“Barzani’ye sahip çıkacağınıza Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’ye sahip çıkın”

Peşmerge başı Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katılmak üzere Irak’ın kuzeyine giden ve sözde “Kürdistan şehitleri” için yapılan saygı duruşuna katılan Mevlüt Çavuşoğlu’na İYİ Partili Yasin Öztürk sert tepki gösterdi.
GÜNCEL - 13 Haziran 2019 12:54 A A

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, peşmerge yönetimine ‘başkan’ seçilen Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katılmasına ve sözde “Kürdistan şehitleri” için saygı duruşunda bulunmasına tepki gösterdi.

Öztürk daha sonra Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplaması amacıyla TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

Öztürk, Çavuşoğlu’na “Bilin ki; siz Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanısınız! Katıldığınız programların içeriğini nasıl bilmezsiniz? Biliyorsanız bu gaflete nasıl düştünüz?” sözleriyle tepki göstererek “Kimdir bu “Sözde kürdistan şehitleri?” sorusunu yöneltti.

“ERŞAT SALİHİ’YE SAHİP ÇIKIN”

Yeniçağ’ın haberine göre; Öztürk, bir yandan “Beka“ diyeceksiniz diğer yandan PKK, PYD teröristlerini de kastettikleri saygı duruşunda bulunacaksınız bu nasıl iştir, hangi hesapların peşindesiniz? Bahsedilen bölge Irak’ta yaşayan Türkmenlerin de yurdu: TÜRKMENELİ. Bir gün de ağzınızdan Irak’ta yaşayan Türkmen kardeşlerimizin dertlerini dillendirdiğinizi duyalım. KBY’nin Kerkük üzerindeki emellerini tüm dünya biliyor. Barzani’ye sahip çıkacağınıza Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’ye sahip çıkın” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Öztürk’ün TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 11.6.2019

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Peşmerge yönetiminde bulunan, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı” olarak seçilen Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katılmış ve yemin töreni öncesinde sözde “Kürdistan şehitleri” için saygı duruşunda bulunmuştur.

Bu doğrultuda:

1- Zat-ı alinizin katıldığı törende, saygı duruşuna eşlik ettiğiniz sözde “Kürdistan şehitleri” kimlerden oluşmaktadır?

2- Saygı bulunduğunuz sözde “Kürdistan şehitleri” arasında, bölücü örgüt PKK ve YPG’li teröristler bulunmakta mıdır?

3- Program öncesi zat-ı alinize bu durum bildirilmemiş midir? Bildirildiyse, özellikle Partinizin “beka” söylemi ortada iken, sözde şehitleri anma toplantısına neden katıldınız?

4- Bildirilmediyse, yaratılan bu fiili durum için, Irak Bölgesel Kürt Yönetimine karşı neden tavır alınmamıştır?

5- Dış politikamızdaki mevkidaşlık ve teamüller dikkate alındığında, bölgesel yönetim başkanlığının yemin töreninde bulunmak ülkemizin diplomatik saygınlığı açısından bir denklik sorunu yaratmamakta mıdır?

GÜNCEL - 12:54 A A
BENZER HABERLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

 • 01
  Motorine dev zam!
  Motorinin litre fiyatına 17 Eylül 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş zam geldi
 • 02
  Bülent Turan: “Erdoğan olmasa biz hiçiz”
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, katıldığı canlı yayında “Vatandaş bize Erdoğan’la olun diye oy verdi. Erdoğan olmasa biz vekiller bir hiçiz” ifadelerini kullandı.
 • 03
  Eski başkanın israfları şok etti!
  Sakarya Karasu’da AK Partili yeni başkan AK Partili eski başkanın usulsüzlük raporunu çıkarttı. Bu rapora göre, hayali kereste ve yakıt alımı yapıldığı, akraba firmalara yüklü miktarda para akıtıldığı ortaya çıktı. Eski başkan dönemine dair müfettiş istendi.
 • 04
  MHP’den kabine değişikliği açıklaması!
  Bahçeli’nin, bazı bakanların görevde kalmasını istediği için kabine değişikliği tartışmalarına tepki gösterdiği iddiaları üzerine MHP’den yeni kabine değişikliği açıklaması geldi

NAMAZ VAKİTLERİ

18.09.2019 00:51:13
 • 05:13 İmsak
 • 06:39 Güneş
 • 13:04 Öğle
 • 16:33 İkindi
 • 19:19 Akşam
 • 20:39 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 101.447
  -1,11%
 • ALTIN 275.49
  -0,18%
 • DOLAR 5.707
  -0,39%
 • EURO 6.322
  0,25%

VİDEO GALERİSİ