Çin’den alınan 3.6 milyar dolarlık kredinin ‘bedeli’: 1 milyon Uygur Türk’ü toplama kampında !

Türkiye yaşadığı ekonomik sıkıntılardan çıkış için Çin’den 3.6 milyar dolarlık kredi aldı… Peki bu kredi için Çin’e bir “bedel” ödendi mi?
MEDYA - 25 Ağustos 2018 19:04 A A

Türkiye ABD ile yaşadığı gerillim sonrası uygulanan yaptırımlar ile ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladı ve ABD dışındaki ülkeler ile ikili ilişkilerini güçlendirmeye yöneldi.

Bu ülkelerden birisi de Çin.

AKP hükümeti Çin ile 3.6 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Peki bu anlaşma karşılığında bir “bedel” ödendi mi?

Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı son yazısında ilginç bir noktaya dikkat çekti ve Çin’den alınan kredinin “bedel”inin 1 milyon Uygur Türk’ünün toplama kamplarında tutulmasına göz yumulması olduğunu iddia etti.

İşte o yazının ilgili bölümü:

“Hamaseti bir tarafa bırakın.. Karşımızda apaçık duran Türkiye’nin çok ciddi bir ekonomik kriz içine giriyor olması..

AKP, kendisinden önceki koalisyon hükümetinin “acı reçeteyi” içip IMF ile anlaşması nedeniyle, 16 yıl boyunca yaptığı büyük yanlışlara rağmen, böylesine büyük bir ekonomik krizi yaşamadı..

Şimdi birden bire karşısında bulunca ise “dostlara” ya da “dost görünenlere” başvurdu, yönünü dünyada -henüz- kavga etmediği birkaç ülkeye çevirdi..

İlk gelen “müjde” Çin’den oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, Çin’den sağlanan 3.6 milyar dolarlık krediyi büyük bir başarıymış gibi kamuoyuyla paylaştı.. Ne Albayrak’ın, ne AKP’nin, ne de yandaşların paylaşmadığı ise bu kredinin bir “bedeli” olduğuydu..

1 MİLYON UYGUR TÜRK’Ü TOPLAMA KAMPLARINDA

O “bedel”in ne olduğu ise geçen hafta BM Etnik Ayrımcılığı Önleme Komitesi’nin Cenevre’de yaptığı toplantıda kendini gösterdi.

Komitede görev yapan uzman Gay McDougall, Çin’de 1 milyondan fazla Uygur Türkü’nün ülkedeki siyasi toplama kamplarında zorla tutulduğunu açıkladı.

Bitmedi; aynı uzman bu bir milyon kampa hapsedilmiş Uygur Türkü’ne ek olarak, 2.2 milyon Müslüman Uygur’un da bu kamplara günü birlik alınarak, “siyasi eğitime” tabi tutulduğunu anlattı.

Sahi, Çin’den 3.6 milyar dolar kredi alan AKP hükümetinden bu konuda herhangi bir ses duydunuz mu?

MEDYA - 19:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

NAMAZ VAKİTLERİ

13.11.2018 22:46:46
 • 06:14 İmsak
 • 07:42 Güneş
 • 12:54 Öğle
 • 15:31 İkindi
 • 17:55 Akşam
 • 19:17 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 92.709
  1,38%
 • ALTIN 211.88
  0,07%
 • DOLAR 5.481
  0,03%
 • EURO 6.191
  0,06%

VİDEO GALERİSİ