına “Kandırıldın, kullanıldın” dediği zaman gençlerde ‘parmak sallayan, otoriter bir başöğretmen’ tepkisi uyandırıyor.

* Gezi Parkı sürecinde yazılarınızda toplumu kutuplaştırmanın ne kadar tehlikeli olduğundan bahsettiniz ve Menderes dönemini anımsattınız. Bu dönemle o dönem arasında ne gibi benzerlikler var?

- Bir kere “Menderes dönemindeki kutuplaşma çok kötü oldu” sözünden darbe imasını çıkarmak için önyargılı olmak lazım. Almamız gereken ders şu: Aşırı derecede kutuplaşan bir toplumun idaresinin ne kadar zorlaştığı... Menderes döneminde kutuplaşma maalesef darbeyle sonuçlandı. Bunda hem CHP’nin orduyu tahrik edici politikalarının hem de Menderes’in darbeyi önleyeceğim diye, basına, muhalefete, orduya karşı baskıcı tedbirler almasının rolü var. Gerilim iyi sonuç vermiyor. Dün de böyleydi, bugün de.

TOPLUMDA TEPKİ BİRİKİMİ VAR

* Bu süreçte Başbakan’ın da oldukça sert söylemleri oldu, bu söylemlerin kutuplaşmayı arttırmada payı var mı?

- Başbakan’ın söyleminin sert olması bu kutuplaşmayı körüklüyor, bu kesin. Bu maalesef siyasi kültürümüzdeki sertlikle ilgili bir olay. 28 Şubatçılar’ın sözlerini hatırlayın. Başbakan bugünkü gösteriler için ‘dış güçler’ diyor, o zaman Kemalistler de Ak Parti için “Amerika’nın ılımlı İslam projesi” diyorlardı.

* Gezi Parkı sürecinde sokaklara çıkanların talepleri hükümet tarafından anlaşıldı mı sizce?

- Toplumda bir tepki birikimi var. Başbakan’ın ‘teröristler, anarşistler, vandallar’ diye suçladığı kesimlerin, bu kadar kalabalığı nasıl bulabildiler diye düşünmesi lazım. Demek ki toplumdaki kutuplaşma birçok insanı sokağa çıkmaya itmiş. Eğer Başbakan balkon konuşmasını balkonda bırakmasaydı da devam ettirseydi bu gerilim olmazdı.

* Yazılarınızda ‘Yeni bir Türkiye’nin ortaya çıktığından ve bu kesimin doğru okunamadığından da bahsetmiştiniz….

- Yeni Türkiye’yi okuyamamanın karşılığı şu: Benim küçük oğluma söylememeye özen gösterdiğim sözleri Başbakan’ın Taksim Gezi Parkı’ndaki gençlere söylemesi... Başbakan’ın “Gezi Parkı’nda masum gençler kandırıldı, kullanıldı” söylemini yanlış buluyorum. Başbakan böyle dediği zaman ‘şefkatli bir baba’ tepkisi uyanmaz, “Parmak sallayan, otoriter bir başöğretmen bizi azarlıyor” tepkisi uyanır.

İYİMSER DEĞİLİM

* Bu noktadan sonra bu toplumsal gerilim nasıl azaltılabilir, yeniden bir yumuşama nasıl olur?

- Maalesef bu konuda çok iyimser değilim. Önümüzde üç tane seçim var. Bu seçimlerin nasıl yapılacağı salı günkü grup toplantılarından belli oluyor zaten. Koca koca liderler Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısının altında izleyici localarını tribün gibi doldurup kendilerini alkışlattırıyorlar. Ama rasyonel olarak bakmak gerekirse, şunu söyleyebilirim: Turgut Özal üslubuyla konuşmak gerekir. Ben Turgut Özal’ı özlüyorum, yumuşak insandı. Özal’ın yüzüne karşı Ekrem Pakdemirli’nin “Abi sende de iktidar zehirlenmesi başladı” dediğini biliyorum. Özal önce sinirlendi ama iki dakika sonra geldi “Ekrem gerçekten öyle mi gözüküyorum?” diye sordu.

* Şu anda bunu hiç kimse söylemez herhalde…

- Şu an bunu hiç kimse diyemez, evet. O yüzden Türkiye’yi yöneten Sayın Başbakan ve AK Parti iktidarı kolay yönetilen bir toplum istiyorsa tansiyonu düşürsün. Zor yönetilen bir toplum istiyorsa tansiyonu arttırsın, bu kadar basit. Tayyip Erdoğan 10 yılda Türkiye’de tarihimizdeki liderlerden ancak birkaçına nasip olmuş çok büyük değişiklikler yaptı. Devletin sivilleşmesi, askeri vesayetin kalkması, yargının bir vesayet cihazı olmaktan çıkması, piyasa ekonomisinin gelişmesi, üniversite eğitiminin yaygınlaşması, bilgisayarın, internetin yaygınlaşması, bunları başaran bir liderin şimdi niye bu kadar öfkeli olduğunu anlayamıyorum…

Türkiye ve İran’ın farklılıkları

Hürriyet Yazarı Taha Akyol’un ‘Medine’den Lozan’a’ kitabının 10’uncu, ‘Osmanlı’da ve İran’da Mezhep ve Devlet’ kitabının dokuzuncu baskısı Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Akyol, ilkinde Türkiye’de hukukun sekülerleşme sürecini, ikinci kitabındaysa İran ve Türkiye arasındaki farklılıkların nasıl Türkiye’de laik cumhuriyete, İran’da teokratik cumhuriyete yol açtığını anlatıyor.

Hürriyet

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1715 gün önce
Bu da yandas kardasim, kanmiyacan bunlara, yumusak elestiri yapip, muhalefet gozukuyor, sonrada birden bire, Erdogani ovmeyi basliyor. Halbuki Erdogan ulkeyi batirdi.
kaya
1726 gün önce
BAŞBAKANDA İKTİDAR ZEHİRKENMESİ VARSA BUNUN İLACIDA AKP İÇERİSİNDE YOKSA BU ZEHİRLENME TOPLUMDA AŞIRI GERİLİME NEDEN OLUYORSA SAYIN AKYOL ÇÖZÜM NEDİR? BENCE TAYYİP ERDOĞANI DEMOKRATİK YOLLARLA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASIDIR. BUBUN İÇİNDE AKPNİN VE BAŞBAKANIN HATALARINI SÖYLEMEK VE ÖZGÜR BAĞIMSIZ HÜKUMETİ ELİŞTİREBİLEN BASINA İHTİYAÇ VARDIR. ÇÜNKÜ TOPLUM DOĞRU BİLGİLENDİRİLMİYOR.GÜNDE EN AZ 10 TANE ULUSAL DÜZEYDE YAYIN YAPAN TV'LERDE SAATLARCA AKP NİN POLİTİKLARI ÖVÜLEREK ANLATILIYOR. BUNU TERSİNİ YAPANLAR CEZALADIRILIYOR VE TMSF ARACILIĞI İLE EŞL DEĞİŞTİRİLİYOR.SAYIN AKYOL GÖREV SİZE VE SİZİN GİBİ KİŞİLERE DÜŞÜYOR.AKSİŞNİ DÜŞÜNEMİYORUM
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=