Doğu Türkistanlı Ali Emin’in feryadı: Bunun vebali hepimize olacaktır!

Çin’in Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza uyguladığı zulme isyan eden Doğu Türkistanlı Ali Emin, Türk Devletine siyasetçilere çağrıda bulundu.
GÜNCEL - 13 Eylül 2018 21:55 A A

Sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “Eğer Çin’e dur denilmez ve gerekli tepki gösterilmez ise  bu tarihi Türk ana yurdunu yüz yıllardır Türk Milleti adına bekleyen,koruyan  ve bugünlere kadar taşıyan bizim canımızdan ve kanımızdan olan Kardeşlerimiz Çin tarafından tamamen yok edilecektir. ” dedi.

İşte Ali Emin‘in feryadı;

Ben,Doğu Türkistan asıllı bir Uygur Türkü’yüm.

Bir Doğu Türkistanlı olarak  aziz  devletimizin  ve asil  Milletimizin  biz dindar,dildaş,soydaş ve   Kardeşlerini ne kadar  çok sevdiğinin canlı bir tanıkları  olarak minnet ve şükran duyguları ile doluyum.

Doğu Türkistanlı biz mazlum Kardeşlerinin  acısısı kendi acısı olarak gördüklerini de çok iyi biliyorum.

Aziz Türkiye Cumhuriyeti devletimizin    son aylarda uluslar arası arenada çok zor  ve sıkıntılı günler geçirmekte olduğunun da farkında ve bilincindeyiz.

Devletimizin Milli  devlet olarak sonsuza dek korunup yaşatılması  için elbette   Milli  çıkarlarının  de çok önemli  olduğunu da biliyoruz, Devletlerin karşılıklı ve Uluslararası ilişkilerinin doğru ve  olumlu şekilde  yürütülmesi ve Milli manfaatlarının    korunması için her türlü tedbir ve fedakarlıkların yapılmasının çok gerekli olduğuna da inanıyoruz.

Doğu Türkistan  ana vatanımız olarak bizim için  ne kadar  kutsal ise,  Aziz Türkiyemiz de en az o kadar  bizim için mukaddestir. Gün gelir  günümüzün olumsuz şartları tersine döner   tarihte olduğu gibi Anadolu’muzun sürekli  beslendiği bir kaynak tekrar  olabiliriz.

Doğu Türkistan’ı işgali altında bulunduran Çin yönetimi Doğu Türkistan’daki Uygur, Kazak,Kırgiz ve diğer bütün Türklerimizi   tamamen toplu şekilde bu dünyadan ebedi olarak yok etmek için büyük bir soykırım uygulamaktadır. 

Bugün Doğu Türkistan’da 1-3 milyon arasında tahmin edilen Müslüman Türk Çin’in eğitim Merkezleri adı ile sinsice gizlediği  Çin Nazi Kamplarında tutulmaktadır.

Eğer Çin’e dur denilmez ve gerekli tepki gösterilmez ise  bu tarihi Türk ana yurdunu yüz yıllardır Türk Milleti adına bekleyen,koruyan  ve bugünlere kadar taşıyan bizim canımızdan ve kanımızdan olan Kardeşlerimiz Çin tarafından tamamen yok edilecektir. 

O zaman  bunun vebalı hepimize olacaktır.

 TÜRK demek adalet demektir,

TÜRK demek şafkat ve hoş görü demektir.

TÜRK demek merhamet demektir.

TÜRK demek  onurlu ve gururlu  insanlar  demektir.

Bu saydıklarım  Türk Milli haslet ve  özellikler başka Milletlerde bu kadar  çok ,net ve açık değildir.

Bana göre   Türk Milliyetçiliği  sadece  ” Ne Mutlu Türk’üm Diyene ”  sloganı atmak veya Türk’ün totemi  Kökbürü’yü hatırlatan   Bozkurt işareti  yapmakla  asla  sınırlı ve   yeterli değildir.

Doğu Türkistan Türkleri tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadırlar.

Doğu Türkistanlı kardeşleriniz insanlık adına, kardeşlik adına Aziz  TÜRK milletinden yardım beklemektedir. 

Ben aziz ve asil  Türk milletinin  Doğu Türkistanlı Kardeşlerinin  feryadına kulak vereceğine, elinden geleni yapmaya çalışacağına inanıyorum.

Bu   çağrımız sadece bir milliyetçilik ve ya dindarlık meselesi  asla değildir.

Bu  feryadımız aynı zamanda bir  insanlık meselesidir.
Türkiye Cumhuriyeti  Devleti ve Aziz Türk Milleti olarak  Çin Komünist İşgal yönetiminin Doğu Türkistan Türklerinin tamamen yok edilmesini hedef alan   ve aynı zamanda insanlığa  Karşı Bir Suç niteliği taşıyan  uygulamalarına karşı  açık ve net bir tavır ortaya konulması gerektiğini düşünüyorum. 

Çin’in insanlığa karşı işlemekte olduğu cinayet ve suçlarına  karşı net bir tavır ortaya konulmasının zamanının geldiğine inanıyorum.

Doğu Türkistanlılar olarak bizim Türkiye Cumhuriyeti ile Çin arasında diplomatik  sorun çıkarma veya kriz yaşatma gibi amacımız  asla bulunmamaktadır.

Çin’in uygulamakta olduğu bu  insanlık suçuna  karşı bizim  dindaş dildaş,kandaş ve kardeşimiz olarak Aziz Milletimiz ve devletimizin   sesini çıkarmasının ve tepki göstermesinin bir  insanlık ve kardeşlik  ve dindaşlık gereği olduğunu  düşünüyorum,

Saygı değer  Siyasi Partilerimizin, siyaset adamlarımızın,değerli Sivil Toplum Kuruluşlarımızdan,onurlu,vicdanlı ve duyarlı  gazeteciler ile tüm medya mensuplarımızın Doğu Türkistan’daki bu insanlık dramına karşı  gereğini yapmalarını istihram ediyorum. 

Bir kaz daha  tekrar ediyorum  ; Doğu Türkistan’da olanlar öncelikle  bir insanlık meselesidir.

Aziz Devletimizden ve Milletimizden  Doğu Türkistanlı Kardeşlerinin  Hayat – Mamat meselesinin  söz konusu olduğu  bu sıkıntılı ve  zor günlerde bizim yanımızda olmasını  ve dik durmasını özellikle  talep ediyorum.

Doğu Türkistan meselesinin gündeme  getirilmesini ve bizlere her zaman olduğu gibi yine yardım elinin uzatılmasını diliyorum. 

 

GÜNCEL - 21:55 A A
BENZER HABERLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

NAMAZ VAKİTLERİ

20.04.2019 12:43:43
 • 04:38 İmsak
 • 06:11 Güneş
 • 13:08 Öğle
 • 16:53 İkindi
 • 19:55 Akşam
 • 21:22 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.861
  -0,03%
 • ALTIN 238.33
  0,17%
 • DOLAR 5.811
  0,16%
 • EURO 6.553
  0,32%

VİDEO GALERİSİ